Rīga, 21.febr., LETA. Nākamnedēļ valdība lems par grozījumiem likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli, paredzot iedzīvotājiem maksimāli atvieglot gada ienākumu deklarācijas iesniegšanu, aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijā (FM).

Ar grozījumiem likumā paredzēts pagarināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) samaksas termiņu par 2018. un 2019.taksācijas gadu vismazāk aizsargātām nodokļa maksātāju grupām, kas, iespējams, pirmo reizi iesniedz gada ienākumu deklarāciju un veic IIN piemaksu, tādējādi maksimāli atvieglojot pierašanu pie jaunās kārtības.

Ar 2018.gadu Latvijā ir ieviestas progresīvā IIN likmes, kas nodrošina taisnīgāku nodokļa uzlikšanu atkarībā no gūtā ienākumu apmēra. Tāpat tika pazemināta IIN likme iedzīvotāju grupai, kas gūst mazākus ienākumus, vienlaikus arī palielinot gada diferencētā neapliekamā minimuma apmēru. Lai nodrošinātu iespēju izmantot palielinātā gada diferencētā neapliekamā minimuma priekšrocības jau taksācijas gada laikā, tika ieviests Valsts ieņēmumu dienesta (VID) prognozētais mēneša neapliekamais minimums, kas pamatojas uz nodokļa maksātāja pirmstaksācijas periodā gūtajiem ienākumiem.

“Ieviešot šīs izmaiņas, sistēma kļuvusi sarežģītāk administrējama. Nosakot prognozējamo mēneša neapliekamo minimumu, VID rīcībā nevar būt visa informācija par taksācijas gada laikā gūto ienākumu, kā arī nodokļa maksātāja specifisko situāciju. Tādējādi iespējams, ka VID prognozētais mēneša neapliekamais minimums tomēr ir noteikts lielāks nekā cilvēks ir tiesīgs piemērot, ņemot vērā viņa faktiskos taksācijas gada ienākumus,” skaidroja FM.

Ja nodokļa maksātājs jau taksācijas gada laikā nav izmantojis kādu no likuma piedāvātajām iespējām, lai novērstu nepieciešamību piemaksāt IIN, piemēram, atteikties no diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanas u.c., var rasties situācija, ka šāds IIN piemaksas pienākums rodas, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

Ja cilvēks līdz šim nav veicis saimniecisko darbību, saņēmis ienākumus ārvalstīs un citus ienākumus, kuru gūšanas gadījumā jau līdz šim bija pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju, viņam varētu trūkt zināšanu un pieredzes par gada ienākuma deklarācijas iesniegšanu un IIN piemaksas veikšanu.

Tādējādi izmaiņas likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli paredz noteiktām, vismazāk aizsargātām, maksātāju grupām noteikt pārejas periodu, kura laikā maksātājam būs iespēja iepazīties ar jauno kārtību. Gada ienākumu deklarācija par 2018. vai 2019.gadu šādiem maksātājiem ir jāiesniedz likumā noteiktajā termiņā – no 2019.gada vai attiecīgi no 2020.gada 1.marta līdz 1.jūnijam. Savukārt 2018. un 2019.gada ienākumu deklarācijā aprēķinātā nodokļa samaksas termiņš tiktu pagarināts līdz 2020.gada 1.decembrim.

Likumprojektā paredzēto IIN samaksas termiņa pagarinājumu varēs izmantot maksātāji, kam veidojas iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemaksa un gada ienākums nepārsniedz 20 004 eiro, t.i., zemo un vidējo algu saņēmēji, arī autoratlīdzību saņēmēji, ja šīs personas negūst cita veida ienākumus.

Savukārt attiecībā uz personām, kurām arī līdz šim bija pienākums sniegt gada ienākumu deklarāciju un veikt iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemaksu, saglabājas līdzšinējā IIN maksāšanas kārtība un netiek attiecināts pārejas noteikumos noteiktais iedzīvotāju ienākuma nodokļa samaksas termiņa pagarinājums.

FM atgādināja, ka maksātājam arī pastāv iespēja iesniegt čekus par attaisnotajiem izdevumiem. Tas nozīmē, ka ar šādi radušos IIN pārmaksu varēs segt vai samazināt par attiecīgo taksācijas gadu maksājamo IIN.

Par likuma grozījumiem vēl būs jālemj Saeimai.

Ziņas avots: LETA.

Saistītās tēmas: Finanšu ministrijaienākumu deklarācija

youtube icon
Abonēt youtube