Viens no labklājības veicinātājiem ir labs miegs. Ne velti teic, ka ar kvalitatīvu miegu var atrisināt arī nopietnas veselības problēmas. Ja ceļš uz laimi sākas ar mūsu piedzimšanu, tad atcerēsimies, ka viena no galvenajām lietām, bērnam piedzimstot, ir miegs. Šoreiz saruna ar pavisam jaunas jomas speciālistu Latvijā – bērnu miega konsultanti – Lauru Eglīti-Jefanovu. 

Laura ir pirmā sertificētā bērnu miega konsultante Latvijā, kas apmācību ieguvusi Iejūtīgā miega konsultāciju institūtā, Austrālijā (Institute of Sensitive Sleep Consulting, Australia). Laura ir arī  trīs bērnu mamma un topošā PEP (pirmās emocionālās palīdzības) mamma.

Miega konsultante? Vai tā ir mācīšana gulēt? Ko dara miega konsultants un kā var palīdzēt tev? Latvijā šāda veida speciālists vēl ir maz pazīstams, taču ārpus Latvijas miega konsultanti jau izpelnījušies atpazīstamību laiku iepriekš. Laura ir sertificēta miega konsultante, kura visbiežāk konsultē tieši vecākus un strādā ar bērnu miegu: “Esmu izgājusi apmācības Austrālijā bāzētā institūtā.” Šāda izvēle nav bijusi nejauša, kā nosaka Laura, taču vairāk interneta vidē atpazīstama kā Miega Feja: “Šīs apmācības balstās uz cieņpilnu attieksmi pret bērnu, respektējot viņu, kā arī lai stiprinātu drošo saiti [starp vecākiem un bērnu].”

Latvijā, pēc Lauras pieejamās informācijas, ir trīs šādi speciālisti, ieskaitot pašu Lauru. Viņa teic: “Jā, Latvijā šī ir pavisam jauna lieta, taču ļoti nepieciešama, jo mammām ir problēmas ar bērna miegiem agrāk vai vēlāk. Internets, protams, ir pilns ar dažnedažādu informāciju, taču bieži vien absolūti pretēju. Vēl ir šīs visas mammu grupas, kas bieži vien nevis palīdz, bet pat apgrūtina bērna audzināšanu. Mammas apjūk no informācijas daudzuma, tāpēc es sevi redzu vairāk kā mentoru, kas palīdz iziet cauri konkrētai situācijai un mēģina atrast atbilstošāko risinājumu konkrētajai situācijai.”

Ko tad īsti dara miega konsultants?

“Es piedāvāju gan vienreizēju konsultāciju, kuras laikā mēs izrunājam situāciju, un pēcāk meklējam risinājumus, un cilvēks pats turpina tālāk darboties. Gan arī iespēju – papildus šai konsultācijai vēl mēnesi būt kā atbalstošajam cilvēkam, ar kuru mamma var sazināties katru dienu. Mums ir iknedēļas sarunas, kuru laikā noskaidrojam, kā veicas, kas strādā, kas ne. Rodam jaunus risinājumus.”

Laura jau pusgadu praktizē miega konsultācijas. Vaicājot, kādi ir novērojumi šā pusgada laikā, vai cilvēki tam tic, ka šīs metodes strādā? Vai klientu loks ir paplašinājies? “Protams, ka jo vairāk es pati par to runāju un rakstu, jo vairāk cilvēku uzzina par šādu praksi. Tas, ka bērnu miega problēmas pastāv, ir fakts. Arī pētījumi to pierāda – katra ceturtā ģimene saskaras ar bērna miega traucējumiem. Būtiski ir pieminēt, ka daļā gadījumu tas var būt saistīts ar mammas psiholoģisko un emocionālo stāvokli. Reizēm tieši pašām mammām ir vajadzīga palīdzīga roka, sarunu biedrs, cilvēks, kurš uzklausa, lai arī bērns nakts laikā gūst mieru un labu miegu.”

“Tas bieži ir darbs ar mammu, mammai ir jāļauj ieklausīties sevī pašā. Kā jau minēju, reizēm vien pietrūkst saruna, uzmundrinājums, atbalsts. Viennozīmīgi, tas darbojas tad, ja pati mamma tam tic, ka tas nostrādās,” stāsta Miega Feja.

Nākamais jautājums, vai tas strādā?! Laura nevilcinoties saka: “Jā!” “Jau strādājot ar pirmajām ģimenēm, es sapratu, ka palīdz. Tas ir iemesls, kāpēc turpinu. Mēs daudz ko paši zinām, bet reizēm pietrūkst kāds, kurš palīdz salikt to puzli kopā.”

Nenoliedzami, informācijas pārbagātība reizēm gan noder, gan pieviļ. Mēs joprojām dzīvojam plašā mītu pasaulē, reizēm sanāk apjukt, kas ir mīts un kas – patiesība. Viens no izplatītākajiem mītiem ir, ka bērnus vajag atstāt vienus, lai raud – gan jau apstāsies. Ko speciāliste saka par šādu praksi? “Bērnus neraudinām un neatstājam vienus istabā. Tas nav, kā es to redzu,” stingri nosaka konsultante.

Līdz pusnaktij atpūšas bērna nervu sistēma 

Nakts miegs nav vienveidīgs stāvoklis lielam vai mazam. Nakts laikā mums ir seklākas un dziļākas miega fāzes. Pieaugušajam fāze ilgst pusotru stundu, savukārt bērnam [jaundzimušajam] šī fāze ilgst vien 30 minūtes un pamazām tā pagarinās. Kas tad tur notiek? Nakts pirmajā daļā – līdz pusnaktij – ir dziļais, atjaunojošais miegs, kad bērns ir izteikti mierīgs. Šis miegs ir paredzēts tam, lai nervu sistēma atpūstos. No pusnakts līdz rītam noris emociju pārstrāde – viss, ko iemācījies pa dienu, kādus cilvēkus saticis, kādus notikumus pieredzējis, var atspoguļoties naktī. Tāpēc uz rīta pusi mēdz gadīties, ka bērni vairāk piemostas, raud, pat smejas, skaidro miega konsultante.


Lasi pilnu raksta materiālu vari iepazīties, spiežot šeit –

Chillpill sarunājas | Nolaidās miega feja jeb saruna ar Latvijā pirmo sertificēto miega konsultanti

Uzzini, kāpēc ir tik ļoti svarīgi bērnu  likt gulēt ne vēlāk par pulksten 21.30. Un meklē atbildes uz citiem svarīgiem jautājumiem, kā, piemēram, kā bērnam veidojas nervu sistēma, kāpēc bērns var būt hiperaktīvs un kādēļ tik ļoti svarīgs ir gulētiešanas rituāls.

Foto: Unplash.com

youtube icon
Abonēt youtube