Foto: Flickr.com/Igor Popovic

Fotogrāfijā – Mezereon (no angļu valodas) jeb parastā zalktene (latviešu valodā)

Latvijas mežos šobrīd zied ļoti bīstams augs, kurš ir tik indīgs, ka to pat salīdzina ar žurku indi. Turklāt pamanīt to nav grūti, tas ir ļoti skaists – kā pasakās par daiļo, taču, kā izrādās, nāvīgo augu.

Tā ir savvaļas zalktene, latvijas.daba.lv sniegtā informācija norāda, ka šis augs sastopams samērā bieži visā Latvijā.

Turklāt biologi to uzskata par vienu no indīgākajiem augiem valstī!

Vēl latvijas.daba.lv portālā Rīta kafija uzzināja, ka parastā zalktene ir ļoti indīgs augs – visas auga daļas ir indīgas, bet jo sevišķi augļi un miza, kas satur glikozīdus dafnīnu vai dafnetoksīnu kā arī sveķveidīgu vielu – mezereīnu. Dafnīns atrasts gan mizā, gan arī ogās, mezereīns – ogu sēklās. Mizā mezereīna daudzums ir 0,04 %. Žāvēta auga toksiskums nemazinās.

Bērniem saindēšanās izpausmes var parādīties jau no vienas ogas vai lapas apēšanas, bet divas līdz trīs lapas vai ogas var izraisīt nāvi. Pieaugušajiem nopietnas saindēšanās izpausmes un pat nāves cēlonis var būt 10-12 lapu vai ogu apēšana.

Saindēšanās izpausmes ir izteikts ādas un gļotādas kairinājums, plakstiņu, lūpu, deguna gļotādas, rīkles, ādas pietūkums un apsārtums, sāpes kairinājuma vietās, čūlas. Parādās arī kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi – nelabums, siekalošanās, vemšana, vēdera sāpes, ūdeņaina vai asiņaina caureja, kā arī miegainība, galvassāpes, delīrijs, nespēks, krampji. Smagos saindēšanās gadījumos – nesamaņa, nāve.

Tādas saindēšanās izpausmes kā ādas apsārtums un čūlas var izraisīt arī neuzmanīga zalktenes stādījumu apkopšana (pieskāršanās, plūkšana). Nekādā gadījumā nevienu auga daļu nedrīkst arī ņemt mutē un košļāt. Auga toksīni stipri bojā arī zobus.

Saistītās tēmas: ļoti indīgs augs

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube