Saeimas Prezidijs šodien nodeva Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai iedzīvotāju iniciatīvu par Kopdzīves likuma pieņemšanu.

Komisija izvērtēs šo iniciatīvu un lems par tās iespējamu turpmāku virzību.

Šo iniciatīvu Saeimā iesniedza partijas “Latvijas attīstībai” valdes priekšsēdētājs Juris Pūce. Viņš parakstu vākšanu iniciējis pirms nepilniem trīs gadiem, un portālā “Manabalss.lv” iniciatīvu parakstīja vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju.

Pūce šodien piedalījās Prezidija sēdē, lai argumentētu šāda likuma nepieciešamību, kā arī mudināja deputātus atbalstīt iedzīvotāju iniciatīvu.

Iniciatīvas pieteikumā portālā “Manabalss.lv” tika uzsvērts, ka patlaban valsts aizsardzība nav pieejama nelaulātiem pāriem – valsts dažādā veidā apgrūtina šo pāru dzīvi un rada necilvēcīgas situācijas, kuras šie pāri nevar atrisināt. “Partneris, kura nelaulātais dzīvesbiedrs cietis negadījumā, nedrīkst pieņemt nepieciešamos medicīniskos lēmumus sava dzīvesbiedra vietā. Nelaulāts dzīvesbiedrs nesaņem sava partnera kopšanas tiesības invaliditātes gadījumā. Nelaulāti dzīvesbiedri nesaņem nodokļu atvieglojumus, nevar mantot, nesaņem atbalstu no valsts vai pašvaldības dzīvesbiedra bojāejas gadījumā. Šo un līdzīgu apstākļu iespaidā valsts nedrīkst radīt šķēršļus Latvijas pilsoņiem tikai tāpēc, ka tie nav izvēlējušies vai šobrīd nemaz nevar laulāties ar saviem dzīves partneriem,” pauda Pūce iniciatīvas pieteikumā.

Pieņemot Kopdzīves likumu, Latvija atzīs katra cilvēka tiesības uz savu personisko ceļu uz laimi, uzsvēra Pūce, piebilstot, ka tādējādi tiks nodrošināta līdztiesība starp laulātiem un nelaulātiem pāriem, kopā dzīvojošas pilngadīgas personas spēs atrisināt daudzās juridiskās problēmas, ko rada pašreizējās tiesiskās sistēmas nepilnības, tai skaitā nodrošinās nelaulātu pāru tiesības uz valsts aizsardzību un aizsargās ārpus laulības dzimušus bērnus, un piešķirs dažāda veida ģimenēm līdzīgas tiesības attiecībās ar valsti.

Tikmēr koalīcijas politiķu vairākums pašlaik pauž skeptisku vai noraidošu pozīciju iespējai atbalstīt iedzīvotāju iniciatīvu par Kopdzīves likuma pieņemšanu, liecina aģentūras LETA decembrī veiktā politiķu aptauja.

Saistītās tēmas: iedzīvotāju iniciatīvaKopdzīves likums

youtube icon
Abonēt youtube