Igaunijas Austrumviru apriņķa Līmalas ciemā par 580 tūkstošiem eiro tiks būvēts jūrniecības tematikai veltīts muzejs un bibliotēka, kurā tiks aplūkota plašā alkohola kontrabanda starp Igauniju un Somiju 1920.-1940.gadā.

“Jaunais muzejs būs veltīts alkohola kontrabandai tieši no piekrastes iedzīvotāju viedokļa, jo šo tematu var aplūkot divējādi. Piemēram, profesors Raimo Pullats savā grāmatā “Viinameri” (“Degvīna jūra”) šo stāstu aplūkoja no valsts un varasiestāžu viedokļa,” ziņu aģentūrai BNS sacīja muzeju pārvaldošās kompānijas “Trogar” valdes loceklis Hanness Pritss.

“Atbilstoši senām piekrastes normām, alkohola kontrabandai ir ļoti vienkārša loģika – viss, ko sniedz jūra, ir likumīga peļņa. Zivis, kuģu vraki vai kontrabandas alkohols vai citas preces, jo piekrastē vienmēr ir notikusi kontrabanda. Vienkārši noteiktos periodos tā bijusi aktīvāka, bet citos periodos – mazāk izteikta – parasti tas saistīts ar ne tiem saprātīgākajiem valsts lēmumiem,” klāstīja Pritss.

“Kontrabandas alkohols bija pēdējā kontrabandas prece, kuru lielā apmērā pārvadāja pa jūru, tam bija milzīga ietekme Igaunijas piekrastes dzīvē, ja ņem vērā, ka piekrastes ciemi bija nabadzīgi, bet zemes bija maz. Mums bija astoņu hektāru saimniecība, bet Dienvidigaunijā saimniecība bija 40-50 hektāru. Galvenais izdzīvošanas avots bija zivju tirdzniecība. Peļņa no alkohola kontrabandas būtiski izmainīja piekrastes ciemus, labākais piemērs ir Vīnistu, kur mēs redzam ēkas ar mansardu un metāla jumtiem. Tolaik jokoja, ka, ja mājai piekrastes ciemā ir metāla jumts, tajā nodarbojas ar alkohola kontrabandu, jo likumīgi tik daudz nopelnīt nebija iespējams. Tieši šo stāstu mēs mēģinām izstāstīt,” viņš teica.

Tāpat projektā tiks izbūvēta 150 kvadrātmetru plaša estrāde koncertiem un izrādēm, kā arī 15 metrus augsts skatu tornis. “Pie mums jau notiek koncerti. Projekts sākās 2012.gadā. Mēs organizējam brīvdabas koncertus, bet, kā jau Igaunijā, daudz kas ir atkarīgs no laikapstākļiem. Mēs vēlamies pie jūras uzbūvēt 150 kvadrātmetru estrādi koncertiem un izrādēm, kura būtu pilnībā atvērta no vienas puses, bet no otras puses tai būtu stikla siena, lai skatītāji justu, ka atrodas pie jūras, tomēr viņiem nebūtu jābauda māksla un kultūra lietū,” stāstīja Pritss.

“Projektu pabeigt vajadzētu līdz 2019.gada rudenim, bet pamata darbu sezona mums sākas maijā, tādēļ pabeigt vajadzētu līdz šim laikam. Visa birokrātija ir pārvarēta, esam sākuši būvniecības iepirkumu konkursu sagatavošanu,” viņš piebilda.

Kopējās muzeja izmaksas tiek lēstas 582 tūkstoši eiro, no kuriem 466 tūkstoši eiro ir Igaunijas Investīciju un tirdzniecības aģentūras (EAS) subsīdijas. Turklāt “Trogar” plāno pie muzeja par saviem līdzekļiem uzbūvēt viesnīcām ar deviņiem numuriem, kuros varētu uzņemt 35 viesus.

Saistītās tēmas: alkohola kontrabandaIgaunijaLīmalaMuzejs

youtube icon
Abonēt youtube