Foto: Unplash.com

Baltijas valstīs, salīdzinot ar situāciju citviet Eiropā, pēdējo desmit gadu laikā reģistrēts rekordliels nekustamā īpašuma un mājokļu īres cenu kāpums, liecina Igaunijas uzņēmuma RIA.com Marketplaces apkopotā informācija.

Kā liecina jaunākie Eurostat publiskotie dati, īres cenas Eiropā pēdējo desmit gadu laikā pieaugušas vidēji par 14,5%, bet nekustamā īpašuma pārdošanas cenas par 26,8%, Baltijas valstīm cenu kāpuma tabulās ieņemot pirmās vietas. Latvijā mājokļa pārdošanas un īres cenas pēdējo desmit gadu laikā pieaugušas attiecīgi par 83,6% un 35%.

Analizējot Eurostat datus laika periodā no 2010. līdz 2020.gada 3.ceturksnim, vislielākais nekustamā īpašuma cenu kāpums fiksēts Igaunijā, kur cenas pēdējo desmit gadu laikā pieaugušas par 105,1%, kas ir augstākais rādītājs Eiropas Savienības valstu vidū. Tāpat liels mājokļu cenu kāpums fiksēts Ungārijā (+ 92,2%), Luksemburgā (+ 90,5%), Latvijā (+ 83,6%) un Austrijā (+ 81,3%).

“Neskatoties uz ieilgušo situāciju ar koronavīrusu pandēmiju, nekustamā īpašuma tirgus Baltijā joprojām ir viens no visstraujāk augošajiem Eiropā. Pat šajā grūtajā laikā cenas par kvadrātmetru mājokļu sektorā arvien pieaug, un, salīdzinot ar 2019.gadu, pieaug arī darījumu skaits. Šādos apstākļos ir īpaši liels pieprasījums arī pēc mājokļiem jaunos projektos, un pēc sākotnējā piesardzības perioda pandēmijas sākumā redzams, ka pēdējā pusgada laikā aktivizējas arī būvnieki,” stāsta Igaunijas uzņēmuma RIA.com Marketplaces  priekšsēdētājs Artjoms Umanets.

Kamēr vidējais mājokļu cenu pieaugums Eiropā pēdējo desmit gadu laikā bija 26,8%, vairākās valstīs nekustamā īpašuma cenas samazinājušās. Vislielākais mājokļu cenu kritums reģistrēts Grieķijā (-31,0%), Itālijā (-15,5%), Kiprā (-7,7%) un Spānijā (-4,5%).

Igaunijā novērots vislielākais īres cenu kāpums pēdējo 10 gadu laikā

Pēdējo desmit gadu laikā pamatīgi pieaugušas arī nekustamā īpašuma īres cenas. Vislielākais īres cenu pieaugums, salīdzinot 2020.gada trešo ceturksni ar 2010.gadu, reģistrēts Igaunijā (+ 136,6%) un Lietuvā (+ 106,9%), kas ir rekordaugsts kāpums Eiropas Savienības valstu vidū. Trešo vietu ieņem Īrija ar īres cenu kāpumu 62,2%. apmērā, savukārt Latvija īres cenas pieaugušas vidēji par 35%. Savukārt lielākais īres cenu kritums desmit gadu periodā reģistrēts Grieķijā (-25,2%) un Kiprā (-4,5%).

Salīdzinājumam, Baltijas valstīm tuvējā Ukrainā, veicot aprēķinus, kur viens ASV dolārs pielīdzināts 28,5 grivnām, mājokļu cenu pieaugums no 2010.gada līdz 2020.gada trešajam ceturksnim bija + 98%.

Līdzīgi kā citviet Eiropā Ukrainā nekustamo īpašuma cenu kāpums reģistrēts arī pandēmijas laikā. Analizējot datus Igaunijas uzņēmuma RIA.com Marketplaces pārvaldītajā nekustamo īpašumu portālā DOM.RIA.com, nekustamo īpašumu cenas Ukrainā pēdējā gada laikā pieaugušas par vidēji 10%.

Tikmēr mājokļu īres cenas Ukrainas galvaspilsētā Kijevā šobrīd ir līdzīgā līmenī kā 2010.gadā, taču jāņem vērā grivnas valūtas kursa svārstības – grivnas vērtība pret ASV dolāru pēdējo 10 gadu laikā pieaugusi vidēji par 350%.

youtube icon
Abonēt youtube