Afganistānas radikāļu grupējums “Taliban” otrdien pēc ASV prezidenta Donalda Trampa Afganistānas stratēģijai teiktās runas paziņoja, ka Afganistāna kļūs par ASV kapu.

“Ja Amerika neatvilks savus spēkus no Afganistānas, drīz Afganistāna kļūs par vēl vienu šīs lielvaras kapu 21.gadsimtā,” paziņoja talibu pārstāvis Zabihulla Mudžahids.

Viņš piebilda, ka ASV būtu jādomā par aiziešanas stratēģiju, nevis kara turpināšanu.

“Kamēr mūsu zemē būs kaut viens ASV karavīrs un viņi turpinās mums uzspiest karu, mēs ar lielu kaujas garu turpināsim mūsu džihādu,” norādīja Mudžahids.

Viņš pirms tam pavēstīja, ka Trampa izklāstītā stratēģija ir nenoteikta un tajā nav nekā jauna.

Tramps pirmdien atkāpās no sava agrākā solījuma ātri izbeigt karu Afganistānā un brīdināja, ka pārsteidzīga aiziešana no Afganistānas radīs vakuumu, kas nāks par labu džihādistu grupējumiem.

“Straujas aiziešanas sekas ir gan paredzamas, gan nepieņemamas,” savā Afganistānas stratēģijai paredzētajā runā uzsvēra Tramps.

“Pārsteidzīga aiziešana radītu vakuumu, ko teroristi – tostarp “Islāma valsts” un “Al Qaeda” – nekavējoties aizpildītu, tieši tāpat, kā tas notika pirms 11.septembra” teroraktiem, norādīja prezidents.

Tramps runā uzsvēra, ka “nerunās par karavīru skaitu vai mūsu turpmāko militāro aktivitāšu plāniem”.

Tramps runā brīdināja Pakistānu par patvēruma došanu teroristiem.

“Mēs ilgāk nevaram klusēt par Pakistānas rīcību, sniedzot patvērumu teroristu organizācijām,” paziņoja Tramps, izklāstot savu stratēģiju Dienvidāzijas reģionam.

“Pakistāna daudz var iegūt no partnerības mūsu centienos Afganistānā. Tā daudz var zaudēt, turpinot atbalstīt noziedzniekus un teroristus,” viņš brīdināja.

Tramps lika saprast, ka ASV var pārtraukt palīdzību Pakistānai, ja tā nemainīs savu rīcību.

“Mēs maksājam Pakistānai miljardus un miljardus dolāru, bet tajā pašā laikā viņi dod pajumti tiem pašiem teroristiem, pret kuriem mēs cīnāmies,” sacīja ASV prezidents, uzsverot, ka tam ir “nekavējoties jāmainās”.

Viņš arī solīja turpināt sadarboties ar Afganistānas valdību, tomēr brīdināja, ka Vašingtonas saistības un atbalsts nav neierobežots.

“Amerikāņi sagaida īstas reformas un īstus rezultātus,” piebilda Tramps.

ASV prezidents arī pieļāva, ka nākotnē politiskas vienošanās ietvaros varētu iesaistīt arī “elementus no “Taliban””.

“Tomēr neviens nezina, vai un kad tas notiks,” viņš piebilda, solot, ka “Amerika turpinās atbalstīs afgāņu valdību un bruņotos spēkus”, kas cīnās pret talibiem.’

Šobrīd Afganistānā atrodas 8400 ASV karavīru, kā arī vēl 5000 karavīru no citām NATO dalībvalstīm. Šie spēki lielākoties apmāca Afganistānas armiju.

NATO savu kaujas operāciju Afganistānā izbeidza 2014.gada beigās, tomēr afgāņu drošības spēkiem ir bijušas lielas grūtības tikt galā ar talibiem, kā arī teroristu grupējuma “Islāma valsts” ietekmes izplatīšanos.

ASV spēku Afganistānā komandieris ģenerālis Džons Nikolsons ir pieprasījis palielināt amerikāņu kontingentu par vairākiem tūkstošiem karavīru.

Saistītās tēmas: "Taliban"ASVDonalds Tramps

youtube icon
Abonēt youtube