Ekrānšāviņš

Viedokļa raksts

Partijas Latvijai un Ventspilij popularitāte strauji krīt, tās līderis Aivars Lembergs jau vairāk nekā trīs mēnešus atrodas apcietinājumā Rīgas Centrālcietumā, un pagaidām nav zināms, kad un vai viņš varēs piedalīties domes darbā. Tomēr, lai arī krietni mazāk nekā iepriekšējās vēlēšanās, par viņu balsojuši pietiekami daudz ventspilnieku. Lielā mērā to, visticamāk, veicinājusi Latvijā vēl nepieredzētu apmēru slēptās aģitācijas un “melnā PR” kampaņa.

Propaganda vienmēr bijusi jebkura totalitāra režīma arsenālā – sākot ar Padomju Savienību un nacistisko Vāciju, un beidzot ar mūsdienu Krievijas Putina kultu un Ziemeļkoreju. Viens no tās galvenajam virzieniem allaž ir bijis un joprojām ir attiecīgā valdošā režīma glorifikācija. Ventspilī pirms 5.jūnija pašvaldību vēlēšanām propagandas mašīna mala ar atjaunotās Latvijas vēsturē vēl neredzētiem  apgriezieniem. Visticamāk, uzdevums bija tikai viens – pierādīt Lemberga un viņa partijas neaizstājamību un maksimāli nepieļaut opozīcijas partiju iekļūšanu domē.

Tā kā iepriekšējās vēlēšanās no Nacionālās apvienībasVienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta domē ievēlētie deputāti valdošajai partijai visus šos gadus bijuši kā «suņanagla mīkstumos», tad šoreiz ar plašu nomelnojošu un, jādomā, arī ļoti dārgu kampaņu, viņus par katru cenu centās «noņemt no trases». Tomēr, neskatoties uz masīvo kampaņu, kurā cita starpā darbā tika laisti arī administratīvie resursi, tāda Pirra uzvara  vien sanāca. Latvijai un Ventspilij domē ir septiņi deputāti, no kuriem viens sēž cietumā, bet pārējām četrām domē iekļuvušajām partijām kopumā ir seši mandāti.

Iepriekš tās teikušas, ka par Lembergu kā domes priekšsēdētāju nebalsos.

Ja partijas turēs vārdu, tad visa melnajā kampaņā ieguldītā milzu nauda izrādīsies nosviesta zemē.

Sevis slavināšanas kampaņā Latvijai un Ventspilij, radoši apejot likuma prasības, visticamāk, ieguldījusi arī vērā ņemamus administratīvos resursus. Proti, kopš 2021.gada janvāra ventspilnieki reizi mēnesī saņem krāsainu, glancētu Ventspils pilsētas informatīvo izdevumu, kuram kā izdevējs norādīta pašvaldības kultūras, izglītības un informācijas iestāde Ventspils bibliotēka, un trīs reizes mēnesī – informatīvo izdevumu pašvaldības un tās institūciju izdoto tiesību aktu skaidrojumu. Lai arī teorētiski šiem izdevumiem vismaz satura ziņā vajadzētu radikāli atšķirties, pēc būtības tie ir vienādi slēptās aģitācijas materiāli ar valdošās partijas slavinājumu un opozīcijas deputātu «noriešanu».

Pēdējais šāda veida izdevums pastkastītēs parādījās vēl vēlēšanu dienā – 5.jūnijā.

Ar līdzīga satura plakātiem, kuri netieši norādīja uz līdzšinējo «pilsētas tēvu» labajiem darbiem, bija aplīmēti arī teju visi pilsētas reklāmas stabi. Par tiešu politisko reklāmu to īsti nenosauksi, taču propagandas vēstījums, nenoliedzami, lēja ūdeni uz Latvijai un Ventspilij un Lemberga dzirnavām.

Piecas nedēļas pirms vēlēšanām darbā tika laista «smagā artilērija»  – anonīma aģitācijas avīze Ko visādi ventspilnieki.lv tev nestāsta. Klasisks «melnā PR» izdevums, kur puspatiesība, meli un apmelojoši izdomājumi par četriem opozīcijas deputātiem bija svārstīti vienā murskulī.

Turklāt paralēli daļa no šīs mēslu straumes, neraugoties ne uz kādiem priekšvēlēšanas aģitācijas ierobežojumiem, tika pārpublicēti Ventas Balsī, pašvaldības oficiālajā tīmekļa vietnē, Neatkarīgajā Rīta Avīzē, u.c.

Ventspilnieku pastkastītēs nonāca četri šādi izdevumi, piekto tirāžu – kopumā 11 000 eksemplāru, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs izņēma kopumā no sešiem dažādiem objektiem.  Atliek vien gaidīt, kad KNAB šo lietu izmeklēs līdz galam. Tad arī uzzināsim kā pasūtītāju, tā izpildītājus.

Publikācijas turpinājumu lasiet portālā BNN – Viedoklis | Ventspilī uzdarbojās vēl nebijuša mēroga «propagandas mašīna»

youtube icon
Abonēt youtube