Latvijas futbola izlases kandidātu sarakstā pirms 13.novembrī gaidāmā pārbaudes mača izbraukumā pret Kosovu atgriezušies pussargs Jānis Ikaunieks un uzbrucējs Deniss Rakels, kamēr pirmo reizi tajā iekļauts pussargs Dmitrijs Hmizs.

Latvijas izlase svētdien dosies uz treniņnometni Portugālē, turklāt tur 7.novembrī tiks aizvadīta treniņspēle aiz slēgtām durvīm pret Saūda Arābiju, kas nākamgad piedalīsies Pasaules kausa izcīņā, taču šis mačs neskaitīsies oficiālajā statistikā. Savukārt uz Kosovu komanda dosies 11.novembrī.

Tāpat uz izlasi izsaukumu izpelnījies Latvijas čempionu Jūrmalas “Spartaks” pussargs Edgars Vardanjans, kamēr, salīdzinot ar iepriekšējo sasaukumu, vairs nav valstsvienībā karjeru beigušā kapteiņa Kaspara Gorkša, pussargu Oļega Laizāna un Kristiana Damiana Torresa, kā arī uzbrucēja Roberta Uldriķa.

“Divas pārbaudes spēles mums bija ļoti vajadzīgas, lai spēlētāji uzlabotu saspēli un krātu pieredzi, tādējādi palielinot konkurenci,” preses konferencē sacīja komandas galvenais treneris Aleksandrs Starkovs. “Nedomāju, ka Kosova futbolā ir pundurvalsts, jo tai ir daudzi kvalificēti futbolisti. Rezultāti tai vēl nav labi, bet spēlētāji individuāli ir spēcīgi – spēlē mūsdienīgu futbolu.”

Latvijas valstsvienība iepriekšējos mačus aizvadīja oktobrī, kad divos noslēdzošajos Pasaules kausa kvalifikācijas mačos nospēlēja 0:0 ar Fēru salām un ar 4:0 uzvarēja Andoru.

“Oktobrī spēles kopumā atstāja pozitīvu iespaidu. Ja pret Fēru salām neizdevās gūt vārtus, pret Andoru dominējām un vārtus guvām labā stilā. Esmu pateicīgs spēlētājiem un arī līdzjutējiem par šo spēli,” sacīja Starkovs. “Šī manā vadībā būs ceturtā nometne, un redzu, ka komanda arvien progresē. Ejam uz to, lai ar bumbu spēlētu vēl drošāk un būtu agresīvāki uzbrukumā. Tieši tāpēc mums vajadzīgas šīs novembra spēles pēc oficiālās sezonas beigām.”

Šis pēc ilgāka pārtraukuma ir pirmais sasaukums, kad komandā nebūs aizsarga un nu jau bijušā kapteiņa Gorkša, kurš gaitām valstsvienībā nolēmis likt punktu.

“Visi dzirdējāt par Gorkša lēmumu. Varu pateikt tikai labāko par laiku, ko viņš pavadīja izlasē, aizvadot ap 90 spēlēm un vienmēr to darot ar lielāko pašatdevi. Viņš bija kapteinis un īsts komandas līderis, vienmēr motivēts. Novēlam viņam visu labāko,” izteicās Starkovs.

Sagaidāms, ka atlikušajos šī gada mačos Latvijas izlases kapteiņa pienākumus pildīs vārtsargs Andris Vaņins, bet pirms nākamā Eiropas čempionāta atlases cikla būs jaunas vēlēšanas.

Starkovs izteica apmierinātību, ka izdevies vienoties par treniņspēli ari Saūda Arābiju, kas pasaules rangā pašlaik atrodama 63.vietā.

“Man kā trenerim ir ļoti svarīgi strādāt ar spēlētājiem, tāpēc esmu ļoti priecīgs par šādu spēli. Sezonā šāds darbs gandrīz nav iespējams,” izteicās Latvijas izlases galvenais treneris.

Zīmīgi, ka Latvijas izlasei bija iespēja treniņnometni aizvadīt Jūrmalā, bet tagad visas gatavošanās izmaksas ar treniņnometni Portugālē segs Saūda Arābija.

“Šim piedāvājumam atsaucāmies uzreiz, kaut tas ir mums neizdevīgā laikā. Parasti pēc virslīgas sezonas beigām ir bankets, bet mums nāksies spēlētājus no tā atraut,” atzina Starkovs.

Sastāvā atkal iekļautais Rakels šosezon pārstāv Polijas augstākās līgas vienību Poznaņas “Lech”, kurā pēc nepārliecinoša sezonas sākuma pamazām iegūst spēļu praksi un izpelnās arvien lielāku treneru uzticību.

“Rakels ir spēcīgs spēlētājs. Viņš pēdējās “Lech” spēlēs atgriezies sastāvā un uzņem formu. Izsaucu spēlētājus, kuriem, manuprāt, ir perspektīva komandā – treneriem ir ļoti svarīga intuīcija un es savai uzticos. Esmu drošs, ka izsauktie spēlētāji nesīs labumu,” optimists bija Starkovs.

“Savukārt Uldriķis spēlēs Latvijas U-21 izlasē, bet Laizānam izskaidroju situāciju pats. Viņa vietā izsaucu jaunos spēlētājus Hmizu un Jāni Ikaunieku. Tas nenozīmē, ka es viņam neuzticos. Kad izsaukt jaunus spēlētājus, ja ne uz pārbaudes spēlēm? Katra kandidatūra tika apspriesta piecu sešu treneru starpā,” atklāja Starkovs, kurš piebilda, ka naturalizētajam Torresam vienkārši ir trauma, kam būs nepieciešama operācija.

