Foto: Unplash.com

Autore: Gunta Kūla

Janvāris jau pusē. Tik daudz jaunu apņemšanos, tik daudz jaunu sapņu un mērķu. Kaut nu izdotos! Taču dzīves patiesība mums māca, ka nav vajadzīga ne jauna nedēļa, ne gads, ne diena, lai sāktu dzīvi mainīt tagad. Ritakafija.lv sarunājas ar pašizaugsmes treneri Gunu Indriksoni, kura pati piedzīvojusi gan dzīves sagruvumu, izdegšanu, gan atradusi veidu, kā sākt visu no jauna un šobrīd mēģina palīdzēt arī citiem.

Kāds vēlas notievēt, kāds sākt ēst veselīgi, kāds atbrīvoties no toksiskām attiecībām, bet cits pārcelties uz dzīvi laukos. Šķiet, ka mainīgo laikapstākļu mākoņos virs mūsu galvām dzīvo milzum daudz vēlēšanos un jaungada ieceru, bet tas nemaz nav slikti, vai ne? Ar kaut ko taču ir jāsāk!

Darbadienas pēcpusdienā esam sazvanījuši Gunu, kura pēdējos desmit gadus dzīvo Norvēģijā, lai aprunātos par to, kas mainījis viņas dzīvi. Kā ierasts, sāksim ar iepazīstināšanu. Guna ir uzņēmēja, mamma, bloga “Sievietes dienasgrāmata” autore, kora diriģente un nu jau arī sertificēts koučs. Izmantojot interneta sniegtās iespējas, personīgajā emuārā Facebook lapā “Lai Top” ar Gunu var iepazīties tuvāk. Spied šeit.

Koučs – vai tā maz ir profesija? Daļa no jums varētu uzdot šādu jautājumu, kā saka pati Guna, koučs nav tikai mūsdienu populārs trends, tas ir dzīvesveids, iegūtās prasmes un zināšanas palīdzējušas atdzimt kā fēniksam no pelniem.

“Laikam jāpienāk absolūtam sagruvumam, lai saprastu, ka tā dzīvot vairs nevar. Gan jau daļa mani sapratīs. Arī es pirms padsmit gadiem studēju to, kas būtu pareizi, šķita, ka dzīvoju tā, kā būtu pareizi, bet pienāca diena, ka nesapratu itin neko, kas notiek man apkārt.”

Taču pienāca arī brīdis, kad Guna vēlējusies rast atbildes par to, kāpēc viss ir sanācis, kā sanācis. Gan attiecību, privātās dzīves neizdošanās, gan biznesa neizdošanās.

“Bija jāatrod vainīgie, tobrīd es tiešām tā domāju.”

Meklēšanas procesā pavisam nejauši interneta dzīlēs Guna uzdūrās kādai sievietei, kura arī jau tolaik bija koučs, un aizpildīja “izdegšanas testu”. Un tālāk viss sekoja kā pa ķēdīti. “Apstākļu sakritības pēc es atkal uzdūros nākamajai trenerei, kura bija ļoti efektīva, motivējoša, taču vienā dienā es saņēmu paziņojumu – Guna, tev ir nepieciešams psihoterapeits.”

Sāc rakt!

Tā jau laikam ir, ja sāc rakt, jārok dziļāk. Guna stāsta, ka dažādas atbildes bija atradusi, tomēr ar to nebija gana, viņa raka dziļāk. Izmantoja arī iespēju nedaudz vairāk izzināt socioniku, “pateicoties socionikai, es sapratu, ka es esmu normāla, ka visas manas nebūšanas nav kaut kāda psiholoģiskā trauma, bet gan – mēs visi kopā un katrs atsevišķi esam ļoti dažādi”. “Taču es turpināju meklēt gandarījumu, laimi, bet ne materiālu, jo es jau laikus sapratu, ka nauda mani nedara laimīgu. Es meklēju iespējas, kas mani varētu motivēt.”


Nedaudz īsi būtu jāieskicē, kas ir socionika. Socionika ir samērā jauna Sociālās psiholoģijas zinātne, kas radusies aptuveni 1970.gadā. To radīja lietuviešu pētniece, matemātiķe Aušra Augustinavičūte. Socionika ietver sevī apjomīgo Karla Gustava Junga darbu par psiholoģiskajiem tipiem, Zigmunda Freida darbu par apziņas un zemapziņas psihes daudzslāņaino modeli, Antona Kepinska informatīvā metabolisma teoriju.


Pateicoties sevis meklējumiem arī socionikas zinātnē, Guna izpratusi arī savas iespējamās darba sfēras. Un te vēl viena zīme – koučs. Guna ieguva sertifikātu ar specializāciju koučs un šobrīd iet ceļu, lai tiktu iekļauta Eiropas Kouču federācijā. Turklāt Guna uzsākusi arī psiholoģijas studijas.

Kas vispār ir koučings? Katra skatījums uz dzīvi, zinātne vai kas cits? Guna paskaidro: “Tā ir psiholoģija un koučinga metodes. Šīs metodes liela daļa ir tieši no Freida un Junga idejām.”

