Foto: Ekrānšāviņš

Speciālisti atkārtoti norāda, ka Covid-19 izplatība aizvien saglabājas ļoti augsta un lielā daļā gadījumu nav iespējams izsekot vīrusa ceļiem, taču kontakta fiksēšanas lietotnes var būtiski palīdzēt ierobežot Covid-19 plašāku izplatīšanos.

Jau kopš pērnā gada maija beigām ir pieejama mobilā lietotne “Apturi Covid”, kura radīta, lai ierobežotu Covid-19 izplatību Latvijā. Kopš lietotnes “Apturi Covid” izstrādes, tā lejupielādēta jau 300 000 reižu.

Speciālisti norāda, ka lietotne palīdz gadījumos, kuros bez tās nebūtu iespējams atklāt slimnieka kontaktpersonas.

Piemēram, ja slimnieks ir aizmirsis, kur bijis vai ar ko ticies dienās, kad bijis infekciozs. Izmantojot lietotni, nav nepieciešams atcerēties katru, ar kuru bijusi saskare – lietotne anonīmi to izdarīs cilvēka vietā.

Jāatzīmē, ka tas attiecas tikai uz kontaktpersonām, kas arī izmanto kontakta fiksēšanas lietotni.

“Izmantojot lietotni, par saskari ar slimnieku kontaktpersona uzzinās ātrāk un uzreiz varēs sākt ievērot drošības pasākumus, tādējādi izslēdzot risku inficēt citus cilvēkus. Saņemot paziņojumu lietotnē, svarīgi ir palikt mājās un ierobežot kontaktus ar citiem cilvēkiem. Pēc paziņojuma saņemšanas, ja lietotnē būs norādīts kontakttālrunis, SPKC epidemiologs sazināsies un sniegs konsultāciju par inficēšanās risku un nepieciešamību ievērot karantīnu,” skaidro speciālisti.

Saslimšanas gadījumā, lai apziņotu savas kontaktpersonas par saskari ar slimnieku, lietotnē nepieciešams ievadīt kontaktu apziņošanas kodu, ko izsniedz SPKC. Iedzīvotāji, kuri saņēmuši pozitīvu Covid-19 testu, lai saņemtu kodu, var rakstīt uz apturicovid@spkc.gov.lv. Jāpiemin, ka katru iedzīvotāju, kas saņēmis pozitīvu Covid-19 testu, SPKC sazvana un kodu iespējams saņemt arī pēc sarunas ar epidemiologu.

Lai veicinātu lietotnes efektivitāti, Latvijas lietotne “Apturi Covid” sadarbojas arī ar 11 citu Eiropas valstu kontaktu fiksēšanas lietotnēm Īrijā, Itālijā, Vācijā, Spānijā, Dānijā, Horvātijā, Polijā, Nīderlandē, Beļģijā, Somijā un Austrijā.

Tas nozīmē, ka kontaktu fiksēšana un kontaktpersonu apziņošana saslimšanas gadījumā turpinās, satiekot cilvēkus, kas izmanto arī kādu no šo valstu lietotnēm. Savukārt, atrodoties iepriekš minētajās valstīs, Latvijas iedzīvotājam kontakta fiksēšanai nav jāsāk lietot attiecīgās valsts lietotne, bet var turpināt izmantot “Apturi Covid”.

Lietotne “Apturi Covid” pieejama viedtālruņiem ar operētājsistēmas versiju 13.5 Apple telefonos un 6.0 Android telefonos. Lietotni iespējams lejupielādēt:

App Store: https://apps.apple.com/app/id1513573144

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=lv.spkc.gov.apturicovid

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube