Mēs dzīvojam laikā, kad cilvēkiem piekļuve tehnoloģijām kļuvusi gandrīz neierobežota un attīstība tehnoloģiju jomā var tikt novērota ik dienas. Dažkārt mēs spējam sasniegt vēlamo rezultātu ātrāk, vieglāk un efektīvāk pat nepakustinot ne pirksta. To visu varam paveikt, pateicoties tehnoloģijām, kas ir sasniegušas tik augstu attīstības līmeni, ka spēj paredzēt mūsu rīcību pat vairākus soļus uz priekšu. Tas ir iespējams ar mākslīgā intelekta palīdzību, kas arvien vairāk ienāk mūsu dzīvēs un nav vairs vien zinātniskās fantastikas filmās vērojama parādība.

Juris Kabakovs, BiSMART biznesa tehnoloģiju platformas vadītājs, stāsta, ka, viņaprāt, mākslīgais intelekts (MI) ir gluži tāds pats kā cilvēka intelekts, tikai tas ir iestrādāts ierīcē vai programmatūrā. „Intelekts – tā ir spēja analizēt un mācīties, tāpat tam piemīt kognitīvā jeb izzinošā funkcija. „Mākslīgais intelekts” nav vakar radies termins – tā pirmsākumi meklējami jau 1956. gadā ASV Dārtmutas koledžā, taču toreiz MI pilotprojekts bankrotēja. Savukārt šī brīža attīstības periods ar jaunu sparu aizsācies jau 90. gadu vidū un pēdējo gadu laikā tā attīstības tempi arvien palielinās,” stāsta J.Kabakovs.

Par mākslīgā intelekta attīstību runā arī viedtālruņu ražotājs Huawei, kas aizvadītā gada laikā mākslīgā intelekta pētniecībā investējis aptuveni 18 – 27 miljardus eiro, no kuriem 90 miljoni ieguldīti mākslīgā intelekta izpētē un attīstībā.

„Mobilās ierīces vairs nevar tikt uztvertas vien par saziņas līdzekli, kā tas bijis kādreiz. Viedierīces atrodas jauna tehnoloģiska laikmeta sākumā, kad progresīvas tehnoloģijas arvien izmaina viedtālruņus, sniedzot iespējas, par kurām agrāk cilvēks vien varēja tikai sapņot,” par mākslīgo intelektu viedtālruņos stāsta Huawei Consumer Business Group Baltijas reģiona ģenerāldirektors Jaņs Fejs (Yan Fei).

Mākslīgais intelekts telefonā kā neaizvietojams palīgs

„Mākslīgā intelekta klātbūtne viedtālrunī jau var tikt uzskatīta par neatņemamu tā sastāvdaļu. Viedtālrunis vairs nav tikai saziņas līdzeklis, bet gan virtuālais asistents, kas nu jau mājo progresīvākajos viedtālruņu modeļos un atpazīst lietotāja paradumus, nepārtraukti mācoties no tiem,” stāsta J. Kabakovs. Piemēram, ja lietotājs vairākas reizes vakaros pirms miega, ienākot guļamistabā, pārslēdz viedtālruni klusuma režīmā, tālrunī esošais mākslīgais intelekts to saprot, iegaumē un nākotnē izpilda bez lietotāja iesaistes. Lai arī tā var likties pavisam vienkārša darbība, te jāizprot, cik daudzas nianses ierīcei ir jāņem vērā un jāmācās, lai precīzi saprastu, kas un kad tieši tai ir jādara.

Zinātniskā fantastika kļūst par realitāti

Jāatzīst, ka viedtālruņu apveltīšana ar mākslīgo intelektu ir iespaidojusi jaunas tehnoloģiskas ēras aizsākumu. Aizvadītā gada sākumā, kad pasaulē tika prezentēts jaunākais Huawei flagmanis Mate 10 Pro, tika iezīmēts attīstītāku mobilo ierīču laikmeta sākums. Ja kādreiz mākslīgais intelekts tika uztverts kā atklājums, kas ir redzēts vien zinātniskās fantastikas filmās un būs pieejams tikai tālā nākotnē, tad Huawei jaunākā viedtālruņa ienākšana tirgū nodrošināja mākslīgā intelekta pieejamību katram patērētājam.

Francisko Džeromimo (Francisco Jeronimo), IDC pētījumu direktors Eiropas mobilajām ierīcēm veiktajā pētījumā „Mobilais mākslīgais intelekts un inteliģento ierīču nākotne” atklāj, ka „2016. gadā uz katru datoru tika pārdoti 5,6 viedtālruņi. Ātrums, kādā tie ir iekarojuši pasauli, pārspēj jebkuru citu elektronisko iekārtu, un IDC prognozē, ka līdz 2021. gadam viedtālrunis būs jau vairāk kā 60% no visiem pasaules iedzīvotājiem. Tieši tādēļ mākslīgā intelekta pievienošana viedtālruņiem ir būtisks solis to tālākai attīstībai.”

Jaņs Fejs piebilst, ka tieši straujais viedtālruņu tirgus attīstības ātrums ir veicinājis ražotāju investīcijas tieši viedtālruņu tehnoloģiju uzlabošanā, lai patērētājam piedāvātu arvien attīstītākus viedtālruņus. Pasaulē arvien vairāk strauji pieaug ieguldījumu apjoms mākslīgajā intelektā.

Nākotnē mākslīgais intelekts ietekmēs jebkuru nozari

„Nākotnes perspektīvā MI jeb programmas spēja patstāvīgi apgūt jauno ir ļoti interesanta, ja tā tiek salīdzināta ar cilvēka mācīšanās spējām. MI visdrīzāk pastāv neierobežota mācīšanās kapacitāte, tas neko neaizmirst un iespējams spēj dzīvot teju mūžīgi, tātad spēj paveikt krietni lielāku procesu skaitu vienlaicīgi kā cilvēks dzīves laikā. Savukārt joma, kurā pārāki vēl aizvien ir cilvēki, ir radošums – pagaidām neviens nav spējis MI iemācīt domāt radoši, izfantazēt kaut ko jaunu, kas nekad nav pastāvējis,” stāsta BiSMART vadītājs.

Runājot par nozarēm, eksperts domā, ka agri vai vēlu MI tehnoloģijas ietekmēs praktiski visu nozaru uzņēmumus. Sākumā izzudīs viss, ko varēs viegli automatizēt, un pēc tam ietekmi jutīs arī visas pārējās nozares. Acīmredzams piemērs, pēc viņa domām, ir klientu apkalpošana, kur MI jau tagad spēj ļoti labi aizstāt cilvēku. Klientu konsultants vienmēr var nogurt, viņš spēj atcerēties tikai konkrētu informācijas apjomu, turpretī MI šādu ierobežojumu nav, tas nenogurst un tas iegūst informāciju no līdzīgām programmām visā pasaulē, kas ievērojami atvieglo arī problēmsituāciju risināšanu. Taču Latvijā šādu tehnoloģiju ienākšanas procesu pagaidām aizkavē valodas barjera, kas neļauj mums izmantot pasaulē jau plaši zināmas un izmantotas tehnoloģijas, secina Kabakovs.

Saistītās tēmas: Mākslīgais intelekts

youtube icon
Abonēt youtube