Subsidētās elektroenerģijas ražotāju Latvijā kopējais apgrozījums pērn sasniedzis 1,21 miljardu eiro, liecina “Lursoft” pētījums.

“Lursoft” atgādina, ka saskaņā ar Ekonomikas ministrijas (EM) datiem, 18.janvārī Subsidētās elektroenerģijas ražotāju reģistrā reģistrēti 348 uzņēmumi, kuriem pieder kopskaitā 434 elektrostacijas. No no 434 elektrostacijām 33,87% elektroenerģijas ražošanā izmanto ūdens resursus, 22,81% – dabasgāzi, bet vēl 14,29% – biogāzi.

“Lursoft” informē, ka subsidētās elektroenerģijas ražotāju kopējais apgrozījums kopš 2015.gada palielinājies par 1,68%, pērn tam sasniedzot 1,21 miljardu eiro. Peļņas kāpums šajā periodā bijis ievērojamāks – pagājušajā gadā to peļņa pēc nodokļu nomaksas palielinājusies vēl par 30,41%, sasniedzot jau 194,37 miljonus eiro salīdzinājumā ar 149,05 miljonu eiro peļņu gadu iepriekš. AS “Latvenergo” vien pagājušajā gadā apgrozījis 498,58 miljonus eiro un nopelnījis 150,89 miljonus eiro, savukārt AS “Rīgas siltums” pērn strādājis ar 152,32 miljonu eiro apgrozījumu un 7,76 miljonu eiro peļņu. EM sniegtie dati liecina, ka gada sākumā “Latvenergo” saņēmusi atbalstu par četrām elektrostacijām, bet “Rīgas siltums” – par piecām, no kurām trijās enerģijas ražošanai tiek izmantota dabasgāze, vienā – koksne, bet vēl vienā iegūta no biomasas.

“Latvenergo” pārstāvis Andris Siksnis aģentūrai LETA skaidroja, ka ikgadējās saimnieciskās darbības rezultātā “Latvenergo” koncerna peļņa 2017.gadā bija 150,89 miljoni eiro, ko ietekmēja vēsturiski lielākais saražotās elektroenerģijas apjoma pieaugums Daugavas hidroelektrostacijās, proti, 5734 gigavatstundas, un veiksmīgi uzsākta dabasgāzes tirdzniecība Latvijā un Igaunijā.

“Lursoft” aprēķini liecina, ka trešdaļa no visiem uzņēmumiem, kas saņem valsts atbalstu par koģenerācijas stacijā vai elektrostacijā uzstādīto elektrisko jaudu, reģistrēti Rīgā, un to vidējais vecums ir 16 gadi, bet jaunākais uzņēmums reģistrēts 2015.gadā un tas ir “Graanul Invest Energy”. Desmitajai daļai patlaban ir reģistrēts aktīvs nodrošinājums, savukārt vienam no uzņēmumiem jau pērn pasludināts maksātnespējas process.

Piemēram, maksātnespējīgais SIA “ABGS” reģistrēts pirms 13 gadiem un sākotnēji atradies Rīgā, bet kopš 2009.gada tā juridiskā adrese pārcelta uz Salienas pagastu Daugavpils novadā. Uzņēmuma lielākais dalībnieks ir Dobeles rajona Auru pagasta zemnieku saimniecība “Arāji”, kuras īpašnieks ir Ervīns Eihmanis. Zemnieku saimniecība “Arāji” pērn iekļauta starp Latvijas vērtīgākajām zemnieku saimniecībām. Saimniecība 2017.gadā apsaimniekojusi 807,14 hektārus lauksaimniecības zemes un piedzīvojusi ievērojamu – 34,02% – apgrozījuma kritumu. Saimniecības peļņa gada laikā samazinājusies par 29,77%. Uzņēmums gada pārskatus nav iesniedzis jau pēdējos trīs gadus. Starp subsidētās elektroenerģijas ražotājiem Latvijā gada pārskatu par aizvadītajiem diviem gadiem nav iesniedzis arī 2008.gadā reģistrētais biogāzes ražotājs SIA “Conatus BIOenergy”. Uzņēmuma vienīgais kapitāldaļu turētājs kopš 2014.gada ir SIA “Vitrupes lauki”, kas pieder vācu “Grune Werte Lettland GmbH”.

