Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca un biedrība “Svētās ģimenes māja” atkal aicina pieteikties brīvprātīgos, kuri jūt sevī aicinājumu palīdzēt vēža slimniekiem vieglāk pārdzīvot gan emocionāli, gan fiziski grūto ārstēšanās periodu. Pērn veiksmīgi aizsākto brīvprātīgo kustību vēža pacientu atbalstam ir plānots paplašināt, un jauno brīvprātīgo apmācības sāksies jau 2. martā, portālu ritakafija.lv informēja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas preses sekretāre  Aija Lietiņa.

 

Kā jau vēstīts, pašlaik vēža pacientus Austrumu slimnīcā regulāri apciemo 42 speciāli apmācīti brīvprātīgie, kuri, nesaņemot par to atlīdzību, sniedz vēža skartajiem gan emocionālu, gan praktisku atbalstu. Brīvprātīgos visvairāk gaida pacienti, kuri jūtas vientuļi un grūtajā ārstēšanās periodā ļoti nepieciešamo atbalstu nesaņem no tuviniekiem.

Brīvprātīgo galvenais uzdevums ir uzklausīt un atbalstīt vēža slimniekus. Ja pacients par savu slimību un ar to saistītajiem pārdzīvojumiem nevēlas runāt, brīvprātīgais var palīdzēt arī, vienkārši esot blakus, sarunājoties ar pacientu par dzīvi un visdažādākajām tēmām. Tas vēža skartajam liek kaut uz brīdi aizmirst par slimību. Ja pacients vēlas, brīvprātīgais var palasīt priekšā grāmatu vai uzspēlēt ar viņu kādu galda spēli. Gulošiem pacientiem, kuri atgūstas pēc operācijas, brīvprātīgais var padot ūdens glāzi un citādi piepalīdzēt, savukārt pacientus ratiņkrēslā – izvest pastaigā pa slimnīcas teritoriju.

Katrs brīvprātīgais onkoloģiskos pacientus apciemo tik bieži, cik var un vēlas. Lielākā daļa ierodas reizi nedēļā, ikreiz sarunām ar pacientiem veltot pāris stundu.

“Brīvprātīgie dod nozīmīgu pienesumu onkoloģisko pacientu labsajūtas veicināšanā, kas slimnīcas etapā ir ļoti svarīgi,” saka viena no brīvprātīgo kustības aizsācējām, “Latvijas Onkoloģijas centra” ķīmijterapijas nodaļas vadītāja Signe Plāte. “Valstī un slimnīcā ir liela nepieciešamība pēc sirds gaišuma, atbalsta un vienkārši klātbūšanas, tādēļ sākta jaunu brīvprātīgo uzņemšana.”

Vēlmi pievienoties brīvprātīgo kustībai jau pauduši aptuveni 30 cilvēki, taču tiek gaidīti arī citi brīvprātīgie, jo onkoloģisko pacientu ir ļoti daudz. “Latvijas Onkoloģijas centrā” vien katru gadu ārstējas vairāk nekā 15 tūkstoši pacientu, taču vēža pacienti ir arī citos Austrumu slimnīcas stacionāros – “Gaiļezerā” un “Tuberkulozes un plaušu slimību centrā”.

“Austrumu slimnīcā veiksmīgi aizsākto brīvprātīgo kustību vēža pacientu atbalstam plānojam paplašināt un, ļoti iespējams, ieviest arī citās ārstniecības iestādēs Latvijā, kur ārstējas onkoloģiskie pacienti,” stāsta biedrības “Svētās ģimenes māja” valdes locekle, brīvprātīgo projekta vadītāja Inese Švekle. “Ir iecere, ka nākotnē brīvprātīgie varētu sniegt atbalstu arī citu smagu slimību skartiem pacientiem, piemēram, tiem, kuri slimnīcā atgūstas pēc insulta.”

Brīvprātīgo apmācības organizē biedrība “Svētās ģimenes māja” sadarbībā ar Austrumu slimnīcas mediķiem un kapelāniem, kuri brīvprātīgajiem vadīs lekcijas un sniegs padomus, kā runāt ar vēža pacientiem.

Nepārtraukti norisinās arī esošo brīvprātīgo tālākapmācība – reizi mēnesī viņiem tiek nodrošināta kāda speciālista lekcija, kas sniedz iespēju papildināt zināšanas komunikācijā ar onkoloģiskajiem pacientiem. Savukārt reizi nedēļā brīvprātīgajiem ir iespēja apmeklēt īpašu supervīzijas grupu, kurā viņi var dalīties savās izjūtās, pārrunāt sarežģītas situācijas un gūt atbalstu paši.

Vēža pacientu atbalsta projektam var pieteikties, aizpildot anketu, kas atrodama biedrības “Svētās ģimenes māja” tīmekļa vietnē www.gimenesmaja.com (http://gimenesmaja.com/aicinam-pieteikties-brivpratigo-darbam-latvijas-onkologijas-centra/), un nosūtot to uz e-pastu gimenesmaja@gmail.com. Vairāk informācijas par projektu var iegūt, zvanot brīvprātīgo projekta koordinatorei Saivai Lustei pa mob. tālr. 29607792.

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā daudzprofilu ārstniecības iestāde Latvijā, kas nodrošina daudzpusīgu diagnostiku un ārstēšanu pacientiem, kā arī veic zinātniski pētniecisko darbu, attīstīta inovācijas un īsteno pasākumus sabiedrības izglītošanai un veselības veicināšanai. Katru gadu Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāros ārstējas aptuveni 70 000 pacientu, dienas stacionārā vairāk nekā 20 000 pacientu, bet ambulatori Rīgas Austrumu slimnīcā veselības aprūpes pakalpojumus saņem vairāk nekā 300 000 pacientu. Rīgas Austrumu slimnīcas sastāvā darbojas pieci stacionāri: “Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Latvijas Infektoloģijas centrs” un “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs”.

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube