Latvijas autovadītāju vidū mobilā tālruņa lietošana pie auto stūres ir ierasta «prakse» – 69% aptaujāto autovadītāju ir atzinuši, ka, vadot automašīnu, mēdz izmantot šo saziņas līdzekli. Katru dienu, esot pie auto stūres, mobilo tālruni izmanto 17% respondentu, liecina degvielas uzpildes staciju tīkla Neste veiktā aptauja.

Paradums izmantot tālruni automašīnas vadīšanas laikā visbiežāk raksturīgs vīriešiem (77%), tikmēr sieviešu vidū šī tendence ir novērojama retāk (57%). Turklāt vīriešu vidū ir divkārt augstāks to šoferu īpatsvars, kas mobilo tālruni pie stūres lieto katru dienu (22% pretstatā 11% sieviešu) vai vairākas reizes nedēļā (21% pretstatā 11% daiļā dzimuma pārstāvēm), vēsta aptauja.

Kā galvenos iemeslus tālruņa lietošanai pie stūres aptaujas respondenti ir minējuši nepieciešamību atbildēt uz ienākošo zvanu (65%) vai steidzamu vajadzību sazināties ar kādu (43%). Desmitā daļa respondentu atzinuši, ka mobilo tālruni automašīnas vadīšanas laikā izmanto navigācijas programmu lietošanai. Starp aptaujātajiem respondentiem ir arī tādi autobraucēji, kuri, atrodoties pie spēkrata stūres, pagūst ielūkoties sociālajos tīklos, lasīt jaunākās ziņas, kā arī rakstīt īsziņas. Neskatoties uz to, ka vairāk nekā puse autovadītāju mēdz lietot mobilo tālruni automašīnas vadīšanas laikā, vien 2% aptaujāto autovadītāju ir sodīti par šādu rīcību. Biežāk par tālruņa izmantošanu pie stūres sodīti vīrieši.

Jāatzīmē, ka 2017.gadā Valsts policija par tālruņa lietošanu pie braucošas automašīnas stūres sodījusi 3 390 transportlīdzekļu vadītāju.

Tāpat apdrošināšanas akciju sabiedrības BTA Baltic Insurance Company (BTA) apkopotie dati rāda, ka šoferu bezatbildīgā rīcība citiem satiksmes dalībniekiem ik gadu nodara desmitos tūkstošu eiro mērāmus zaudējumus. BTA Apdrošināšanas atlīdzību departamenta eksperti lēš, ka ik gadu bezatbildīga telefona lietošana pie kustībā esoša transporta līdzekļa stūres noved pie vairākiem simtiem avāriju.

Nosaucot iemeslus, kas motivētu nelietot mobilo tālruni automašīnas vadīšanas laikā, 21% respondentu piemin izglītojošas kampaņas, kas mudina pārdomāt savus ieradumus pie auto stūres, kā arī līdzcilvēku pozitīvais piemērs kā stimuls atteikties no mobilās ierīces lietošanas, vadot auto (19% autovadītāju). Savukārt 11% atzīst, ka stimuls būtu lielākas finansiālas sankcijas par šo pārkāpumu.

 

Ziņo: BNN

youtube icon
Abonēt youtube