Polijas parlaments ar pārliecinošu pārsvaru lēmis Polijā aizliegt zvēraudzēšanu un veikt citus dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, tai skaitā aizliegt dzīvnieku rituālo kaušanu. Likuma grozījumi paredz viena gada pārejas periodu, pēc kura zvēraudzēšana Polijā vairs nepastāvēs.

Par aizliegumu balsoja 356 deputāti, 75 bija pret un 18 balsojumā atturējās. Likumprojektu iesniedza valdošā labējā partija “Likums un taisnīgums” (PiS), un to atbalstīja liberālā opozīcija; pret balsoja galēji labējie koalīcijas biedri.

“Polijas standartiem attiecībā uz dzīvniekiem nevajadzētu būt sliktākiem, bet pat labākiem nekā Rietumvalstīs,” paudis PiS vadītājs Jaroslavs Kačinskis.

Ar aizliegumu ir neapmierināti kažokzvēru audzētāji – mazskaitlīga, tomēr skaļa un turīga grupa, kas organizēja protestu, apsaukājot valdošās partijas līderi Jaroslavu Kačinski par nodevēju.

“21.gadsimtā ir iespējams izskatīties tiešām labi, arī nevalkājot kažokādas,” pirms balsojuma mikroblogošanas vietnē Twitter paudis premjerministrs Mateuš Moraveckis.

Par aizliegumu starp daudziem citiem iestājās arī redzamā poļu rakstniece, aktīviste, publiskā intelektuāle, 2018.gada Nobela prēmijas laureāte, Olga Tokarčuka.

Lēmumam sagaidāma liela ietekme uz zvēraudzēšanas nozari, jo Polija ir pasaulē trešā lielākā kažokādu ražotāja pēc Ķīnas un Dānijas. Šobrīd Polijā darbojas 550 kažokzvēru fermas ar vairāk nekā 5 miljoniem dzīvnieku. Pēc 2018.gada datiem nozarē strādā tikai 4000 cilvēku un tā rada mazāk par 0,1% no Polijas iekšzemes kopprodukta.

Ar Polijas lēmumu aizliegt zvēraudzēšanu ir pārvarēta kritiska robeža šīs nežēlīgās industrijas norietā visā Eiropā. Ar katru gadu, stājoties spēkā aizvien jauniem aizliegumiem, centieni aizstāvēt šo aizejošo biznesu izskatās aizvien muļķīgāk. 21.gadsimtā mums ir daudz labāku veidu, kā nopelnīt, nepakļaujot dzīvniekus ciešanām un nāvei nevajadzīgu apģērba dekorāciju ieguvei,” komentē biedrības “Dzīvnieku brīvība” valdes loceklis Aivars Andersons.

Lai likums stātos spēkā, vēl nepieciešams Senāta un prezidenta apstiprinājums.

Foto: Unplash.com

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube