Nav daudz amatpersonu, kas nezina valsts valodu nepieciešamajā līmenī, intervijā LNT raidījumā “900 sekundes” teica Valsts valodas centra (VVC) pārstāve Sarmīte Pāvulēna.

Viņa norādīja, ka Daugavpils mērs Rihards Eigims (Mūsu partija), pret kuru VVC tuvākajā laikā vērsīsies tiesā ar prasību anulēt deputāta mandātu par valsts valodas nelietošanu augstākā līmeņa otrajā pakāpē, ir nedaudz uzlabojis savas valodas zināšanas, bet tās aizvien neatbilst vajadzīgajai pakāpei.

Pāvulēna atgādināja, ka VVC ir vairākkārt pārbaudījis Eigima valodas zināšanas, kā arī devis laiku tās uzlabot. Viņa gan atzīmēja, ka Eigims vienmēr esot bijis atsaucīgs tikties ar VVC.

Pretēji rīkojies Balvu novada domes deputāts Ivans Baranovs (S), kuram jau vienreiz pēc VVC prasības tiesa anulēja deputāta mandātu. Pāvulēna atzina, ka sadarbība ar viņu bijusi ļoti neveiksmīga.

Vaicāta, vai VVC nerosinās likumdošanas izmaiņas, lai izvairītos no šādām situācijām, centra pārstāve pauda, ka Saeimā tiekot skatīti grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā, kur būšot grozījumi šajā sakarā.

Jau vēstīts, ka par valsts valodas nelietošanu augstākā līmeņa otrajā pakāpē VVC tuvākajā laikā vērsīsies tiesā ar prasību anulēt Eigima deputāta mandātu.

Tikmēr pats Eigims ir noskaņots turpināt pildīt pilsētas mēra pienākumus. Viņš aģentūrai LETA atzina, ka ir gatavs cīnīties par savu taisnību arī tiesā. Eigims jau iepriekš paudis pārliecību, ka viņa valsts valodas zināšanas ir pietiekamas, lai viņš varētu pildīt savus amata pienākumus, komunicējot ar iedzīvotājiem un amatpersonām un aizstāvot pilsētas intereses dažādās struktūrās.

Šis nebūs pirmais gadījums, kad VVC lūdzis anulēt mandātu kādam vietvaras deputātam. Piemēram, Latvijas Televīzijas raidījums “De facto” aprīļa nogalē vēstīja, ka VVC lūgs tiesai atkārtoti anulēt Balvu novada domes deputāta Baranova mandātu.

Pirms pieciem gadiem VVC konstatēja, ka Baranovs neprot latviešu valodu augstākajā pakāpē, un viņam nav arī dokumentu, kas apliecinātu zināšanas. Politiķim deva laiku valodas prasmju uzlabošanai, bet pārbaudīt rezultātu VVC neizdevās – Baranovu nebija iespējams sastapt. Centrs tiesai lūdza anulēt Baranova deputāta mandātu – likums paredz to kā sankciju, ja pašvaldības deputāts pienācīgā līmenī nelieto valsts valodu. Pēc ilgas tiesāšanās Baranova mandāta anulēšanu 2016.gadā apstiprināja arī Augstākā tiesa.

Pērn rudenī Baranovs tika pārvēlēts deputāta amatā. Kopš pārvēlēšanas Balvu novada domes deputāta amatā VVC nav izdevies ar politiķi sazināties, lai pārbaudītu viņa valsts valodas zināšanu līmeni.

Pēc VVC sniegtās informācija, Baranovs pats vēstulē valodas centram norādījis, ka latviešu valodu nepieciešamajā apjomā nelieto – šo centrs izmantos kā pamatu, lai atkal lūgtu tiesai jau otro reizi anulēt politiķa deputāta mandātu.

 

Ziņas avots: LETA.

Saistītās tēmas: latviešu valodaValsts valodas centrs

youtube icon
Abonēt youtube