HIV profilakses punktu darbinieki ir profesionāļi, kuriem jebkādi aizspriedumi ir pretrunā ar amata ētiku, aģentūrai LETA norādīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) HIV un AIDS konsultāciju kabineta darbiniece Inga Bulmistre.

Viņa skaidroja, ka cilvēkiem nav jābaidās no nosodījuma, jo HIV profilakses punktu darbinieki drīzāk apmeklētājiem atgādina, ka HIV var skart ikvienu. Ļoti bieži cilvēkus no testa veikšanas attur stereotipi, ka HIV infekcija skar galvenokārt narkotiku lietotājus, tāpēc reizēm cilvēki pirms testa veikšanas mēdz taisnoties: “Jūs tikai nedomājiet, ka esmu narkotiku lietotājs”.

Bulmistre norādīja, ka iemesli, kāpēc cilvēki neizvēlas pārbaudīties ir dažādi, tostarp viens no iemesliem – nepietiekamas zināšanas par HIV.

Pēc Bulmistres paustā, HIV eksprestests ir vienkārša, ērta un ātra metode HIV infekcijas noteikšanai. Apmeklētājam tas ir ērti, jo jau 20 minūšu laikā var saņemt testa rezultātu, bez tam testa paraugu pats var apskatīt un pārliecināties par rezultātu. Sarežģītāk ir medicīnas darbiniekam, jo jāpaspēj izstāstīt visu informāciju, kas konkrētam cilvēkam nepieciešama, kā arī psiholoģiski atbalstīt pat tad, ja HIV infekcija netiek atklāta. Šāds atbalsts un uzmundrinājums nepieciešams, ja cilvēks gadiem ir baidījies veikt HIV testu un dzīvojis ar pārliecību, ka viņš ir HIV inficēts.

Vienlaikus Bulmistre atzinīgi vērtē pārus, kuri pirms dzimumattiecību sākšanas bez prezervatīva lietošanas abi reizē atnāk veikt HIV testu. Bulmistres darba pieredzē ir bijuši gadījumi, kad partneriem veicot testu, viens no viņiem izrādās HIV pozitīvs. “Psiholoģiski tas ir ļoti smags pārbaudījums abiem, taču gadījumā, ja viņi uzsākot attiecības nebūtu veikuši testu, HIV inficēti varētu būt abi. Un arī tā nereti notiek,” skaidro HIV un AIDS konsultāciju kabineta darbiniece.

Bulmistre atgādina, ka HIV infekcija visbiežāk daudzus gadus nerada aizdomas par veselības problēmām ne pašam inficētajam, ne ģimenes locekļiem, pat ne ārstiem, jo vispārējās asins analīzēs to pamanīt īsti nevar. HIV inficētais cilvēks var dzīvot ar partneri gadiem ilgi, pat nenojaušot, ka ir viņu inficējis. Nereti brīdī, kad veselības problēmas sāk kļūt nopietnas un ir jāārstējas stacionārā, tiek veikts HIV tests un atklāta HIV infekcija.

Bulmistre atgādina, ka vienīgais līdzeklis, kas pasargā no inficēšanās ar HIV un citām seksuāli transmisīvām infekcijām, ir prezervatīvs. “Ja esi seksuāli aktīvs, Tev ir bijusi saskare ar asinīm un citiem bioloģiskiem šķidrumiem, kas satur asinis, vai arī kaut kas no izlasītā Tev liek aizdomāties, ieteicams veikt HIV testu,” aicina Bulmistre.

Veselības ministrija un SPKC patlaban Latvijā īsteno kampaņu “HIV nešķiro – tas attiecas arī uz Tevi”, lai veicinātu sabiedrības informētību par HIV infekciju.

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube