Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi, analizējot saslimšanas datus par COVID-19 46.nedēļu, vērš uzmanību, ka 53% gadījumos, katrs otrais saslimušais nevar pateikt, kur ir inficējies, tas nozīmē, ka saslimt šobrīd iespējams jebkur. Vienīgais veids, kā no tā izvairīties, ir ievērot distancēšanos un citus valstī noteiktos drošības pasākumus.

Dati liecina, ka 47% gadījumos cilvēkiem izdevies atklāt infekcijas avotu – galvenais ir inficēšanās ģimenes locekļu vidū, tad seko darba vietas un darba kolektīvi, joprojām saglabājas saslimstība ārstniecības iestādēs, izglītības iestādes un šajā nedēļās 6% gadījumu saslimušais inficējies izklaides vietās, piemēram ballējoties draugu pulkā vai apmeklējot izklaides vietas.

Epidemioloģiskie rādītāji Latvijā ir ar pieaugošu tendenci – atklāto COVID-19 gadījumu skaits, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, ir pieaudzis par 25,2%, veikto testu skaits par 2,6%, tas liecina tieši par saslimušo skaita pieaugumu un nav saistīts ar testu pieaugumu, atzīmē epidemiologi.

Vērtējot stacionēto pacientu skaitu, novērojama tendence, ka no visiem saslimušajiem vidēji 15% gadījumos pēc nedēļas slimošanas, būs nepieciešama stacionārā palīdzība. Ja 2 nedēļas iepriekš tika stacionēti 217 pacienti, tad pagājušajā nedēļā tie bija 281 pacients, kas ir 30% pieaugums.

Tomēr salīdzinot 14 dienu kumulatīvos rādītājus uz 100 000 iedzīvotājiem dažādās valstīs, secināts, ka Latvijas (229, 7) saslimstības pieaugums ir zem Eiropas vidējā rādītāja, kas ir 602, 9,bet Lietuvā 664, 3. 22 Eiropas valstīs vērojams saslimstības pieaugums, tomēr 8 valstīs vērojama saslimstības stabilizācija vai samazinājums.

Vērtējot pagājušās nedēļas rādītājus dažādos aspektos, secināts, ka saslimstība turpina pieaugt, kas liecina, ka nepieciešams īpaši vērīgi ievērot noteiktos piesardzības pasākumus. Ikvienam izvērtēt savus ikdienas paradumus, piemēram, uz veikalu doties 2x nedēļā, sagatavojot iepirkuma sarakstu. Draugus uzrunāt un tikties dažādās interneta platformās, bet brīvdienas ar ģimeni labāk izmantot dodoties pastaigā svaigā gaisā.

Foto: Unplash.com

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube