Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Ivars Ijabs (“Attīstībai/Par!”) ievēlēts par EP īpašās komitejas vēža uzveikšanai komitejas priekšsēdētāja vietnieku. Komitejas uzdevums ir veicināt vēža pētniecību, klīnisko izpēti, profilaksi un ārstēšanu, pretvēža zāļu pieejamību, formulēt prioritātes un izvērtēt konkrētas iespējams Eiropas Savienības (ES) līmeņa rīcības vēža apkarošanas jomā.

ES jau ilgstoši ir strādājusi, lai mazinātu saslimstību ar vēzi. Ir pieņemti arī svarīgi ES likumi par tabaku un arodveselību, pārtikas nekaitīgumu un vides piesārņojuma novēršanu. Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena ir apņēmusies ieviest jaunu Eiropas Vēža uzveikšanas plānu, kas tiks izstrādāts līdz 2020.gada beigām, un aptvers visu slimības ciklu no profilakses un agrīnas diagnostikas līdz ārstēšanai, kā arī pievērsīs uzmanību pacientu un vēzi pārcietušo cilvēku dzīves kvalitātei.

Arī Parlaments ir izveidojis īpašu komiteju šī jautājuma virzīšanai, kurā par vienu no komitejas priekšsēdētāja vietniekiem ievēlēts liberāļu frakcijas deputāts Ivars Ijabs. Ijabs strādās pie tā, lai veicinātu vēža pētniecību un mazinātu plaisu vēža novēršanā un ārstēšanā starp ES turīgākajām un trūcīgākajām valstīm.

Zinātnieki uzskata, ka šobrīd gandrīz puse vēža gadījumu ir novēršami. Ir vajadzīgas lielākas Eiropas investīcijas vēža zinātnē, datu apstrādē un klīniskos pētījumos jaunās zālēs. Tieši tāpēc ES jaunajā pētniecības programmā Horizon Europe vēža uzveikšana būs viens no pieciem īpašiem pētnieku misijām. Vēzi izraisa sarežģīta faktoru kombinācija, tomēr, izmainot vides un ķīmijas ietekmes, mazinot kaitīgus ieradumus un veicot profilaksi, cilvēku saslimstību ar vēzi var krasi samazināt. Arī šo ikdienas cīņu ar vēzi var aktīvāk veicināt gan Eiropas, gan valstu līmenī,” uzsver EP deputāts Ivars Ijabs.

Eiropas Savienībā katru gadu vēzis tiek diagnosticēts 3,5 miljoniem cilvēku un ik gadu 1,3 miljoni cilvēku no šīs slimības mirst.

Dati pierāda, ka ar vēzi kādā dzīves posmā saskaras 40% no Eiropas iedzīvotājiem un tas ir otrs izplatītākais nāves cēlonis. Latvijā ik gadus vēzis aiznes sešus tūkstošu cilvēku dzīvības, bet saslimstības līmenis Latvijā ir augstāks nekā vidēji ES.

Foto: Publicitātes

youtube icon
Abonēt youtube