Nesaņemot rezidentu apmācībai trūkstošo naudu, janvārī un februārī rezidenti un ārsti, kas viņus apmāca, nesaņems atalgojumu, Latvijas Radio uzsvēra Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Tālākizglītības fakultātes dekāne Ize Grope.

Viņa atzina, ka patlaban izveidojusies situācija, kad pietrūkst naudas rezidentu apmācībai, nav jauna. “Šī gada janvārī un februārī nevarējām samaksāt ārstniecības iestādēm,” atklāja Grope, paskaidrojot, ka lielākā daļa finansējuma ir paredzēta atalgojumam rezidentiem un ārstiem, kas viņus apmāca, bet pašai universitātei paliek neliela daļa no šīs naudas.

RSU pārstāve uzsvēra, ka visus aprēķinus par nepieciešamo finansējumu veic Veselības ministrija (VM), bet universitāte tai ziņo par rezidentu skaitu, norādot, cik to ir Rīgā un cik reģionālajās slimnīcās.

Izveidojušos situāciju viņa skaidro ar to, ka 2018. un 2019.gadā diezgan strauji pieaugušas rezidentu algas, kas, iespējams, nav ņemts vērā. Tāpat pieaudzis reģionos strādājošo rezidentu skaits, kuri savukārt saņem par 30% vairāk nekā Rīgas slimnīcās strādājošie. Un arī tas, iespējams, nav pietiekami ņemts vērā, pieļāva Grope.

Viņa gan uzskata, ka VM ir izpratne par situāciju un tā mēģina rast risinājumu.

LETA jau vēstīja, ka aizvadītajā nedēļā Ministru kabinets lēma pārdalīt citiem pasākumiem 2019.gada budžetā ministriju un citu institūciju ieekonomētos 31,17 miljonus eiro, no kā 2,06 miljonus eiro ir paredzēts novirzīt rezidentu apmācībai saistībā ar rezidentu plūsmas pieaugumu.

Balstoties uz šī gada rezidentu uzņemšanas rezultātiem, RSU konstatējusi, ka rezidentu apmācībai šā gada decembrim trūkst aptuveni 991 000 eiro, aģentūru LETA iepriekš informēja RSU Komunikācijas departamenta direktors Edijs Šauers.

Viņš stāstīja, ka RSU katru gadu slēdz līgumu ar VM par rezidentu apmācību kalendārajā gadā, proti, 12 mēnešu periodu. Pašlaik VM piešķīra finansējumu 2018.gada parāda nosegšanai un šī gada 11 mēnešu apmaksai. Līdz ar to 2019.gadam trūkst daļa no finansējuma par RSU decembra saistībām pret ārstniecības iestādēm. Lai RSU nekavētu rēķinu apmaksu, šī summa ir jāsaņem līdz 2020.gada 20.janvārim.

Šauers skaidroja, ka pašlaik šim gadam piešķirtais rezidentūras finansējums RSU ir 11,3 miljoni eiro. Savukārt visam nākamajam 2020.gadam RSU ir nepieciešams rezidentūras finansējums vismaz 12,9 miljonu eiro, ja pie indikatīvā vietu skaita 194, saglabājot šī gada uzņemšanas proporciju, RSU apmācības sāks 140 rezidenti, rezidentu darba samaksa netiks palielināta un netiks palielināts rezidentu skaits reģionos.

Ziņas avots: LETA

Saistītās tēmas:

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube