Foto: Pixabay.com

Līzingā esošas automašīnas iegāde vai pārdošana ir vienkāršs process, tomēr ir lietas, kas jāņem vērā gan esošajiem, gan topošajiem auto saimniekiem. Kādi ir nepieciešamie dokumenti un citas formalitātes, iegādājoties vai pārdodot līzingā esošu automašīnu, skaidro Luminor Līzings vadītājs Raivo Bāle.

“60% no jaunajiem auto tiek iegādāti līzingā, tomēr šādā veidā var iegādāties arī lietotus transportlīdzekļus. Jaunākie CSDD dati liecina, ka vieglo automašīnu, kas ir tehniskā kārtībā, vidējais vecums Latvijā sasniedz vairāk nekā 13 gadus, un šī gada sākuma auguši arī to pārreģistrācijas dati – janvārī un februārī savus auto nomainīja 15 tūkstoši iedzīvotāji, bet martā – 21 tūkstotis iedzīvotāju. Pārsvarā lietotu auto un līzinga pārdošanai ir praktiski apsvērumi, piemēram, pārdevēja vēlme pēc jaunas automašīnas, finansiālās situācijas pasliktināšanās, ģimenes pieaugums vai citi iemesli,’ norāda Luminor Līzings vadītājs Raivo Bāle.

Iesnieguma noformēšana

Pirmais solis, lai pārņemtu līzinga maksājumus par transportlīdzekli, ir iesnieguma noformēšana par saistību nodošanu citai personai. Iesniegumu sava līzinga devējam jeb uzņēmumam, ar kuru noslēgts līzinga līgums, sagatavo un iesniedz persona, uz kuras vārda pašlaik ir noformēts līzings. Tomēr, lai uzsāktu pārņemšanas procesu, arī pircējam ir jāiesniedz pieteikums, ko Luminor gadījumā var izdarīt arī elektroniski. Tajā nepieciešams plašāk aprakstīt noskatīto auto, pievienot transportlīdzekļa novērtējumu, norādīt līzingam nepieciešamo summu un citas detaļas.

Līzinga pieteikuma izskatīšana un piešķiršana katrai personai ir individuāla, ņemot vērā klienta maksātspēju un jau esošās kredītsaistības. Vairumā gadījumu pieteikumu līzinga devējs izvērtē divu dienu laikā, tomēr process var aizņemt arī ilgāku laiku, ja būs nepieciešama papildu informācija. Piekrītot līzinga līguma nosacījumiem, tiek parakstīts līgums un sastādīts atmaksas grafiks. Tāpat tiek veikta arī pirmā iemaksa, kas sastāda vidēji 10% no auto vērtības. Pēc formalitāšu nokārtošanas, noslēdzošais solis ir automašīnas pārreģistrēšana, kas jāveic Ceļu satiksmes drošības direkcijā.

Auto maiņa var notikt starp dažādu līzinga uzņēmumu klientiem

Līzinga saņemšanai esošajam un topošajam auto īpašniekam nav obligāti jābūt vienas līzinga kompānijas klientiem. Jāatceras tikai tas, ka auto pircējam jeb nākamajam auto turētājam par darījumu jāziņo arī savam līzinga izsniedzējam. Pēc iesniegumu saņemšanas un apstiprināšanas līzinga uzņēmumi nepieciešamo dokumentāciju un norēķinus tālāk veic savā starpā.

Līzinga nosacījumus iespējams mainīt arī auto pārņemšanas gadījumā

Līzinga klientiem līguma darbības laikā ir iespējams mainīt tā nosacījumus, piemēram, ja līzinga maksājumi veikti regulāri jau vairākus gadus, bet klientam radušās finansiālas grūtības, nepieciešamības gadījumā ir iespējams lūgt līzinga kompānijai samazināt ikmēneša maksājumu summu.

Tāpat gadījumos, ja tuvojas operatīvā līzinga beigas, klients var lūgt iespēju pārskatīt līzinga nosacījumus, lai iegūtu automašīnu savā īpašumā, nevis atgriezt to līzinga devējam vai atpircējam. Šādā veidā iespējams izpirkt auto vai pagarināt maksājumus finanšu līzinga ietvaros, kas pēc atmaksas ļaus klientam kļūt par transportlīdzekļa īpašnieku.

Jāatceras, ka papildu līzinga maksājumiem, automašīnai būs nepieciešama arī KASKO apdrošināšana, lai nebūtu nepieciešams ieguldīt papildu finanšu līdzekļus dažādu risku gadījumā, piemēram, bojājumu vai satiksmes negadījumu rezultātā.

youtube icon
Abonēt youtube