Meklē atbildes, nevis attaisnojumus

“Koučs nav ne padomdevējs, ne psihoterapeits, koučs, uzdodot pareizos jautājumus, īstajā secībā liek cilvēkam meklēt atbildes, nevis attaisnojumus. Patiesībā šis ir ļoti grūts darbs ar sevi, tās ir sarunas ar sevi, sevis apzināšana un veidojas godīga attieksme pret sevi. Tas nav visiem kādā noteiktā laikā, tas gan, bet ne velti – tie, kuri meklē, atrod!”

Papildus tam Guna stāsta, ka šīs zināšanas paver pavisam citu ainu uz līdzcilvēkiem: “Es sāku redzēt arī to, ka kādam iet slikti, kaut to iepriekš neredzēju, sapratu arī to, ka uzspiest otram, ka tev tieši tagad vajag to un to – tas nestrādā, katram pašam ir jānonāk pie šādas apziņas, tā ir tā godīgā attieksme pret sevi, bet ne visi tam ir gatavi.”

Turpinot viņa saka: “Koučs palīdz cilvēkam atvērt jaunas dzīves durvis, mākslinieciski izsakoties. Cilvēkam patiesībā ir ļoti šaura un ierobežota psihe, taču koučs palīdz atvērt jaunu horizontu, un viens no galvenajiem faktoriem – būt godīgam pašam pret sevi.”

Vēlreiz atgriežamies pie jaungada apņemšanām. Globālais tīmeklis ir pārpildīts ar motivējošiem lozungiem par to, ka tieši ar jauno gadu jāsāk cita dzīve – tievēšana, cits skatījums uz dzīvi, sporta nodarbības, domu maiņa par naudu utt., bet Guna teic, ka šie lozungi, viņasprāt, ir labs mārketinga triks, taču lielai cilvēku daļai ir nepieciešama atbalsta grupa, vai tā būtu tievēšanas, darba maiņas, sevis iemīlēšanas vai jebkāda cita grupa. Kāds ir Gunas viedoklis šajā jautājumā?

“Tā ir cilvēka daba un socionikas iracionalitāte. Tas ir ļoti vienkāršoti teikts. Ir, protams, arī daļa cilvēku, kuri pēc dabas ir ļoti apzinīgi un pa maziem solīšiem iet pretī saviem mērķiem, un fokuss uz mērķi nepazūd. Šādas grupas ir brīnišķīgas, jo tur cilvēki apmainās ar enerģijām – pozitīvā ziņā. “Ja tu, tad es arī.” Lai veidotos jauni ieradumi, ja cilvēkā pašā nav fokusēta mērķtiecība, tieši šādas grupas iracionāļiem ir vajadzīgas.”

Sāc ar “tagad”!

Un tomēr – kāpēc tieši jaunā gada apņemšanās, vai tam ir kāds dziļāks skaidrojums, vai tiešām cilvēkam ir vieglāk kaut ko sākt, iesākoties jaunam gadam? “Manuprāt, noteikti, ka nē. Viss ir vienkārši patiesībā – sāc ar “tagad”! Jauna diena, nedēļa vai gads – tā ir nepārtraukta atlikšana. Pēc manām domām, tas ir brīnišķīgs mārketinga triks, kas acīmredzami strādā, taču ļoti mazai daļai.”

Ņemot vērā, ka mēs dzīvojam tehnoloģiju pasaulē, Guna stāsta, ka patiesībā koučingu dēvē arī par nākotnes profesiju, jo “mākslīgais intelekts un tehnoloģijas liks cilvēkiem meklēt, darīt, kas ir viņu pašu aicinājums, sirdsdarbs, jo visu pārējo nākotnē izdarīs roboti”.

Guna pati vēl skolojas, to vairākkārt arī sarunā min, taču teju gadu viņa vada arī koučinga sesijas, kā arī Facebook grupā “Lai Top” iet tiešraidēs, kurās piektdienu vakaros runā par dažādām tēmām, kas viņu pašu satrauc.

Viena no piektdienas vakara tiešraidēm – kā sevi pieņemt?

Tāpat Guna min, ka mēnesī reizi dāvina koučinga sesijas bez maksas apmēram trīs cilvēkiem, kuri izrādījuši interesi. “Manuprāt, es šādā veidā dodu pirmo grūdienu, kā arī es jūtu devumu sabiedrībai. Ja man nebūtu jādzīvo materiālā dzīve, kurā jāmaksā rēķini, es noteikti visu darītu par brīvu, lai tikai kādam dzīvē kaut kas mainītos.”

Vēlēšanās, kas piepildās!

Vēl visa mēneša garumā interesentiem ir iespēja pieteikties meistarklasē “Vēlēšanās, kuras piepildās”. Lūdzām Gunu pastāstīt vairāk: “Tā ir piecu soļu programma, visa pamatā ir, manuprāt, ļoti efektīgs koučinga metožu apkopojums. Šis nebūs stāsts par to, ka uztaisi kolāžas un gaidi, kad kaut kas mainīsies. Nē, tas būs darbs katram pašam ar sevi, tas būs arī pašdisciplīnas pārbaudījums un godīga attieksme pašam pret sevi.”

youtube icon
Abonēt youtube