Tikmēr valstsvienības rindās kārtējo reizi nav iekļauts uzbrucējs Artūrs Karašausks, kurš “Liepāja”/”Mogo” rindās spēlējis rezultatīvi, taču publiskajā vidē viņš atklāja, ka ar Starkovu abiem ir konflikts. Futbolists norādīja, ka vienā no treniņiem pirms vairākiem gadiem, abiem vēl esot “Skonto” klubā, aicinājis treneri runāt ar viņu latviski. Pēc tā futbolists no nodarbības patriekts.

“Pēc publiskiem izteikumiem cerības tikt izlasē samazinās. Esam kolektīvs, kas pārstāv visu valsti. Mums jābūt spēcīgiem un vienotiem. Pirms Eiropas čempionāta basketbolā runāju ar Latvijas izlases galveno treneri Ainaru Bagatski un prasīju, vai viens spēlētājs var uzvarēt maču. Viņš teica, ka nē. To spēlētāju var paveikt tikai tad, ja ir vienoti. Esmu savā karjerā bijis lojāls pret spēlētājiem, bet šis gadījums nenestu panākumus,” uzskata Starkovs. “Neapspriedīšu Karašauska tēmu publiski preses konferencē, neesmu sarunu šova dalībnieks.”

Starkovs gan nevēlējās plaši komentēt jautājumu, vai izlasē ir domāts pāriet uz latviešu valodu.

“Izlasē izmantojam latviešu valodu, jo mums ir tajā runājoši treneri un ārsti. Šī ir ļoti jūtīga tēma un katrs vārds var tikt iztulkots citādāk, tāpēc nevēlos to sīkāk komentēt, piedodiet,” uzsvēra Starkovs.

Kā norādīja izlases preses sekretārs Viktors Sopirins, pašlaik tiek domāts, lai nākamajā gadā Gorkšam un citiem no izlases aizgājušajiem futbolistiem aizvadītu atvadu spēli.

“Spēle pret Saūda Arābiju un treniņnometne notiks Lisabonā. Bija labi nosacījumi un tāpēc pēdējā brīdī tika pieņemts šis variants. Pārrunu process bija pakāpenisks un skrupulozs,” iemeslus par došanos uz Portugāli atklāja Sopirins.

Latvijas un Kosovas spēle 13.novembrī notiks Mitrovicā atbrīvošanas armijas dibinātāja Adema Jašari vārdā nosauktajā stadionā, kurā ir aptuveni 18 500 sēdvietu. Kosovas futbolistiem tā būs pirmā spēle savā laukumā kopš šī valsts oficiāli kļuvusi par Starptautiskā Futbola federāciju asociācijas (FIFA) un Eiropas Futbola federāciju asociācijas (UEFA) dalībvalsti.

Kosova pērn kļuva par pilntiesīgu FIFA un UEFA dalībvalsti, un savā pirmajā ciklā, kas bija 2018.gada Pasaules kausa kvalifikācijā, desmit spēlēs tika pie viena punkta, ko dabūja par neizšķirtu pret Somiju. Tikmēr Latvija tika pie septiņiem punktiem, kurus dabūja par divām uzvarām pār Andoru un neizšķirtu pret Fēru salām.

Pārsvarā albāņu apdzīvotā Kosova par neatkarību vienpusēji paziņoja 2008.gadā – deviņus gadus pēc tam, kad NATO spēki iejaucās, lai pārtrauktu karu starp Serbiju un Kosovas albāņiem. Serbija nekad nav atzinusi Kosovas neatkarību.

Patlaban futbolistiem ar dubultpilsonību, kuri jau spēlējuši vienā nacionālajā izlasē, nav atļauts pārstāvēt citu valstsvienību. Tomēr FIFA šajā gadījumā katru šādu spēlētāju vērtēja atsevišķi, vairākiem citās valstsvienībās spēlējušajiem futbolistiem dodot zaļo gaismu spēlēšanai Kosovas izlasē.

Kosova FIFA rangā atrodas 183.pozīcijā, kamēr Latvija ir 129.pozīcijā.

Tikmēr Saūda Arābija šogad piekto reizi kvalificējās Pasaules kausa izcīņai, kas nākamgad notiks Krievijā. Šī komanda 10. un 13.novembrī aizvadīs pārbaudes mačus attiecīgi pret Portugāli un Bulgāriju. Šīm cīņām izlases rindās iesaukti tikai vietējā čempionāta futbolisti.

Latvijas futbola izlases kandidāti pārbaudes mačiem pret Saūda Arābiju un Kosovu:

vārtsargi – Andris Vaņins (“Zurich”, Šveice), Pāvels Šteinbors (Gdiņas “Arka”, Polija), Kaspars Ikstens (“Jelgava”);

aizsargi – Vitālijs Maksimenko (Ņidzicas “Termalica”, Polija), Vladislavs Gabovs (“Pafos”, Kipra), Igors Tarasovs (Vroclavas “Šlask”, Polija), Aleksandrs Solovjovs, Roberts Savaļnieks, Kaspars Dubra (visi – RFS), Gints Freimanis, (“Jelgava”), Ņikita Koļesovs (“Ventspils”),

pussargi – Aleksejs Višņakovs, Daniils Ulimbaševs (abi – RFS), Jānis Ikaunieks, Dmitrijs Hmizs (abi – “Liepāja”/”Mogo”), Gļebs Kļuškins (“Jelgava”), Jevgēņijs Kazačoks, Edgars Vardanjans (abo – Jūrmalas “Spartaks”), Dāvis Indrāns (“Metta”/”Latvijas Universitāte”);

uzbrucēji – Dāvis Ikaunieks (Jihlavas “Vysočina”, Čehija), Valērijs Šabala (Belsko-Bjalas “Podbeskidzie”, Polija), Eduards Višņakovs (RFS), Deniss Rakels (Poznaņas “Lech”, Polija).

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube