Šobrīd aktivizējušies krāpnieki, kuri pie potenciālajiem upuriem vēršas ar e-pastu starpniecību. Proti, noziedznieki nosūta interneta lietotājiem e-pasta vēstules, kurās informē par lielu mantojumu, uzmanību vērš Valsts policija.

Tā saņemšanai adresātiem tiek prasīts veikt dažādas procedūras, piemēram, aizpildīt anketas, nosūtīt pases datus, bankas konta datus u.tml., kā arī segt dažādas it kā ar mantojuma saņemšanu saistītas izmaksas.

Valsts policija aicina iedzīvotājus nebūt pārlieku uzticīgiem komunicējot ar nepazīstamiem cilvēkiem, nevērt vaļā aizdomīgu e-pasta vēstuļu pielikumus, un ievērot citus drošības pasākumus!

Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 3. nodaļa (Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa) informē, ka noziedznieki nosūta interneta lietotājiem, potenciāliem upuriem, e-pasta vēstules, kurās informē, ka e-pasta saņēmēji ir mantojuši daudz naudas no personas, kas dzīvojusi ārvalstīs. Noziedznieki e-pasta vēstulē lūdz “mantinieku” pēc iespējas ātrāk atsaukties, lai saņemtu naudu.

Personām, kuras atsaukušās uz šādām vēstulēm, noziedznieki vēlāk lūdz izpildīt dažādas procedūras, piemēram, aizpildīt atsūtītas anketas, nosūtīt pases datus, bankas konta datus u.tml., kā arī veikt dažāda veida maksājumus, piemēram, izmaksas par advokāta pakalpojumiem, dažādu atļauju pirkšanu, dokumentu noformēšanu u.tml., lai personai it kā pēc iespējas ātrāk būtu iespēja saņemt mantojumu.

Upuriem piekrītot veikt maksājumus par viltus pakalpojumiem, noziedznieki nosūta arī rekvizītus naudas pārskaitījumu veikšanai. Pēc tam, kad nauda jau no cietušajiem ir saņemta, saziņa tiek pārtraukta un solītais mantojums, protams, netiek izmaksāts.

Periodiski krāpnieku stāstu arsenāls tiek papildināts ar jaunām izdomātām leģendām. Tāpēc, ja gadījumā e-pastā svešs cilvēks sola lielu mantojumu, dāvanu vai atlīdzību par kāda pakalpojuma starpniecību, visticamāk, tā ir krāpšana, uzsver Valsts policijā. “Pat, ja šīs personas uz e-pastu atsūta skenētu dokumentu kopijas, nesteidzieties noticēt! Dokumentu viltošana krāpniekiem parasti nesagādā nekādas grūtības.”

Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa aicina interneta lietotājus būt piesardzīgiem un nebūt pārlieku uzticīgiem, komunicējot ar nepazīstamiem cilvēkiem – īpaši jāuzmanās par sevi sniedzot personisku informāciju (personas datus, elektronisko maksāšanas līdzekļu (kredītkaršu) datus, u.c.). Lietojot interneta resursus, ir regulāri jāveic standarta drošības pasākumi, kā piemēram:

Nevajag vērt vaļā e-pasta ziņojumus no nepazīstamiem sūtītājiem vai neatpazīstamus e-pasta pielikumus. Daudzi vīrusi ir pievienoti e-pasta ziņojumiem un izplatās, tiklīdz tiek atvērts e-pasta ziņojuma pielikums;

Būt uzmanīgiem pieslēdzoties nezināmiem atvērtiem bezvadu tīkliem un atslēgties no tiem, kad darbs tiek beigts;

Izmantojot publisku datoru, neatstāt tajā personīgo informāciju;

Periodiski nomainīt paroles;

Instalēt savā datorā pretvīrusu programmu, kā arī periodiski atjaunot to;

Izmantot ugunsmūri. Ugunsmūris vai jebkura cita ugunsmūra programma brīdina par aizdomīgām darbībām, ja vīruss vai tārps mēģina pievienoties datoram.

Foto: Unplash.com

youtube icon
Abonēt youtube