Foto: Unplash.com

Latvijas Zemnieku savienība (LZS) atbalsta, ka skolēniem, kuriem COVID-19 pandēmijas laikā ir jāmācās attālinātajā režīmā, pašvaldības skolas pusdienu vietā nodrošina dažādu pārtikas produktu pakas. Tomēr paciņu saturs neatbilst krīzes situācijai, jo tajās dominē citu valstu, nevis vietējo ražotāju un pārstrādātāju produkcija.

Vienlaikus LZS pauž, ka krīzes laikā šis ir viens no labākajiem instrumentiem, kā atbalstīt vietējos pārtikas ražotājus un pārstrādātājus.

“Uzskatām, ka steidzami jāpārskata iepirkumu procedūras un noteikumi, lai šo situāciju krasi mainītu. Nav pieņemami, ka savus bērnus par valsts atbalstu ēdinām ar citu valstu ražoto produkciju, tā sildot citu valstu ekonomiku, bet par saviem ražotājiem un pārstrādātājiem neiestājamies. Mums strikti jāatbalsta savas valsts uzņēmēji, ražotāji, pārstrādātāji, kā to dara arī citas valstis,” viedokli izsaka savienības pārstāvji.

LZS priekšsēdētājs Armands Krauze komentē: “Ir runa par ikdienas pārtikas precēm. Skolēnu pārtikas pakās ir piens, piena izstrādājumi, sausās brokastu pārslas, konservi, šokolāde, cepumi un citi produkti, kas lielākoties ir ražoti citās valstīs. Arī mūsu ražotāji var nodrošināt šādus vai līdzīgus produktus pakas satura aizpildīšanai. Jo īpaši piena produktu segmentā – mums ir pasaules līmeņa pārstrādes rūpnīcas, kas ražo produkciju ne vien vietējam, bet arī eksporta tirgiem.”

Turpinot viņš saka: “Tāpēc, jo īpaši šajā situācijā, kad piena iepirkuma cena ir nokritusi un piena apjoms vismaz divas reizes pārsniedz to, ko paši spējam apēst, tad ar vēl lielāku jaudu mums būtu jāatbalsta ne tikai Latvijā ražotā un pārstrādātā piena produktu, bet arī vietējo augļu, dārzeņu, gaļas, maizes, graudaugu un olu īpatsvars bērnu skolas pakās.”

Arī LZS valdes priekšsēdētāja vietnieks Ringolds Arnītis izsaka savu viedokli: “Izglītības un zinātnes ministrei steidzami jārod risinājums, lai skolēnu pārtikas paciņās būtu Latvijā ražoti produkti. Pārtikas paciņās ievietotie produkti nekad neaizstās pilnvērtīgas pusdienas. Šobrīd svarīgākais ir kvalitatīvi Latvijā ražoti produkti un mūsu lauksaimnieku un ražotāju atbalsts. Tā kā Latvijā neražo ilgi uzglabājamu pienu, tad tajās jāatsakās no ārzemju piena iekļaušanas, aizstājot to ar auzu pārslām, ābolu sulu vai citiem Latvijā ražotiem produktiem. Tas īstenojams, nosakot par obligāti īstenojamu Zaļo iepirkumu, kas būtu reāls atbalsts visiem nodokļu maksātājiem krīzes laikā”.

youtube icon
Abonēt youtube