Foto: Pixabay.com

Pastnieka pienākumu kvalitatīvu izpildi sūtījumu piegādē apgrūtina dažādi faktori – nereti tie ir brīvi klaiņojoši un saimnieku nepieskatīti suņi, bet visbiežāk – bojātas pastkastītes vai pastkastīšu neesamība. 2020.gadā agresīvu suņu dēļ cietuši desmit uzņēmuma darbinieki, savukārt Latvijas Pasta dati liecina, ka 2021.gada aprīlī vairāk nekā 18 300 adrešu visā Latvijā ir salauztas vai korespondences drošai ievietošanai citādi nepiemērotas pastkastītes. 

Latvijas Pasts aicina iedzīvotājus pieskatīt savus mājas sargus un sakārtot pastkastītes, lai pasta darbinieki varētu nodrošināt sūtījumu atbilstošu piegādi.

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Par pasta pakalpojumu sniegšanas vietu, pasta tīkla piekļuves punktu, pastkastīšu punktu un pastkastīšu ierīkošanu, izvietošanu un noformēšanu, kā arī pārrobežu pasta sūtījumu apstrādes vietu ierīkošanu pastkastītēm jābūt ierīkotām drošā vietā, kas brīvi pieejama pastniekam. Taču pastnieka pienākumu izpildi nereti apgrūtina brīvi klaiņojoši un saimnieku nepieskatīti suņi. 2020.gadā agresīvu mājdzīvnieku dēļ cietuši 10 pastnieki, bet 2021.gada pirmajos četros mēnešos fiksēti jau trīs uzbrukumi.

Sākoties pavasara un vasaras sezonai, šī problēma kļūst īpaši aktuāla – ja mājdzīvnieks ir agresīvs, tiek nopietni apdraudēta pastnieku veselība, bet attiecīgajā adresē dzīvojošie var nesaņemt sev adresētos sūtījumus, jo pasta darbiniekiem nav jāriskē ar savu veselību, mēģinot tos piegādāt nedrošā vidē.

Pārstāvji stāsta, ka pasta darbiniekiem biežāk nākas saskarties ar situācijām, kad četrkājainais mājas mīlulis ilgāku laiku atstāts āra teritorijā bez uzraudzības, neļaujot piekļūt adresāta pastkastītei un ievietot tajā sūtījumus. Biežākās saimnieku pieļautās kļūdas ir mājdzīvnieku piesiešana pārāk garā ķēdē, ļaujot aizsniegties līdz pastniekam, kurš pārvietojas ar divriteni, suņa atstāšana pagalmā ar pārāk zemu žogu, kam tas var brīvi tikt pāri, vai arī pastkastītes novietošana tā, ka suns traucē un neļauj tajā ievietot korespondenci. Nereti pastkastītes tiek piestiprinātas žoga iekšpusē, kamēr pagalmā uzturas nikns suns.

Maldīgs ir arī suņu īpašnieku uzskats, ka tieši viņa suns ir draudzīgs un nekaitēs pastniekam, bet realitātē, tiklīdz svešinieks vēlas iekļūt tā teritorijā, suns var kļūt ļoti agresīvs.

Otrs būtisks faktors, kas apdraud pasta sūtījumu piegādes, ir neatbilstošas vai neesošas adresātu pastkastītes. Latvijas Pasta adrešu reģistra statistika liecina, ka no 1,06 miljoniem adrešu vairāk nekā 18 300 vietās šāgada aprīlī sūtījumu piegāde nav droša vai ir neiespējama pastkastītes neesamības, tehnisku bojājumu, neatbilstoša izmēra, nepareiza novietojuma vai citu līdzīgu iemeslu dēļ, būtiski apdraudot pasta sūtījumu piegādi.

Foto galerija: Latvijas Pasta pastnieku fiksē bīstamu mājas sargu un bojātu, kā arī neatbilstoši noteikumiem izvietotu pastkastīšu paraugus.

Neatbilstošs pastkastīšu stāvoklis vērojams gandrīz katrā apdzīvotajā vietā visā Latvijā. Lai gan šī problēma galvenokārt izplatīta pilsētās – daudzdzīvokļu mājās un pie privātmājām –, arī lauku teritoriju iedzīvotāji ne vienmēr ir parūpējušies par piemērotām pastkastītēm sev adresēto sūtījumu saņemšanai. Pastkastīšu trūkums vai to neatbilstība bieži tiek fiksēta arī dārzkopības kooperatīvajās saimniecībās, kā arī juridisko personu un pat valsts iestāžu ēkās.

Visvairāk faktu par pastkastīšu neatbilstību un neesamību konstatēts Rīgas reģionā – Rīgā, Ķekavā, Piņķos, Ulbrokā un Babītes novada Salas pagasta teritorijā.

Šī problēma regulāri tiek fiksēta arī citur Latvijā, visbiežāk: Kurzemes reģionā – Liepājā, Ventspilī un Engures novada ciemos Abragciemā, Apšuciemā, Bērzciemā, Ķesterciemā, Klapkalnciemā un Plieņciemā; Latgales reģionā – Rēzeknē un Krāslavā, Aglonas novada Grāveru pagastā un Jaunaglonā, Krāslavas novada Kombuļu pagastā un Vārkavas novada Upmalas pagastā; Vidzemes reģionā – Alojas novadā, Cēsu novadā, Limbažu novada Limbažu pagastā, Lubānas novadā, Madonas novada Āronas pagastā; Zemgales reģionā – Dobelē, Jēkabpilī un Ogrē.

Latvijas Pasts atgādina, ka pasta pakalpojumu sniedzējam ir tiesības nepiegādāt sūtījumus adresēs, kur pastniekus apdraud bīstami suņi un to īpašnieki ignorē lūgumus ierobežot suņu brīvību pasta sūtījumu piegādes laikā.

Savukārt adresātiem, kuri savas pastkastītes nav novietojuši un noformējuši atbilstoši Ministru kabineta noteikumu nr.463 Par pasta pakalpojumu sniegšanas vietu, pasta tīkla piekļuves punktu, pastkastīšu punktu un pastkastīšu ierīkošanu, izvietošanu un noformēšanu, kā arī pārrobežu pasta sūtījumu apstrādes vietu ierīkošanu prasībām, pasta komersants korespondenci drīkst nepiegādāt, bet izsniegt pēc pieprasījuma pasta nodaļā.

Rūpējoties par pasta sūtījumu veiksmīgu un drošu piegādi, Latvijas Pasts aicina iedzīvotājus pieskatīt mājas četrkājainos sargus un nodrošināt nepieciešamos labturības pasākumus, kā arī pievērst uzmanību sev piederošo pastkastīšu stāvoklim – lai tās nav bojātas, ir slēdzamas, lai uz tām ir skaidri saskatāma adrese, dzīvokļa numurs vai mājas nosaukums, uzvārds vai juridiskas personas nosaukums, lai pastkastīte atrodas pieejamā vietā un tās izmērs atbilst saņemamajiem sūtījumiem.

Sakarā ar Covid-19 ierobežošanas pasākumiem Latvijas Pasts lūdz klientus izvērtēt arī pastkastīšu regulāras tīrīšanas un dezinfekcijas nepieciešamību.

youtube icon
Abonēt youtube