Šogad 2.ceturksnis noslēdzies ar Nord pool biržas cenas pieaugumu Latvijas cenu zonā. Aprīlī biržas cena sasniedza vēsturiski zemāko atzīmi – 23,52 EUR/MWh, kas jūnijā pieauga līdz 38,66 EUR/MWh, bet joprojām bija par 13,42% zemāka nekā pagājušogad jūnijā, ritakafija.lv ziņo Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK).

Biržas cenu pieaugumu izraisīja periodiskie elektroenerģijas ražotņu uzturēšanas darbi, kā arī ierobežojumi starpvalstu pārvades jaudās, tostarp NordBalt un EstLink starpsavienojumos. Vienlaikus ietekme bija arī īslaicīgajam elektroapgādes pārrāvumam Latvijas pārvades sistēmā šogad 9.jūnijā.

Biržas cenu svārstības ietekmēja arī mazumtirdzniecības cenas. Atbilstoši Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) elektroenerģijas tirgus datiem vidējā svērtā elektroenerģijas cena mājsaimniecībām šogad jūnijā pieauga līdz 58,01 EUR/MWh, bet juridiskajiem lietotājiem – 45,95 EUR/MWh.

Neskatoties uz cenu svārstībām, salīdzinājumā ar 2019.gada jūniju, cena mājsaimniecībām joprojām šogad jūnijā bija par 2,01% zemāka, bet juridiskajiem lietotājiem – par 4,65%.

Šovasar elektroenerģijas cenas biržā ir izteikti svārstīgas. Nepilna mēneša ietvaros tika novērota šogad augstākā un zemākā cena. 10.jūnijā elektroenerģijas cena plkst. 12.00-13.00 sasniedza 255,03 EUR/MWh, bet 6.jūlijā plkst. 4.00-5.00 cena bija negatīva -0,09 EUR/MWh. Iepriekš minētās cenas ir izņēmuma gadījumi, tomēr arī ikdienā šobrīd cenu svārstības ir pietiekamas, lai tām pievērstu uzmanību, plānojot elektroenerģijas patēriņu,” stāsta SPRK Tirgus uzraudzības nodaļas vadītājs Jānis Negribs.

Komisijas rīcībā esošā informācija liecina, ka cenu svārstības nav atturējušas lietotājus izvēlēties mainīgas biržas cenas līgumus. Jūnijā mainīgas cenas līgumu ir izvēlējušās 115 594 mājsaimniecību jeb 12,52% no kopējā (universālā pakalpojuma, fiksētas un mainīgas cenas) līgumu īpatsvara. Savukārt juridisko lietotāju vidū mainīgas cenas līgumus izvēlējušies 14 985 lietotāju, kas veido 42,81% īpatsvaru. Abās grupās tas ir vēsturiski līdz šim augstākais fiksētais rādītājs.

Plašāku informāciju par elektroenerģijas tirgu padziļinātai informācijai iesakām apskatīt Šeit.

Foto: Unplash.com

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube