Šogad jau augustā “Veselības centru apvienības” vakcinācijas kabinetos ir iespējams vakcinēties pret gripu. Vakcinēties var visās VCA poliklīnikās Rīgā, Liepājā, Jūrmalā un Daugavpilī. Šāds lēmums pieņemts, atsaucoties iedzīvotāju pieprasījumam un gatavojoties rudens-ziemas periodam, ziņo AS “Veselības centru apvienība”. 

Mediķu novērojumi liecina, ka ar Covid-19 saistītās epidemioloģiskās situācijas attīstības neskaidrības un iepriekš piedzīvotās trauksmes iespaidā iedzīvotāju interese par profilaktiskiem pasākumiem (tostarp vakcināciju) savai un ģimenes locekļu veselībai ir pieaugusi. Jau kopš vasaras sākuma novērota interese par iespējamo vakcinēšanos pret gripu. VCA ir rasta iespēja uzsākt vakcināciju mēnesi agrāk, nekā tas ir ierasts, un vakcinācija pret gripu jau tagad ir pieejama. Parasti gan aktīva vakcinēšanas sezona pret gripu aizsākas septembra beigās.

Ingars Burlaks, ģimenes ārsts, VCA “Elite” komentē: “Gripa ir akūta, sevišķi lipīga vīrusu saslimšana. Salīdzinot ar citām saaukstēšanās infekciju slimībām, gripa atšķiras ar izplatīšanās ātrumu, izraisīto komplikāciju biežumu un smagumu, tāpēc pret gripu ik gadu ikvienam ir ieteicams vakcinēties. Komplikāciju dēļ gripas epidēmijas laikā pieaug hospitalizācijas gadījumu skaits un cilvēki biežāk vēršas pēc medicīniskās palīdzības. Īpaši vakcinācija būtiska tiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un ir augsts gripas komplikāciju risks.”

Kas padara gripas vīrusu bīstamāku par saaukstēšanos?

Viena no galvenajām atšķirībām, kas padara gripas vīrusu bīstamāku par saaukstēšanās vīrusiem, ir tā spēja inficēt gan augšējos, gan apakšējos elpceļus – galvenokārt plaušas un bronhus. Vienas no potenciālajām briesmām ir iespējamība, ka gripa var nokļūt līdz apakšējos elpceļos atrodamajām alveolām. Alveolas ir mazi gaisa pūslīši plaušās, kas ir atbildīgi par galveno plaušu funkciju – pārvietot skābekli uz asinīm, un oglekļa dioksīdu atpakaļ uz plaušām, no kurām tas tiek izvadīts ar nākamo izelpu. Iekaisušas alveolas var stipri samazināt plaušu spēju apgādāt organismu ar skābekli.

Gripas inkubācijas periods vidēji ilgst 24-72 stundas. Pacients vīrusu sāk izdalīt 24-48 stundas pirms simptomu parādīšanās un turpina izdalīt vidēji piecas dienas. Ilgāk vīrusu izdala bērni, gados vecāki pieaugušie, kā arī pacienti ar hroniskām blakusslimībām un cilvēki ar traucētu imūnsistēmas darbību.

Simptomi:

Gripai raksturīgi simptomi: pēkšņs sākums, nespēks, galvassāpes, drudzis, paaugstināta temperatūra, kaulu “laušanas” sajūta, aizlikts deguns bez iesnām un sauss, rejošs klepus.

Foto: Unplash.com

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube