Foto: Pixabay

Saslimstība [ar Covid-19] nav mazinājusies bērnu vidū, neskatoties uz to, ka viņi jau vairākas nedēļas neapmeklē skolu klātienē. Tas liecina, ka bērni kopā ar vecākiem apmeklē citas vietas, kur notiek inficēšanās, kā arī pusaudži tiekas cits ar citu, norāda Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Kā liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati uz 18.janvāri, stacionārā ar vidēji smagu un smagu slimības gaitu šobrīd ārstējas septiņi pacienti vecumā līdz 19 gadiem. Epidemiologi skaidro, ka stacionārā nokļuvušie bērni inficējušies pirms aptuveni 3–4 nedēļām jeb gada nogales svētku brīvdienās, sākotnēji infekcijai noritot viegli vai pat asimptomātiski, kam sekojis straujš veselības stāvokļa pasliktinājums, ko sauc par multisistēmu iekaisuma sindromu bērniem (MIS-C, multisystem inflammatory syndrome in children).

Vēl precīzi nenoskaidrotu iemeslu dēļ, kuri vēl aizvien visur pasaulē tiek pētīti, bērniem attīstījušies imūnās sistēmas regulācijas traucējumi un radusies pārmērīga iekaisuma reakcija, kas skārusi vairākas bērna orgānu sistēmās.

SARS-Cov-2 izraisītā infekcija šajos gadījumos ir bijis palaidējmehānisms iekaisuma fenomenam, kas lielā mērā saistāms ar paša bērna organisma īpatnībām.

«Vecākiem obligāti jāmeklē ārsta palīdzība, ja bērnam, kuram 2–4 nedēļas atpakaļ bijis iespējams kontakts ar Covid-19 pacientu, pēkšņi parādās drudzis, bērns ir ļoti saguris, izteikti miegains, bērnam parādās dažāda rakstura labi pamanāmi ādas izsitumi, iespējama vemšana, vēdera sāpes, caureja vai galvassāpes,» skaidro BKUS Bērnu slimību klīnikas vadītājas vietniece Jana Pavāre.

Kā liecina līdz šim veiktais BKUS ārstu veiktais bērnu veselības pētījums,

pēc pārslimotas Covid-19 infekcijas trešdaļai bērnu ilgstoši saglabājas nogurums un pēc pamošanās trūkst enerģijas, savukārt daļai sāp galva un ir psihoemocionāli traucējumi – grūtības mācīties un iegaumēt.

Tāpat vērojamas muskuļu sāpes, ožas un garšas traucējumi. Mazākiem bērniem iespējams ilgstoši novērot gulēšanas problēmas un pat izmainīta uzvedība.

Aizvadītajā nedēļā tika atklāti kopumā 6 096 jauni inficēšanās gadījumi (pirms septiņām dienām – 7 071) jeb vidēji 871 jaunatklāts gadījums dienā (pirms septiņām dienām – vidēji 1 010 gadījumi dienā). Aizvadītajā nedēļā tika veikti kopumā 72 045 testi (par 3 801 testu mazāk nekā nedēļu iepriekš), un pozitīvo testu īpatsvars bija 8,5% (pirms septiņām dienām – 9,3%). Veikto Covid-19 testu skaita dinamika samazinājusies par 5%, vidēji dienā veikti 10 292 testi (pirms septiņām dienām – 10 835 testi).

Septiņu dienu laikā stacionēto cilvēku skaits nedaudz samazinājies – slimnīcās nokļuva vidēji 116 cilvēki dienā (pirms septiņām dienām – 134 stacionēti pacienti dienā).

Kā liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati uz 18.janvāri, šobrīd stacionāros ar vidēji smagu un smagu Covid-19 norises gaitu ārstējas kopumā 1 172 pacienti (pirms septiņām dienām – 1 200 pacienti).

Arī šonedēļ Covid-19 testu var veikt bez ārsta nosūtījuma

SPKC atgādina, ka vēl līdz 25.janvārim paplašinātas iespējas veikt valsts apmaksātu testu uz Covid-19, ja ir saslimšanas pazīmes (piemēram, akūtas elpceļu infekcijas pazīmes, paaugstināta temperatūra, ožas traucējumi, garšas izjūtas zudums u.c.).

Lai mazinātu jaunā koronavīrusa varianta izplatīšanās risku Latvijā, cilvēkiem, kuri ieradušies Latvijā no Apvienotās Karalistes, stingri jāievēro desmit dienu obligātās pašizolācijas prasības, un viņi Covid-19 testu bez maksas un bez ģimenes ārsta nosūtījuma var veikt arī gadījumos, kad nav saslimšanas simptomu. Epidemiologi šiem cilvēkiem testu iesaka veikt pašizolācijas 8.–9.dienā, pa ceļam uz analīžu nodošanas punktu stingri ievērojot noteiktos drošības pasākumus.

Savlaicīga rīcība pozitīva testa gadījumā var pasargāt no inficēšanās citus!

Ņemot vērā lielo epidemiologu slodzi, SPKC atgādina – ja ir saņemts pozitīvs testa rezultāts, jārīkojas atbildīgi jārīkojas atbildīgi un vēl pirms saņemts zvans no SPKC epidemiologa, pašiem uzreiz jāapzina un jāinformē iespējamās kontaktpersonas, lai cilvēki pēc iespējas savlaicīgāk atbilstoši rīkotos un ievērotu kontaktpersonām noteiktos drošības pasākumus. Par kontaktpersonas statusu informē arī darba devējs un ģimenes ārsts, kas informāciju par pozitīvo pacientu saņem portālā e-veselība.

Cilvēkus, kuri ar Covid-19 infekciju atrodas stingrā izolācijā mājās, SPKC mudina vērot savu veselību un regulāri sazināties ar ģimenes ārstu. Ja parādās elpas trūkums, nekavēties un savlaicīgi vērsties pēc palīdzības, zvanot Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) pa tālruni 113. Speciālistu izveidots ceļvedis Covid-19 pacientiem, kuri ārstējas mājās.

Saistītās tēmas: Ārstibērni slimoCovid-19NVDpusaudžiSkolēniSPKCvīrusa izplatība

youtube icon
Abonēt youtube