Šķiet, ka turpmāk patriotiski un prokrieviski domājošos cilvēkus varēs atšķirt arī pēc tā, kāda ražotāja kvasu cilvēks lieto. Nepilnu divu dienu laikā sociālie tīkli un arī Kremliski noskaņotie mediji aktīvi ziņo un mudina savu ideju atbalstītājus boikotēt  SIA “Ilgezeem” ražoto produkciju. Izrādās, pavisam drīz pārdošanā parādīsies jauns kvass ar nosaukumu “Mežabrāļu kvass”, kas arī ir galvenais protesta iemesls.

 

Atgūstot neatkarību Baltijas valstis vairs nedzīvo pēc PSRS laika uzspiestās vēstures interpretācijas. Un aizvien vairāk tiek novērtēts “mežabrāļu” devums cīņa pret komunistisko režīmu. Pavisam nesen dienas gaismu ieraudzīja NATO veidotā īsfilma veltīta šai tēmai ar nosaukumu “Forest Brothers – Fight for the Baltics”. Tas izraisīja milzu neapmierinātību kaimiņvalsts politiķu vidū. Toreiz asākos pārmetumus izteica Krievijas Ārlietu ministrijas Informācijas un preses departamenta direktore Marija Zaharova. Politiķe pārmeta, ka tiek  falsificēta vēsture un ka mežabrāļu organizāciju pamatā veidojuši “līdz galam nenosistie fašisti” – pamatā tie, kas darbojušies vācu okupācijas varas pusē – policija, administrācijas darbinieki, latviešu SS formējuma karavīri un oficieri – un kas veikuši vairāk nekā 3000 diversijas, par kuru upuriem kļuvuši tūkstošiem mierīgo iedzīvotāju. Krievijas ĀM pārstāve savā komentārā paudusi tādu pašu retoriku, kāda tā bijusi PSRS laikā. Tāpēc nav brīnums, ka šonedēļ prokrieviskā pašmāju prese aktīvi kūda savu auditoriju boikotēt “Iļģuciema” produkciju. Pirmie par šāda kvasa tapšanu sāka brēkt Latviskotā Kremļa medija “Sputniks” versija “sputniknewslv.com”. “Tātad, ja NATO var atļauties un arī tur, augšā — Briselē un Vašingtonā nolēmuši, ka bandīti, kas cīnījās pret padomju varu (saskaņā ar oficiālo versiju — Nacionālās pretošanās kustības dalībnieki) ir varoņi, tad var arī nekautrējoties tiražēt šo ideju un pat pelnīt ar to naudu. Acīmredzot tā arī nolēmuši Rīgas kvasa ražošanas uzņēmumā SIA “Ilgzeem”. Kāpēc gan nē? Patriotisms pašlaik tiešām ir ļoti pieprasīts, ienaidnieks stāv uz sliekšņa, jābūt gatavam aizstāvēt savu dzimteni. Šāda kvasa pieprasījums, iespējams, varētu nākt arī no valsts Aizsardzības ministrijas. “Mežabrāļu” kvasa etiķešu foto redakcijai atsūtīja uzņēmuma darbinieks, kurš saprotamu iemeslu dēļ vēlējies palikt anonīms”, tā tendenciozā rakstā savus lasītājus informē pašmāju Kremļa rupors.

Tikpat aktīvi savu misiju cīnīties pret fašistiem uzsākuši šādu ideju atbalstītāji arī sociālajos tīklos, sūtot saviem draugiem aicinājumu boikotēt “Iļģuciema” produkciju. Vēstules saturā citēti virkne Krievzemes pseido vēstures eksperti un minēti “pierādīti” fakti, ka “mežabrāļi” nogalinājuši 80% ebreju Baltijas valstīs. Un nav pieļaujama fašistu slavēšana. Tāpēc visiem domājošiem cilvēkiem ir jābeidz lietot produkti, ko ražo šis fašistus slavinošais kantoris.

Uzziņai:

Par mežabrāļiem (lietuviski “miško broliai”, igauniski “metsavennad”) neoficiāli sauc bruņotus grupējumus, kas darbojās pagājušā gadsimta 40. un 50.gados Igaunijas, Latvijas un Lietuvas teritorijā. Šie veidojumi iestājās pret Krievijas varu un par šo republiku 1940. gadā līdz ar Baltijas pievienošanu PSRS zaudētās neatkarības atjaunošanu. Visplašāk šī kustība darbojās Lietuvā laikā no 1944 . līdz 1947. gadam.

Pēc Otrā pasaules kara atsevišķas okupēto Baltijas valstu mežabrāļu un partizānu grupas sazinājās ar ASV, Zviedrijas un britu specdienestiem, kas Baltijas valstu teritorijā pat īstenoja vairākas operācijas, iesūtot savus aģentus, kuru uzdevums bija apsekot pretestības apmērus okupēto valstu teritorijās, liecina atslepenotie dokumenti.

Tiesa gan, partizānu grupās bija iefiltrējušies arī PSRS iestāžu aģenti. 50. gadu vidū padomju prese plaši ziņoja par vairāku ārvalstu specdienestu aģentu sagūstīšanu Latvijas teritorijā, un padomju gados tika popularizēta nostāja, ka partizānu kustība bija ārvalstu specdienestu mākslīgi radīta. Šāda pārliecība tika nostiprināta arī populārajā kultūrā ar grāmatu “Kad lietus un vēji sitas logā”, kas vēlāk tika arī ekranizēta.

Foto: facebook.com

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube