Foto: Unplash.com

Šodien, 26.maijā, laika posmā no pulksten 09.00 līdz plkst. 12.00 vietām Vidzemē dienvidu, dienvidrietumu vējš pastiprināsies brāzmās līdz 20 m/s un vietām gaidāms pērkona negaiss.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs norāda, aktuālie prognožu dati liecina, ka kopumā vislielākais nokrišņu daudzums gaidāms valsts austrumu daļā – Zemgales austrumu rajonos, kā arī Vidzemē. Diennakts laikā kopējais nokrišņu daudzums vietām valsts austrumu daļā varētu sasniegt pat 30-40 mm.

Tā kā zeme jau ir mitra,  zemāko vietu applūšana var sākties ar mazāku nokrišņu daudzumu nekā parasti. Sagaidāms, ka ūdens līmenis valsts centrālo un austrumu rajonu upēs turpinās paaugstināties, vietām pakāpjoties gandrīz par metru.

Līdz trešdienas vakaram plašā lietus mākoņu zona Latviju būs pametusi, tomēr no dienvidrietumiem pāri Latvijai vēl turpinās virzīties gubu-lietus mākoņi, kas nesīs īslaicīga rakstura lietu, dažubrīd arī ar pērkona negaisu gan ceturtdien, gan arī piektdien.  Šodien, 26.maijā, dienā līdz ar nokrišņiem pūtīs arī brāzmains vējš.

Brīdinājums spēkā no plkst. 09.00 26.05.2021. līdz plkst. 13.00 26.05.2021.

Anticiklona ietekme virs Latvijas pastiprināsies nedēļas nogalē, kad lietus mitēsies un dienas būs saulainākas.

Par nokrišņu daudzumu maijā līdz 24.maijam šogad: vidēji Latvijā maija kopējais nokrišņu daudzums ir 66,9 mm jeb litri ūdens uz kvadrātmetru, kas ir 37% virs mēneša normas. Vislielākais nokrišņu daudzums ir fiksēts Zosēnos – 137,9 mm, bet vismazākais Vičakos – 17,3 mm. Virs mēneša normas nokrišņi ir lielākajā daļā valsts, sausāks par normu maijs pagaidām ir vien Kurzemē un vietām Zemgalē.

Salīdzinot ar datiem par pēdējiem 60 gadiem, piecās novērojumu stacijās šogad maija nokrišņu daudzums jau ir starp trim lielākajiem – Bauskā un Zosēnos šis ir 2.mitrākais maijs, bet Gulbenē, Piedrujā un Priekuļos šis ir 3.mitrākais maijs kopš 1961.gada. Vislielākais maijā kādā no novērojumu stacijām fiksētais mēneša nokrišņu daudzums ir 198,5 mm, kas 1983.gadā novērots Jelgavā.

Pēc sausā aprīļa, kad upju notece bija 26-65% no vidējām ilggadīgā periodā novērotām vērtībām, maijā upju notece ir būtiski palielinājusies. Šobrīd upju vidējā notece no 1.-24. maijam Salacā, Daugavā un Aiviekstē ir 73-83 % no vidējām ilggadīgā periodā novērotām vērtībām, bet Ventā 102%, Gaujā 129%, Ogrē 160% , bet Lielupē pat 204%.

Esi informēts, ka nolauzti koku zari, nefiksēti priekšmeti vai atlūzas var tikt nestas pa gaisu, tādēļ atsevišķas āra aktivitātes var tikt traucētas. Tāpat braukšanas apstākļus uz ceļa apgrūtinās pasliktināta redzamība un akvaplanēšana.

Aktuālajai brīdinājumu informācijai sekojiet šeit – https://bridinajumi.meteo.lv/

Ja hidrometeoroloģiskie apstākļi ir radījuši postījumus, kas apdraud cilvēku veselību un dzīvību, komunikācijas vai sabiedriskā transporta kustību, zvaniet uz vienoto ārkārtas palīdzības tālruņa numuru 112!

youtube icon
Abonēt youtube