Visbiežāk kā uzņēmumu, kuri saņem atbalstu par elektroenerģijas ražošanu, kapitāldaļu turētāji reģistrētas trīs kompānijas no Igaunijas – “WNDE Solutions OU”, :”Viride OU” un “Autour Vole OU”. Minētie uzņēmumi dala 12 elektroenerģijas ražotāju kapitāldaļas, bet to patiesā labuma guvēji ir Latvijas valstspiederīgie Sergejs Bunakovs, Leonīds Kiļs un Maksims Solomončuks. Visi šie 12 uzņēmumi – “W.e.s.1”, “W.e.s.2”, “W.e.s.3”, “W.e.s.4”, SIA “W.e.s.5”, SIA “W.e.s.6”, SIA “W.e.s.7”, SIA “W.e.s.8”, SIA “W.e.s.9”, SIA “W.e.s.10”, SIA “W.e.s.11”, SIA “W.e.s.12” – reģistrēti Rīgā, savukārt vēja enerģijas ražošanas stacijas, kopskaitā 15, izvietotas Alsungas un Priekules pagastos. Analizējot šo uzņēmumu finanšu datus, “Lursoft” secinājis, ka pēdējos gados visi 12 uzņēmumi strādājuši ar zaudējumiem.

Tikai par vienu subsidētās elektroenerģijas ražošanas uzņēmumu mazāk pieder holdingkompānijai SIA “INPO 5”, kuras patiesā labuma guvēja pastarpināti caur tādiem uzņēmumiem kā SIA “INPO 24”, SIA “Sabiedrība privātajiem ieguldījumiem”, SIA “Privāto aktīvu pārvalde” ir kādreizējā politiķa Andra Šķēles ģimene. Atšķirībā no iepriekš pieminētajām igauņu kompānijām piederošajiem elektroenerģijas ražošanas uzņēmumiem, Šķēles ģimenei 11 piederošie vēja enerģijas ražošanas uzņēmumi ik gadu apgroza vairākus miljonus eiro un strādā ar peļņu. “Lursoft” apkopotā informācija rāda, ka SIA “INPO 5” piederošie uzņēmumi 2017.gadā apgrozījuši 4,34 miljonus eiro. Ik gadu šie uzņēmumi nodokļos valsts kopbudžetā samaksā vairāk nekā vienu miljonu eiro – pērn tie bija 1,21 miljons eiro.

Subsidētās elektroenerģijas ražotāju lielāko kapitāldaļu turētāju sarakstu noslēdz Armands Zemītis, kuram pieder daļas sešos uzņēmumos, kas saņem atbalstu par saražoto elektroenerģiju. Uzņēmējs pirmo reizi kā dalībnieks kādā no Latvijas uzņēmumiem reģistrēts 2009.gadā, savukārt patlaban Zemītim pieder daļas 15 uzņēmumos, no tiem seši reģistrēti kā subsidētās elektroenerģijas ražotāji. No tiem vislielāko apgrozījumu 2017.gadā uzrādījis SIA “Golden Eagle”, kuram reģistrētas trīs elektrostacijas Tukuma novadā. SIA “Golden Eagle”, kurā Zemītim pieder 20% kapitāldaļu, 2017.gadā apgrozījis 1,24 miljonus eiro.

“WNDE Solutions OU” pieder daļas 12 uzņēmumos, kas saņem atbalstu par saražoto elektroenerģiju, “Viride OU” pieder daļas 12 uzņēmumos, kas saņem atbalstu par saražoto elektroenerģiju, “Autour Vole OU” pieder daļas 12 uzņēmumos, kas saņem atbalstu par saražoto elektroenerģiju, “INPO 5” pieder daļas 11 uzņēmumos, kas saņem atbalstu par saražoto elektroenerģiju, Zemītim pieder daļas sešos uzņēmumos, kas saņem atbalstu par saražoto elektroenerģiju.

Visvairāk elektrostaciju – astoņas, balstoties uz EM sniegtajiem datiem, pieder SIA “Novators”, kurš ir reģistrēts kā vēl četru uzņēmumu dalībnieks. “Lursoft” izpētījis, ka arī šie četri uzņēmumi iekļauti Subsidētās elektroenerģijas ražotāju reģistrā. SIA “Novators” vienīgais dalībnieks un arī amatpersona ir Ivans Bergmanis. “Novators” ir viens no senāk reģistrētajiem uzņēmumiem, kas saņem atbalstu par elektroenerģijas ražošanu, tas reģistrēts 1991.gadā. 2017.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 1,71 miljons eiro un kompānija guvusi tā darbības laikā lielāko peļņu – 653,438 eiro. 2017.gadā ieņēmumi no elektroenerģijas ražošanas veido 77,13% no uzņēmuma apgrozījuma, bet pārējo daļu veido nomas maksa no pamatlīdzekļu izmantošanas un ieņēmumi no nekustamā īpašuma nomas.

Ziņas avots: LETA.

Saistītās tēmas:

Komentāri 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
youtube icon
Abonēt youtube