Pēc vairāku stundu smagas filmēšanas krietni pēc pusnakts uz  18. oktobri veiksmīgi noslēdzies filmas “Dvēseļu putenis” otrais filmēšanas posms. Rudens periods filmā iezīmējās ar smagām kaujas ainām un Ādažu poligonā izveidotajos ierakumos nofilmētas kara ainas no “Slokas kaujām” un “Nāves salas”. Kara šausmas – tuvcīņas, gāzu uzbrukumi, biedru zaudējumi – tika uzņemtas no filmas galvenā varoņa Artūra Vanaga personīgās pieredzes un skatu punkta. Neskatoties uz drūmajām epizodēm, filmēšanās process noslēdzās ar zīmīgām svinībām.

 

Starp gandrīz 2000 jaunekļiem filmas veidotāji Artūra Vanaga lomai izvēlējās piecpadsmitgadīgo Oto Brantevicu no Irlavas puses. Tieši viņam jāiejūtas jaunekļa ādā, kas Aleksandra Grīna kulta grāmatā iziet cauri visām kara šausmām. Ja vēl vasarā puisis baudīja filmēšanas skaistos mirkļus – strēlnieku parāde Rīgas ielās, dejas un pat savu pirmo skūpstu uz lielajiem kino ekrāniem, tad rudens ir smags asiņainu kauju laiks. Ir nofilmētas Slokas kaujas un Nāves salas gāzes uzbrukuma šausmas. 17. oktobrī vairāku stundu garumā filmēšana risinājās Jūrmalā – Dzintaros esošajā Kristapa Morberga vasarnīcā. Krietni pēc pusnakts, beidzoties filmēšanai, galvenā varoņa atveidotāju gaidīja patīkams pārsteigums. Tieši 18.oktobrī puisim palika 16 gadi. Un “saldie sešpadsmit” godam tika atzīmēti arī filmēšanas laukumā. Pārējie strēlnieku atveidotāji puisi meta gaisā sešpadsmit reizes, savukārt filmas veidotāji bija sarūpējuši kliņģeri. Līdz ar to rudens filmēšana noslēdzās ar pacilātu svētku noskaņu.

 


“Izaicinājums, ekranizējot šo literāro darbu, ir no 800 lappusēm un piecu gadu perioda izvēlēties kaujas, kas visprecīzāk palīdz izstāstīt stāstu. “Slokas kauju” uzņēmām tāpēc, ka daudziem strēlniekiem tā bija pirmā kara pieredze, savukārt Nāves salā strēlnieki sastapās ar gāzu uzbrukumiem un  lielu pretinieka nežēlību,” stāsta filmas “Dvēseļu putenis” režisors Dzintars Dreibergs. Šobrīd filmēšanas komanda jau sāk gatavoties “Ziemassvētku kauju” filmēšanai 2018. gada janvārī. “Ziemassvētku kaujas” un tām sekojošās “Janvāra kaujas” bija traģiskākā un vienlaikus viena no varonīgākajām latviešu strēlnieku vēstures lappusēm. Šajās kaujās pirmo reizi vienkopus piedalījās visi latviešu strēlnieku pulki un 4. Vidzemes latviešu strēlnieku pulka ložmetēju komandas rindās cīnījās arī Aleksandrs Grīns, pēc kura romāna motīviem tiek uzņemta filma.

“Dvēseļu puteņa” pirmizrāde paredzēta 2019. gada 11. novembrī – tieši 100 gadus pēc latviešu strēlnieku izcīnītām Brīvības cīņām. Lielāko daļu filmas izmaksu sedz valsts, savukārt trūkstošajam un tik ļoti būtiskajam finansējumam filmas veidotājiem ir veiksmīgi izdevies piesaistīt vēl citus atbalstītājus: filmasDvēseļu putenis” ģenerālsponsors ir viens no Latvijas dzimtajiem zīmoliem veikals-noliktava DEPO, sponsors ir Latvijas Mobilais Telefons, kas nodrošina interesentiem arī iespēju sekot līdzi filmas aizkulisēm LMT Mājas viedtelevīzijā un lietotnē LMT Straume. Filmas atbalstītāju vidū ir AS Cēsu alus, Jūrmalas pilsētas dome, Latvijas avīze un filmas un komandas oficiālais apdrošinātājs ir AAS BALTA.

Filmas aktieru vidū ir vairāki Latvijā plaši zināmi profesionāļi, piemēram, Vilis Daudziņš un Ivars Krasts (Jaunais Rīgas Teātris), Mārtiņš Vilsons, Rēzija Kalniņa un Gatis Gāga, Raimonds Celms (Latvijas Nacionālais teātris), Jēkabs Reinis (Latvijas Kultūras akadēmija), Ieva Florence (Dailes teātris, Latvijas Kultūras akadēmija), Renārs Zeltiņš un citi.

Filmas komandu veido 90 kino profesionāļi no Latvijas un ārvalstīm – režisors un producents Dzintars Dreibergs, galvenais operators Valdis Celmiņš, Rīgā dzimušais scenārists un Ņujorkas Universitātes profesors Boriss Frumins, komponiste un prestižās Emmy balvas laureāte Lolita Ritmanis, Casting Bridge aktieru atlases režisore Gunita Groša, galvenais mākslinieks Juris Žukovskis, galvenā kostīmu māksliniece Sandra Sila, galvenā grima māksliniece Dzintra Bijubena, studija KULTFILMA un citi.

Saistītās tēmas: Dvēseļu putenisOto Brantevics

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube