Foto:Unplash.com

Pašlaik visur norisinās viena no plašākajām un sarežģītākajām vakcinācijas kampaņām pasaules vēsturē, un nepārsteidz, ka krāpnieki un pārdevēji šifrētajā tirgū grib iedzīvoties no šī procesa.

Kaspersky pētnieki aplūkoja 15 tirdzniecības vietas tumšajā tīmeklī un atrada triju galveno Covid-19 vakcīnu – Pfizer/BioNTech, AstraZeneca un Moderna – pārdošanas sludinājumus. Bija arī pārdevēji, kas piedāvāja neapstiprinātas Covid-19 vakcīnas.

Lielākā daļa pārdevēju bija no Francijas, Vācijas, Apvienotās Karalistes un ASV, un vienas devas cena svārstījās no 200 līdz 1200 USD ar vidējo cenu aptuveni 500 USD. Saziņa notiek šifrētās ziņapmaiņas lietotnēs, piemēram, Wickr un Telegram, savukārt samaksa tiek pieprasīta kriptovalūtās, galvenokārt bitmonētās, ko ir daudz grūtāk izsekot.

Vairums šo pagrīdes pārdevēju bija veikuši 100-500 darījumu, kas liecina, ka viņi piegādā preces, bet tik un tā nav skaidrs, ko patiesībā nopērk tumšā tīmekļa lietotāji. Pēc Kaspersky ekspertiem pieejamajām ziņām nav iespējams noteikt, cik no tiešsaistē piedāvātajām vakcīnu devām ir īstas devas (daudzās medicīniskajās iestādēs ir konstatētas atlikušās devas) un cik daudzi sludinājumi ir krāpšana.

“Tumšajā tīmeklī var atrast visu ko, tāpēc neizbrīna, ka turienes pārdevēji cenšas iedzīvoties no vakcinācijas kampaņas. Pēdējā gada laikā ir bijis milzum daudz krāpšanu ar Covid-19 tematikas izmantošanu, un daudzas no tām ir bijušas sekmīgas. Pašlaik ļaudis pārdod ne tikai vakcīnu devas, bet arī vakcinācijas pases – papīra gabalus, kas var palīdzēt brīvi ceļot. Interneta lietotājiem ir piesardzīgi jāizturas pret visiem ar pandēmiju saistītiem “darījumiem”, un, protams, nekādā ziņā nav ieteicams pirkt vakcīnu tumšajā tīmeklī,” komentē Kaspersky drošības eksperts Dmitrijs Galovs.

Vairāk par šīm tumšā tīmekļa vakcīnām žurnālā Kdaily.

Lai Covid-19 laikā aizsargātos no krāpniekiem, Kaspersky eksperti iesaka rīkoties sekojoši:

• Nekāda ziņā nepērciet preces, tostarp vakcīnu devas, tumšajā tīmeklī.

• Ja ieraugāt ar Covid-19 saistītu sludinājumu, uzmanīgi apskaties apmeklēto vietņu vietrāžus URL. Ja kaut viens burts izskatās nevietā vai parastais.com ir aizstāts ar.com.tk, vai ir pamanāms kaut kas cits tādā garā, jūsu intuīcijai ir jāpasaka priekšā, ka tā ir pikšķerēšana. Nekādā ziņā neievadiet personisko informāciju šādā vietnē.

• Pievērsiet uzmanību gramatikai un noformējumam gan apmeklētajās vietnēs, gan saņemtajās e-vēstulēs. Ja kaut kas ož pēc pikšķerēšanas, nojauta jūs droši vien nepieviļ.

youtube icon
Abonēt youtube