Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā kādai aptuveni 50 gadus vecai pacientei ar onkoloģisku saslimšanu veikta Eiropas mērogā unikāla operācija, lai atjaunotu balss saišu funkcijas, izmantojot transplantātu no pašas pacientes kājas. Operācija ilgusi piecas stundas

Sievietei šā gada martā Latvijas Onkoloģijas centrā tika veikta ķirurģiska operācija, lai radikāli izņemtu vairogdziedzera audzēju, to bija iespējams izdarīt tikai iekļaujot nervu, kas nodrošina balss saišu funkciju. Pēc smagās operācijas pacientei attīstījās smakšanas epizodes, kas būtiski pasliktināja viņas dzīves kvalitāti – sieviete nedrīkstēja ne sportot, ne veikt kādas citas fiziskās aktivitātes, kas prasa pastiprinātu piepūli un attiecīgi arī intensīvāku elpošanu.

Aizvadītajā nedēļā Latvijas Onkoloģijas centra Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas otorinolaringologi Romāns Dzalbs un Elza Rāte sadarbībā ar mikroķirurgiem Jāni Zariņu un Kalvi Pastaru, izmantojot apasiņotu nerva transplantātu no pašas pacientes kājas, veica operāciju, lai likvidētu esošo nerva defektu un atjaunotu balss saišu funkciju, nodrošinot nervu impulsu plūsmu uz paralizētajiem muskuļiem. Pacientes ārstēšanā piedalījās arī anesteziologs Jevgēnijs Stepanovs un reanimatologu komanda Dainas Rožkalnes vadībā, informē Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca.

Lai veiktu šādas sarežģītības pakāpes operācijas, ir nepieciešama multidisciplināras ārstu komandas sadarbība, kas līdz šim ir ļāvusi veikt virkni īpaši sarežģītu, Latvijas un Baltijas mērogā unikālu operāciju, tostarp onkoloģijā, ne tikai pagarinot ar vēzi slimojošo pacientu dzīves ilgumu, bet uzlabojot arī viņu dzīves kvalitāti un pasargājot no smagas invaliditātes.

Pašlaik paciente no Intensīvās terapijas klīnikas ir pārvesta tālākai ārstēšanai nodaļā, viņas stāvoklis ir stabils, pēcoperācijas periods norit kā plānots. Ārsti norāda, ka, lai arī nerva funkcijas atjaunošanās prasīs vairākus mēnešus, tomēr perspektīvā tas ievērojami paaugstinās pacientes dzīves kvalitāti.

Ziņas avots: BNN

youtube icon
Abonēt youtube