Valdība otrdien piešķīra sešus miljonus eiro sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzēju zaudējumu kompensēšanai.

Ministru kabinets otrdien apstiprināja Satiksmes ministrija (SM) rīkojuma projektu, kas paredz no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” SM piešķirt sešus miljonus eiro, lai nodrošinātu pārvadājumu nepārtrauktību un daļēji segtu normatīvajos aktos noteiktās kompensācijas republikas pilsētu pašvaldībām un sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem reģionālajos pasažieru pārvadājumos ar autobusiem un vilcieniem.

No minētās summas 629 679 eiro tiks piešķirti Rīgas pilsētas pašvaldībai par personu ar invaliditāti pārvadāšanu Rīgas pilsētā 2017.gadā. Republikas pilsētām kopā piešķirti 102 773 eiro.

Savukārt 5 270 548 eiro atvēlēti sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem reģionālajos pasažieru pārvadājumos ar autobusiem un vilcieniem.

Pamatojoties uz Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumu un atbilstoši Ministru kabineta 2015.gada 28.jūlija noteikumiem par kārtību, kādā nosaka un kompensē ar sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu saistītos zaudējumus un izdevumus un nosaka sabiedriskā transporta pakalpojuma tarifu, sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem kompensē zaudējumus, kas radušies, ja ar sabiedriskā transporta pakalpojumu pasūtījuma līguma izpildi saistītās nepieciešamās izmaksas pārsniedz gūtos ieņēmumus.

Ievērojot faktiskos šī gada pirmās puses rezultātus, kā arī objektīvos apstākļus saistībā ar nodokļu, preču un pakalpojumu cenu izmaiņām, biļešu ieņēmumu pieaugumu, “Autotransporta direkcija” ir pārskatījusi prognozes, kā rezultātā kopējais 2018.gadā kompensējamais zaudējumu apmērs varētu būt 70 838 052 eiro. Līdz ar to no valsts budžeta piešķirtais finansējums sedz tikai 87% no kopējiem pārvadātājiem kompensējamajiem zaudējumiem.

SM norāda, ka finansējuma kompensācijas republikas pilsētu pašvaldībām un sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem reģionālajos pasažieru pārvadājumos ar autobusiem un vilcieniem šī gada valsts budžetā bija nepietiekams, jo “Autotransporta direkcija” katru gadu apzina sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzēju plānotās izmaksas, kas atbilst katram kalendārajam gadam apstiprinātajam maršrutu tīklam.

Ievērojot sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzēju pamatoto izdevumu apjomu, tiek izveidota kopējā vajadzīgā finansējuma prognoze sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanai, ņemot vērā arī izmaiņas nodokļu politikā vai inflāciju.

Ministrija pauž, ka valsts budžeta finansējums kārtējam kalendāra gadam tiek piešķirts, ievērojot apstiprināto vidēja termiņa budžeta ietvaru, nevis atbilstoši sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanai plānoto zaudējumu apmēru. Turklāt, piešķirot ikgadējo valsts budžeta finansējumu, atsevišķos gadījumos, netiek izvērtētas kopējās izmaiņas, piemēram, nodokļu vai cenu izmaiņas. Pārvadātāji pasūtītājam par pārskata periodu (kalendāro gadu) informāciju iesniedz līdz kārtējā gada 1.maijam vai pasūtītāja noteiktajā termiņā. Tādejādi faktisko zaudējumu aprēķina un precizējumu rezultātā no piešķirtā finansējuma bieži vien ir jākompensē iepriekšējā perioda nesegtie zaudējumi, līdz ar to piešķirtais valsts budžeta finansējums šajā gadā ir nepietiekams. Tādēļ no valsts budžeta tiek pieprasīts papildus finansējums gan iepriekšējo gadu (periodu), gan šī gada zaudējumu kompensēšanai.

Kopumā valsts pasūtījumu sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanā veic 26 pārvadātāji, ar kuriem noslēgti 60 līgumi par pasažieru pārvadājumiem ar autobusiem, un divi pārvadātāji, kas veic pasažieru pārvadājumus pa dzelzceļu.

Valdība jau šogad 11.septembrī lēma sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzēju zaudējumu kompensēšanai pārdalīt 2,75 miljonus eiro. Valdība uzklausīja SM sagatavoto informatīvo ziņojumu par apropriācijas pārdali sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanai, kurā ministrija aicināja atbalstīt tās priekšlikumu kompensēt daļu zaudējumu sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem par 2018.gadu.

Ministrija gan piebilda, ka finansējuma pārdale nemaina kopējo situāciju attiecībā uz sabiedriskā transporta nozarē trūkstošo finansējumu, un, lai nodrošinātu sabiedriskā transporta pakalpojumu nepārtrauktību un nodrošināšanu atbilstoši sabiedriskā transporta pakalpojumu pasūtījumam un iedzīvotāju pieprasījumam, 2018.gadā nepieciešams vēl papildus finansējums 9 239 924 eiro apmērā.

Ziņas avots: LETA.

Saistītās tēmas:

Komentāri 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
youtube icon
Abonēt youtube