Gandrīz katrs trešais iedzīvotājs Latvijā jeb 31% respondentu atzīst, ka ir saņēmis piedāvājumus naudu aizņemties nelegālajā tirgū, secināts Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas pētījumā, ko šā gada jūlijā veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Aptaujas dati arīdzan parādīja, ka izplatītākais piedāvājuma saņemšanas kanāls ir saziņa ar e-pasta vēstuļu starpniecību.

«Pētījuma dati parāda satraucošu tendenci par nelegālās kreditēšanas pieejamību Latvijā. Gandrīz trešā daļa iedzīvotāju, kas atzīst, ka ir saņēmuši šādus piedāvājumus, ir relatīvi liels iedzīvotāju skaits. Tas nozīmē, ka jau šobrīd ir liela pelēkā zona finanšu sektorā, kuru izkontrolēt ir gandrīz neiespējami, jo tiek izmantotas tiešās saziņas metodes ar cilvēkiem,» uzsver Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš.

Saskaņā ar aptaujas datiem 16% iedzīvotāju Latvijā piedāvājumus naudu aizņemties nelegālajā tirgū saņem reizi nedēļā, 8% reizi mēnesī, savukārt 7% reizi pusgadā vai retāk.

Izplatītākais kanāls, kādā iedzīvotāji ir saņēmuši piedāvājumus aizņemties nelegālajā tirgū, ir ar e-pasta starpniecību, to norādīja lielākā daļa jeb 67% respondentu. Tālāk seko sludinājumi – 16%, informācijas saņemšana pa telefonu – 12%, savukārt piedāvājumus ārvalstu un vietējās interneta vietnēs norādīja 8%.

«Vairākums jeb 77% iedzīvotāju uzskata, ka valstij būtu jācīnās ar nelegālajiem kredītdevējiem. No tirgus perspektīvas viedokļa efektīvāk par kontroles mehānismiem, kas vienmēr būs dārgi un laikietilpīgi, ir rādīt apstākļus pieejamākai patēriņa kreditēšanai, īpaši interneta vidē. To var izdarīt, veidojot sabalansēto nozares regulējumu, kas no vienas puses pasargā patērētāju, bet no otras puses veicina konkurenci tirgū un mākslīgi nerada ierobežojums licencētajiem aizdevējiem,» skaidro Āboltiņš.

Pētījuma dati arīdzan parādīja, ka publiskā sektorā strādājošie visbiežāk uzskata, ka valstij vajadzētu cīnīties ar nelegālajiem kredītdevējiem, to norādīja 84%.

Pētījums veikts no 3. līdz 10.jūlijam, interneta vidē aptaujājot 1 005 respondentus visā Latvijā.

Ziņo: BNN

Saistītās tēmas:

youtube icon
Abonēt youtube