Šī gada septembra sākumā reģistrētā bezdarba līmenis valstī bija 8,2%, salīdzinājumā ar augusta sākumu tas pazeminājies par 0,4% punktiem. Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) uzskaitē septembra sākumā bija 75 013 bezdarbnieki, mēneša laikā bezdarbnieku skaits samazinājies par 2 985 cilvēkiem.

Savukārt, ja šī gada septembra sākumā reģistrētā bezdarba datus salīdzinām ar 2020.gada sākuma datiem, tad redzam, ka reģistrētā bezdarba līmenis ir par 2% punktiem augstāks nekā 2019.gada 31.decembrī, bet reģistrēto bezdarbnieku skaits par 17 205 personām lielāks.

Saistībā ar situāciju darba tirgū, ko ietekmējis Covid – 19 izplatības apdraudējums un drošības pasākumi vīrusa izplatības ierobežošanai, reģistrētā bezdarba līmenis un bezdarbnieku skaits pieauga no marta vidus līdz jūnija beigām. Šajā periodā no 30,5 tūkstošiem līdz 18 tūkstošiem samazinājās arī darba devēju reģistrēto brīvo darba vietu skaits – aprīlī to skaits bija sarucis par 8,3 tūkstošiem vakanču. Tieši aprīlis bija tas mēnesis, kad visstraujāk palielinājās bezdarbnieku skaits un visstraujāk kritās reģistrēto vakanču skaits. Kopš jūlija reģistrētā bezdarba līmenis un bezdarbnieku skaits samazinās.

NVA dati liecina, ka vislielākais jaunreģistrēto bezdarbnieku skaits bija martā un aprīlī, bet augustā jaunreģistrēto bezdarbnieku skaits jau pietuvojās gada sākuma rādītājiem. Ja aprīlī bezdarbnieka statuss bija piešķirts 15,8 tūkstošiem personu, tad augustā – 6,9 tūkstošiem, salīdzinājumam: šī gada janvārī bezdarbnieka statuss bija piešķirts 7,9 tūkstošiem klientu, bet februārī – 6,1 tūkstotim.

Kopš marta visvairāk NVA jaunreģistrēto bezdarbnieku pirms bezdarba perioda bija nodarbināti tādās profesiju pamatgrupās kā speciālisti un vecākie speciālisti, kvalificēti strādnieki un amatnieki, pakalpojumu un tirdzniecības darbinieki, kā arī daudzi bija strādājuši vienkāršajās profesijās.

Kuras jomas Covid-19 skāris visvairāk?

Ar Covid-19 saistītā krīze visbūtiskāk ir skārusi tādas jomas kā tūrisms, pasažieru pārvadājumi, izmitināšana, ēdināšana, kultūra, māksla, un šo jomu pārstāvji visvairāk koncentrēti tieši Rīgā un Pierīgā, tāpēc bezdarba pieaugums, ko ietekmējuši drošības pasākumi Covid-19 izplatības ierobežošanai, vairāk bija novērojams Rīgā un Rīgas reģionā, mazāk – citos valsts reģionos.

NVA bija iesniegti 50 darba devēju paziņojumi par kolektīvo atlaišanu saistībā ar COVID-19 krīzes izraisītajām sekām, darba devēji ziņoja par kopumā 5 322 darbinieku plānoto atlaišanu. Šie uzņēmumi darbojās tādās nozarēs un jomās kā transports un uzglabāšana, administratīvo un apkalpojošo dienestu darbība, izmitināšana un ēdināšanas pakalpojumi, vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, māksla izklaide un atpūta un citas.

Šobrīd darba devēju reģistrēto vakanču skaits palielinās

Taču visu šo laiku darba devēji turpināja meklēt darbiniekus un reģistrēt vakances, bet bezdarbnieki iekārtojās darbā. Vidējais bezdarba ilgums vasaras vidū bija 144 dienas jeb nedaudz vairāk nekā 5 mēneši, kas, salīdzinot ar atbilstošo periodu pirms gada, ir par 29 dienām mazāk.

Augustā darbā iekārtojās 6611 NVA reģistrētie bezdarbnieki, bet šī gada 8 mēnešu laikā – 39124.

Darba devēju reģistrēto vakanču skaits palielinās, ja aprīlī darba devēji bija reģistrējuši NVA 4,8 tūkstošus jaunu vakanču, tad augustā – 6,5 tūkstošus. Visvairāk brīvo darba vietu bija reģistrētas tādās darbības jomās kā būvniecība un nekustamais īpašums, ražošana, pakalpojumi, transports un loģistika. Augusta beigās darba meklētājiem kopumā bija pieejami 18 tūkstoši aktuālo vakanču. Pieprasītākās profesijas, kas reģistrētas 2020.gadā, ir palīgstrādnieks, kravas automobiļa vadītājs, būvstrādnieks, pavārs, betonētājs, elektriķis, ēku celtnieks, būvnieks, veikala pārdevējs, mūrnieks, santehniķis, ceha strādnieks, metinātājs un citas. Vispieprasītākās augstas kvalifikācijas profesijas – programmētājs, skolotājs, apdares darbu tehniķis, tehniskais speciālists, medicīnas māsa, projekta vadītājs, pārdošanas speciālists.

Lai operatīvi palīdzētu darba ņēmējiem, kuri zaudējuši darbu, un darba devējiem, kuru uzņēmumu darbību iespaidoja Covid-19 krīze, NVA izstrādāja un piedāvāja vairākus atbalsta mehānismus, tostarp “Algu subsīdiju atbalsta pasākumu”, piedāvājot darba devējiem iespēju nodarbināt NVA reģistrētos bezdarbniekus un saņemt subsīdiju darba algai pirmajos trīs nodarbinātības mēnešos.

Darba devēji algu subsīdiju atbalsta pasākumam ir pieteikuši 334 darba vietas, atbalstītas – 173, pieteikto darba vietu atbilstības pasākuma nosacījumiem vērtēšanas process turpinās. NVA izsludināja augstākās izglītības iestāžu pieteikšanos pasākuma “Darbam nepieciešamo iemaņu attīstība” īstenošanai studentiem, kas ir ieguvuši bezdarbnieka statusu, lai studenti varētu veikt akadēmisko un pētniecisko darbu. Augstākās izglītības iestādēm tā ir iespēja piesaistīt savam darbam jaunus, enerģiskus un perspektīvus darbiniekus, savukārt studentiem – iespēja iegūt darba pieredzi augstākās izglītības iestādē un attīstīt savas darba iemaņas.

NVA secina, ka šobrīd situācija darba tirgū uzlabojas, reģistrētā bezdarba dati un pieprasījums pēc darbaspēka norāda uz pozitīvām tendencēm nodarbinātības jomā. Labklājības ministrijas prognozes paredz, ka arī septembrī reģistrētā bezdarba dati paliks augusta līmenī, bet gada beigās reģistrētā bezdarba līmenis varētu pieaugt.

Foto: Unplash.com

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube