Foto: Pixabay.com
Turpinot pozitīvo SARS-CoV-2 gadījumu sekvencēšanu, jaunākā informācija liecina, ka Latvijā apstiprināts viens Covid-19 gadījums, kuru ir izraisījis Dienvidāfrikas celms B.1.351. Sākotnējie epidemioloģiskās izmeklēšanas dati liecina, ka saslimušais nav ceļojis, inficēšanās apstākļi pagaidām nav noskaidroti un epidemioloģiskā izmeklēšana turpinās, informē Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).
Dienvidāfrikā pirmreizēji konstatētais SARS-CoV-2 celms B.1.351 šobrīd aizvien biežāk tiek novērots arī Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstīs. Dienvidāfrikas celma izplatība ne visas situācijās ir saistāma ar ceļošanu, jo dažās valstīs jau ir novērota šī celma vietējā pārnešana un ar to saistītie uzliesmojumi.
Ir novērots, ka B.1.351 celms ir saistāms ar intensīvāku izplatīšanos no cilvēka uz cilvēku. Vairāk nekā 90% no visiem Covid-19 gadījumiem Dienvidāfrikā ir saistāmi ar B.1.351 celma cirkulāciju, skaidro SPKC speciālisti.
Analizējot pagājušās nedēļas Covid-19 saslimstības rādītājus Latvijā, redzams pieaugums par 5,2%, vidēji dienā atklājot 518 jaunus inficēšanās gadījumus. Pagājušajā nedēļā samazinājies veikto testu skaits par 3,6%, bet vidējais pozitīvo testu īpatsvars ir 4,1%. Aizvadītajā nedēļā fiksēti kopumā 3 518 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi.
Saslimstības pieaugums novērots Latgalē un Zemgalē. Salīdzinot Covid-19 saslimstības rādītājus dinamikā pa divām nedēļām, ilgtermiņā ir redzams samazinājums visās vecuma grupās, visizteiktāk vecuma grupā 80 un vecākiem – 56%, 50-59 gadu grupā – 36%, bet 0-9 grupā – 17%. Tomēr, ja skatāmies iepriekšējo nedēļu, tad novērojams pieaugums visās vecuma grupās, izņemot bērnus.
Epidemiologu aprēķinātais Covid-19 infekcijas reproduktivitātes koeficients (R) Latvijā šobrīd ir 1,02, tas nozīmē, ka 100 saslimušo inficē vairāk nekā 100 citus cilvēkus (dati uz 22.martu).
Jauno Covid-19 celmu atklāšana Latvijā un citās Eiropas Savienības valstīs liecina, ka situācija ir nestabila un ļoti mainīga no nedēļas uz nedēļu. Jaunie celmi ir ar izteiktāku infekciozitāti (vairāk lipīgi) izraisa saslimstības pieaugumu vairākās valstīs. Tomēr jāatceras, ka visiem SARS-CoV-2 vīrusa paveidiem ir vieni un tie paši drošības pasākumi:
– distances ievērošana (vismaz 2 m);
– pareiza masku lietošana – nosegts deguns un zods;
– nepulcēšanās, tikšanās tikai vienas mājsaimniecības ietvaros;
– attālinātais darbs, ja darbs klātienē – maiņu un plūsmu organizēšana, masku lietošana;
– telpu vēdināšana.