Foto: Pexels

Bērzu meijām rotāta māja ir viens no neatņemamiem Vasarsvētku un arī Jāņu elementiem. Vīstošās lapas pilda telpu ar burvīgu aromātu, bet zaļie zari palīdz piesegt neizskatīgākos stūrus un ļauj justies kā dabas skāvienā. Tomēr jāatceras, ka katra nocirstā meija ir bērzs, kam nebūs lemts izaugt un dot vērtīgu ieguldījumu apkārtējās vides labklājībā. Latvijas uzņēmums Not Hot Environmental Solutions aicina šajos svētkos bērzu nevis nocirst, bet gan iestādīt!

Uz mežu nevis ar cirvi, bet ar sēklām!

“Esam pieraduši Jāņos doties uz tuvējo mežu un nest mājās meiju klēpi, taču aicinu ikvienu šajos Jāņos padomāt par bērza iestādīšanu, nevis nociršanu! Ja mēs gribam, lai koks attīra gaisu, ko elpojam, un pēc gadu desmitiem palīdz sildīt Latvijas ekonomiku, pārtopot, piemēram, mēbelēs, mums ir jāļauj tam augt. Ja gribam mazināt savu ekoloģisko nospiedumu, mums ir ne tikai jāpārskata savi paradumi un jāatsakās no izmešu radīšanas, bet arī jāmeklē kompensēšanas mehānismi, kā savu iespaidu uz apkārtējo vidi atvieglot un uzlabot,” aicina Not Hot dibinātājs Māris Simanovičs.

Bērzi – tīrākam gaisam un skaistākam skatam

Bērzs ir ne tikai Latvijas ainavai tipisks koks, bet arī augstvērtīga koksne un svarīgs ekoloģiskās tīrības dalībnieks. Bērzi aug apmēram 40 gadu, un šajā laikā tie intensīvi ražo skābekli un piesaista ogļskābo gāzi jeb CO2, attīrot vidi un ļaujot Latvijai kļūt zaļākai.

Uzņēmums vērš uzmanību, ka, iestādot koku, ikvienam ir iespēja kompensēt vismaz paša radīto CO2, bet par bērzu birzi būs pateicīga visa apkaime. Tāpēc ne viens vien uzņēmums un privātpersona, stādot mežus, šādi kompensē pašu radītās emisijas – ja ne dodoties uz mežu ar lāpstu un sēklām, tad finansējot mežu stādīšanu.

Lasiet arī: Rīta kafija sarunājas | Vasaras saulgriežu maģija – pavairo savas vēlmes

Ja tomēr savus svētkus bez meijām nevari iedomāties, jāatceras:

– katrs iedzīvotājs valsts apsaimniekotajos mežos bez maksas drīkst nocirst ne vairāk kā 5 meijas;

– tās atļauts cirst meža ceļu malās, uz stigām, grāvju malās, zem elektrolīnijām un pieaugušā mežā zem lielajiem kokiem;

– bērza meija jānocērt līdz ar zemi;

– kategoriski aizliegts cirst bērzu meijas jaunaudzēs, izņemot priežu jaunaudzes, kurās drīkst cirst bērzus, kas nomāc jaunaudzē augošās priedes;

– liegts cirst bērzus, kas garāki par trim metriem;

– ieteicamākais laiks, kad cirst meijas, ir agrs rīts pirms lielas svelmes.

youtube icon
Abonēt youtube