Eiropas Komisija (EK) ir pozitīvi novērtējusi Latvijas budžeta projektu 2018.gadam, norādot, ka tas kopumā atbilst eirozonas Stabilitātes un izaugsmes pakta (SIP) nosacījumiem.

Latvija ir viena no sešām eirozonas valstīm, kuru nākamā gada budžeta projekti novērtēti kā atbilstoši SIP nosacījumiem. Pārējās valstis ir Vācija, Lietuva, Luksemburga, Somija un Nīderlande.

EK priekšsēdētāja vietnieks Valdis Dombrovskis uzsvēra, ka Latvijas budžeta projekts atbilst SIP noteikumiem. “Pozitīvi, ka ir veikti koriģējoši pasākumi, lai mazinātu nodokļu reformas negatīvo fiskālo ietekmi, saglabājot budžeta deficītu ap 1% no iekšzemes kopprodukta,” atzina Dombrovskis.

Attiecībā uz piecām valstīm – Igauniju, Īriju, Kipru, Maltu un Slovākiju – ir konstatēts, ka to budžeta plāni kopumā atbilst SIP prasībām attiecībā uz 2018. gadu, tomēr, šo valstu plāni varētu izraisīt nelielu novirzi no katras valsts vidējā termiņa mērķa vai no korekcijas virzībā uz to.

Attiecībā uz piecām valstīm – Beļģiju, Itāliju, Austriju, Portugāli un Slovēniju -, budžeta plāni ir ar neatbilstības risku SIP prasībām attiecībā uz 2018. gadu. Šo dalībvalstu budžeta plāni varētu izraisīt nozīmīgu novirzi no korekcijas virzībā uz attiecīgo vidēja termiņa mērķi. Attiecībā uz Beļģiju un Itāliju arī tiek prognozēta neatbilstība parāda samazināšanas kritērijam.

EK pauž bažas par Itālijas pastāvīgi augsto valdības parādu. Vēstulē Itālijas iestādēm Dombrovskis un komisārs Pjērs Moskovisī informēja, ka EK 2018.gada pavasarī plāno izvērtēt to, kā Itālija ievēro parāda samazināšanas kritēriju.

Jau ziņots, ka Latvijas 2018.gada budžeta ieņēmumi plānoti 8,75 miljardu eiro apmērā, savukārt izdevumi – 8,95 miljardu eiro apmērā, paredz likums “Par valsts budžetu 2018.gadam”.

Salīdzinot ar 2017.gada prognozētajiem ieņēmumiem, nākamgad budžeta ieņēmumi būs par 684 miljoniem eiro lielāki, savukārt izdevumi augs par 583 miljoniem eiro. 2017.gada valsts budžeta plānotie ieņēmumi ir 8,066 miljardi eiro, savukārt izdevumi – 8,367 miljardi eiro.

Iekšzemes kopprodukta (IKP) prognoze 2018.gadam noteikta 28,359 miljardu eiro apmērā. Nākamgad pieļaujamais vispārējās valdības budžeta deficīts būs 1% no IKP.

Saistītās tēmas: Eiropas KomisijaLatvijas budžeta projekts

Komentāri 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
youtube icon
Abonēt youtube