Latvija kā Baltkrievijas kaimiņvalsts pilnībā atbalsta baltkrievu tautas dziļo vēlmi dzīvot savā neatkarīgā, brīvā, demokrātiskā un tiesiskā Baltkrievijas valstī, uzsver Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.

Viņš arī norāda, ka gan Latvija, gan Baltkrievija ir Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas locekles un kopā ar citām šīs organizācijas dalībvalstīm ir uzstādījušas brīvu, demokrātisku vēlēšanu standartus.

Es aicinu Eiropas Drošības un sadarbības organizāciju un citas kompetentās starptautiskās organizācijas, uzklausot visas ieinteresētās puses, izmeklēt nupat notikušo vēlēšanu procesu –

priekšvēlēšanu cīņu, vēlēšanu norisi, vēlēšanu rezultātu noteikšanu un notikumus pēc tam, pārbaudīt šo vēlēšanu atbilstību brīvu un demokrātisku vēlēšanu standartiem un dot tām savu vērtējumu,” pauž Valsts prezidents.

Levits arī izteica aicinājumu Baltkrievijas varas iestādes atbrīvot šo vēlēšanu gaitā apcietinātos un respektēt visas cilvēka un pilsoņa tiesības un brīvības, tostarp vārda, preses, pulcēšanās un biedrošanās brīvības.

Arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) sociālajā vietnē Twitter pauž aicinājumu Baltkrievijas valdību atturēties no spēka izmantošanas. “Atbalstu baltkrievu tautas vēlmi dzīvot neatkarīgā un demokrātiskā valstī, īstenojot vārda un pulcēšanās brīvības.”

“Latvija uzskata, ka ciešāka sadarbība starp Eiropas Savienību un Baltkrieviju ir mūsu visu interesēs. Baltkrievija ir Eiropas Savienības Austrumu partnerības valsts. Šī partnerība ir vērsta uz stabilitāti, ekonomisko izaugsmi un savstarpēju uzticēšanos reģionā. Tā balstās uz noteiktiem principiem. Mēs ceram, ka šie principi tiks ievēroti,” uzsver Levits.

Jau ziņots, ka oficiālie vēlēšanu rezultāti liecina par labu ilggadējam Baltkrievijas autoritārajam prezidentam Aleksandram Lukašenko, savukārt neatkarīgie pētījumi ziņo par to, ka vairums vēlētāju izdarījuši izvēli par labu opozīcijas līderei Svjatlanai Tsikhanovskai.

Kariņš paudis, ka aktuālie notikumi liecina, ka sabiedrības viedoklis neatspoguļojas oficiālajos provizoriskajos vēlēšanu rezultātos.

Foto: Flickr.com

youtube icon
Abonēt youtube