Pandēmijas, ierobežojumu un atbalsta trūkuma dēļ situācija Latvijas bāru nozarē ir kritiska. Latvijas Bāru Asociācija (LBA) pēc ilga darba un kopīgām sarunām secina, ka sadarbība starp valdību, valsts institūcijām un uzņēmējiem ir nepietiekamā līmenī.

Valdības pieņemtie lēmumi bieži vien ir negaidīti uzņēmējiem, īpaši tāpēc, ka, pieņemot jaunus ierobežojumus, netiek veikatas konsultācijas ar pārstāvjiem no nozarēm, kuras tieši ietekmē ierobežojumi un kuras spētu piedāvāt reālus risinājumus situācijas uzlabošanai,  savu uzskatu pauž LBA.

Mēs aicinām valdību un valsts institūcijas veidot sadarbību, kā ietvaros valdības pārstāvji un LBA varētu ik dienas strādāt cieši kopā un pieņemt lēmumus, ko ir reāli ieviest, kas samazina vīrusa izplatību, stiprina sabiedrības drošību un neaptur uzņēmējdarbību.

Šī brīža situāciju un lielākos izaicinājumus komentē viens no LBA valdes locekļiem Oskars Ikstens: “Ne tikai man, bet jebkuram uzņēmējam ir svarīga paredzamība. Katrs pārsteigums ietekmē ne tikai uzņēmumu, bet arī tā darbiniekus un apmeklētājus. Nereti rodas situācijas, kad mēs par jaunām prasībām uzzinām pēdējā brīdī un no medijiem. Mēs apzināmies, ka šis ir svarīgs laiks valstī un ir jāspēj ātri reaģēt, to esam gatavi darīt, bet uzskatām, ka to var darīt gudrāk un efektīvāk. Ne tikai bāru nozares, bet visu nozaru darbinieki vēlas zināt, vai uzņēmumiem, kam tiek noteikti ierobežojumi, kas spēcīgi ietekmē apgrozījumu un valsts nodokļu ieņēmumu, būs jebkāds atbalsts no valsts. Ja tas būs, cik lielā apmērā un kādā formā. Šobrīd esam situācijā, kad nezinām, vai rītdien vispār varēsim vērt durvis vaļā un vai mums būs jebkāds atbalsts pie sliktākā scenārija.”

LBA pārstāv lielu daļu Rīgas bāru un izklaides vietu un nodarbina vairākus simtus cilvēku, un netiešā veidā desmitus tūkstošus nozarē strādājošos, sākot ar izklaides industrijas darbiniekiem (mūziķiem, skaņotājiem utt) līdz alkohola piegādātājiem. Industrijai piedzīvojot 90% apgrozījuma krituma, visas šīs darbavietas ir apdraudētas. Jau ir vairāki nozares uzņēmumi, kas diemžēl atbalsta trūkuma dēļ ir pārtraukuši savu darbību, norāda Asociācijā.

Kā vienu no risinājumiem esošajai situācijai LBA aicina valdību apsvērt pabalstu piešķiršanu. “Uzņēmēji maksā nodokļus un PVN, tāpēc arī finansiāls pabalsts šajā neparedzamajā un bez precidenta situācijā tiek gaidīts no valdības.” LBA uzsver, ka šāds atbalsts stiprinātu valdības un uzņēmēju attiecības kopumā.

Asociācija iepazīstina, stāstot, ka citas Eiropas valstis jau ir soli priekšā šajā jomā, piemēram, Austrijas viesnīcas un restorāni no valsts saņem kompensāciju 80% apmērā no apgrozījuma.

Austrijas viesnīcu asociācijas (ÖHV) prezidente Mihaela Raittere (Michaela Reitterer) medijam Kurier.at uzsvēra, ka šajā situācijā “ir ļoti svarīgi, lai uzņēmumi saņem valsts atbalstu bez birokrātijas un ātri, jo pretējā gadījumā būs tumša nakts”. Asociācijas biedri atbalsta ārkārtējā stāvokļa ieviešanu un lockdown ar nosacījumu, ka tiek sniegts finansiāls atbalsts uzņēmumiem, kuru darbība tiek ierobežota vai pārtraukta.

Foto: Unplash.com

youtube icon
Abonēt youtube