Pagājušajā gadā Latvijā atklātas 1749 viltotas naudas zīmes, kas ir par 11% vairāk nekā 2016.gadā, joprojām Latvijai ierindojoties starp tām eirozonas valstīm, kurās ir vismazākais viltojumu skaits, aģentūra LETA uzzināja Latvijas Bankā.

“Latvijā 2017.gads viltojumu ziņā ir vērtējams kā stabils, ekspertīzei saņemto viltojumu skaitam pieaugot par 172, kas ir nenozīmīgi pret kopējo naudas zīmju apmēru apgrozībā un arī salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu,” uzsvēra centrālajā bankā, piebilstot, ka 2017.gadā Latvijas Bankā saņemtas un veikta identifikācija 1462 viltotām banknotēm un 287 viltotām monētām.

Starp izplatītākajiem viltojumiem pērn Latvijā bija 50 eiro banknotes – apmēram 60%, kā arī 20 eiro banknotes – apmēram 20% no kopējā saņemto viltojumu skaita. Tostarp viltojumos joprojām dominēja pirmās sērijas 50 eiro banknotes, kuras kopš 2017.gada pavasara pakāpeniski tiek nomainītas ar otrās jeb Eiropas sērijas 50 eiro banknotēm.

Latvijas Bankas naudas laboratorijas vadītājs Aleksandrs Antiņš atzīmēja, ka ir pagājis pusotrs gads, kopš Latvijas Bankā darbu sāka vienotais naudas pārbaudes centrs. Ja iepriekš naudas viltojumu pārbaudes tika veiktas gan Latvijas Bankā, gan policijas struktūrās, tagad visa aizdomīgā nauda nonāk Latvijas Bankas naudas laboratorijā, kur tiek veiktas visas eiro un citu valūtu banknošu un monētu ar viltojumu pazīmēm pārbaudes.

“Šajā laikā ir izdevies būtiski samazināt naudas pārbaudes laiku, un pašlaik esam starp vadošajām Eiropas valstīm pēc savlaicīguma, kādā tiek pārbaudītas iedzīvotāju un naudas apstrādes uzņēmumu iesniegtās aizdomīgās naudas zīmes. Pašlaik iesniegtās viltotās naudas zīmes Latvijas Bankas naudas laboratorijā tiek pārbaudītas mazāk nekā nedēļas laikā,” sacīja Antiņš.

2017.gadā kopumā eirozonā tika konstatēti 694 tūkstoši viltotu banknošu, tajā skaitā pirmajā pusgadā – 331 tūkstotis, bet otrajā pusgadā – 363 tūkstoši. Arī eirozonā kopumā visbiežāk viltotās banknotes bija ar 50 un 20 eiro nominālu – apmēram 85% no viltojumu skaita.

“Iespēja saņemt viltotu banknoti ir ļoti maza. Viltojumu skaits joprojām ir ļoti neliels salīdzinājumā ar apgrozībā esošo īsto banknošu skaitu,” uzsvēra Latvijas Bankā, piebilstot, ka šobrīd apgrozībā ir vairāk nekā 21 miljards eiro banknošu, kuru kopējā vērtība pārsniedz 1,1 triljonu eiro.

2016.gadā Latvijā par viltotām tika atzītas 1577 naudas zīmes, tostarp 300 monētu un 1277 banknotes, bet 2015.gadā Latvijā tika konstatētas 1483 viltotas naudas zīmes, tostarp 353 monētas un 1130 banknošu.

Jau vēstīts, ka Latvija 2014.gada 1.janvārī iestājās eiro zonā.

Saistītās tēmas: naudaViltojums

youtube icon
Abonēt youtube