Foto: Pexels

Laba pašsajūta ir dažādu veselīgu paradumu rezultāts, kur uzturs spēlē būtisku, bet ne vienīgo lomu, atgādina sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina. Savukārt Rimi Gardēde Signe Meirāne piedāvā trīs neparastas receptes – pavasara vitamīnu bumbas.

Priekšstats, ka visas problēmas var atrisināt, apēdot sauju vitamīnu, ir aplams. Sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina atgādina – ātri var sasniegt tikai “ātrās” enerģijas efektu, kas nebūs diez ko noturīgs. “Lai uzturs palīdzētu justies labi ilgtermiņā, vērtīgajām uzturvielām organismā ir jāuzkrājas, bet tam vajadzīgs laiks. Tāpēc visa gada garumā ir svarīgi izvēlēties sabalansētu uzturu, kas bagāts dažādiem vitamīniem un minerālvielām, – tāpat kā ievērot kvalitatīvu, regulāru miega režīmu un nodoties fiziskām aktivitātēm svaigā gaisā, jo tikai tas viss kopā patiešām palīdzēs justies labi jebkurā gadalaikā.”

Lai tomēr uzlabotu pašsajūtu pavasarī, viņa iesaka dažus vērtīgus padomus.

Nē – kofeīnam, cukuram un ātrajām uzkodām! Šie produkti – konfektes, šokolāde, kafija, stipra zaļā tēja, enerģijas dzērieni – uz stundu vai divām rada ilūziju par enerģijas pieplūdumu, taču faktiski paveic gluži pretējo. “Cukurs, kofeīns un taurīns, kas atrodams enerģijas dzērienos, stimulē organismu darboties ātrāk, taču nedod tam uzturvielas, tāpēc faktiski tukšo tā rezerves,” skaidro uztura speciāliste.

Omega-3 – priecīgam prātam

Ikdienas paradumi, miega kvalitāte un uzturs ietekmē arī emocionālo stāvokli. Pierādīts, ka cilvēkiem, kuriem trūkst omega-3 taukskābju, pastāv lielāks depresijas attīstības risks. Tāpēc pavasarī ieteicams izvēlēties produktus, kas satur mono- un polinepiesātinātās tauskābes imunitātes stiprināšanai, sevišķi omega-3: riekstus, sēklas, treknās zivis, olīveļļu, linsēklu eļļu.

E un B vitamīni – iekšējam mieram un organisma atjaunošanai

Pavasarī savu maltīti ieteicams papildināt ar E vitamīnu, kas ir spēcīgs antioksidants, un B grupas vitamīniem, kas piedalās centrālās nervu sistēmas darbībā. Tos var uzņemt ar pilngraudu produktiem, diedzētiem graudiem un mikrosalātiem, kas pavasarī ir neaizstājams koncentrētu uzturvielu avots. “Nav nemaz vajadzīgi eksotiski augi – arī lociņi un pētersīļi, kas aug uz palodzes daudzās virtuvēs, ir izcils vitamīnu avots!” atgādina speciāliste.

Kā šos produktus iekļaut gardās maltītēs, atklāj Rimi Gardēde Signe Meirāne, piedāvājot receptes:


Arktiskā palija ar olu

(15 minūtes, 4 personām)

Sastāvdaļas

600 g palijas filejas

4 vārītas olas

4 mazas saujas dīgstu

4 ēd. k. extra virgin olīveļļas

Jūras sāls pēc garšas

Svaigi malti melnie pipari pēc garšas

1/2 smalki sarīvētas eko citrona mizas

Pagatavošana

Plāni sagriez visu paliju un kārto vai nu uz viena liela šķīvja, vai četriem atsevišķiem. Pa vidu liec olas (katram vienu), uzber dīgstus, sāli, piparus un citronu. Pārlej eļļu un pasniedz – tāpat vai ar rudzu maizi.


Edamame salāti

(25 minūtes, 4 personām)

Sastāvdaļas

500 g edamame

60 g rukolas

Sauja redīsu dīgstu

2 ēd. k. vīnogu kauliņu eļļas

4 avokado, notīrīti, pārgriezti uz pusēm

16 redīsi, pārgriezti uz pusēm

20 ml extra virgin olīveļļas

20 g ciedru riekstu

Jūras sāls pēc garšas

Svaigi malti melnie pipari pēc garšas

Pagatavošana

Katlā uzvāri ūdeni un, kad tas vārās, ieber edamame. Vāri 10 minūtes, nokās un tad iztīri. Traukos sakārto rukolu, dīgstus un edamame. Pannā sakarsē vīnogu kauliņu eļļu un liec cepties avokado un redīsus ar griezuma vietu uz leju. Pacep tikai tik ilgi, kamēr tie kļūst nedaudz zeltaini. Liec uz šķīvjiem. Pārlej katrai porcijai eļļu, uzber riekstus, sāli un piparus. Ja vēlies, vari pievienot tunci, fetas sieru, svaigu kazas sieru vai vītinātas gaļas šķēles.


Grūbu un ķirbja sacepums

(1 h 30 min, 4 personām)

Sastāvdaļas

200 g pērļu grūbu

500–700 ml dārzeņu buljona

2 ķiploka daivas, izspiestas caur ķiplokspiedi

2 tējk. rozmarīna lapiņu

400 g riekstu ķirbja 5 mm šķēlēs

Jūras sāls pēc garšas

Svaigi malti melnie pipari pēc garšas

40 g sakapātu mandeļu

Pagatavošana

Sakarsē krāsni 210 grādus karstu. Keramiskā traukā ber grūbas, pielej 500 ml buljona, pievieno sāli, piparus, pusi rozmarīna un ķiploku. Samaisi un liec krāsns vidējā daļā uz 30 minūtēm. Tad izņem trauku no krāsns, liec virsū ķirbi, uzber pārējo rozmarīnu, piparus un riekstus. Ja šķidrums ir pilnībā iztvaikojis, pielej vēl 200 ml. Liec atpakaļ krāsnī uz vēl 30–40 minūtēm. Kad gatavs, pasniedz, katrai grūbu un ķirbju porcijai uzlejot 1 tējkaroti linsēklu eļļas. Ja vēlies, vari pievienot arī dīgstus.


 

youtube icon
Abonēt youtube