Foto: Unplash.com

Latvieši, kuri strādājuši ārvalstīs 2020.gadā un atgriezušies Latvijā, no ārvalstu nodokļu pārvaldes nav izņēmuši pat vairāk nekā 3,2 miljonus eiro, liecina kompānijas RT Tax Latvia apkoptā informācija.

Daudzi emigranti, kuri ir strādājuši ārzemēs, bieži vien neizmanto iespēju likumīgi atgūt nodokļus nepilnīgas informācijas vai dažreiz emigrantu vidū izplatīto maldīgo uzskatu dēļ. Kāds ir risinājums no nodokļu profesionāļiem?

Zaudē miljonus

“Lai gan emigrācijas bums Latvijā nav mazinājies gandrīz divas desmitgades, mēs joprojām pamanām, ka liels skaits emigrantu, kas atgriežas no ārvalstīm, nezina par iespēju likumīgi atgūt nodokļus no ārvalstu valsts nodokļu iestādēm,” saka Anete Gbrūne, RT Tax Latvia izpilddirektore.

Uzņēmums lēš tie ir aptuveni 40-45 procenti. 2020.gadā latvieši neatguva vairāk nekā 3,2 miljonus, ko nodokļos nomaksāja visi Latvijas pilsoņi, kuri strādāja ārzemēs.

Nezina par iespējām

Nodokļu speciāliste A. Gabrūne saka, ka daudzi emigranti nav pienācīgi iepazinušies ar nodokļu atmaksas kārtību: “No pirmā acu uzmetiena tas šķiet vienkārši: visi, kas strādā ārzemēs, no ienākumiem maksā ienākuma nodokļus. Finanšu gada beigās vai pēc aizbraukšanas no valsts, personām, kuras strādājušas ārvalstīs jāiesniedz ienākumu un nodokļu deklarācija ārvalstu valsts nodokļu iestādēs. Pēc deklarācijas iesniegšanas nodokļu iestādes darbinieki pārskata personas sniegtos datus un aprēķina, cik liela ienākuma nodokļu summa ir pārmaksāta. Ja tiek reģistrēta nodokļu pārmaksa, personai, kas iesniedza dokumentus, tiek atmaksāti līdzekļi, kas pazīstami kā nodokļu atmaksa.”

Diemžēl informācijas trūkuma dēļ daudzi emigranti pat nemēģina atgūt nodokļu pārmaksu, pauž eksperte.

 Baidās pazaudēt

Pēc A. Gabrūnes teiktā, emigrantus biedē arī mīti par nodokļu deklarāciju iesniegšanu un ienākuma nodokļu atgūšanu – ka atgūstot nodokļu pārmaksu, vairs nebūs iespējams pieprasīt ārvalsts vecuma pensiju, citas sociālās garantijas vai tiks liegtas turpmākās nodarbinātības iespējas ārzemēs.

Tāpat kā vairums mītu, arī šie ir pilnīgi nepatiesi. Ikvienam, kurš likumīgi strādājis ārzemēs, nav pamata uztraukties. “Nodokļu atmaksa ir tikai daļa no deklarācijas procesa. Šai procedūrai nav nekāda sakara ar sociālajām garantijām, tā palīdz atgūt ienākuma nodokļus. Tikmēr sociālās apdrošināšanas nodokļi paliek neskarti. Daļas vai pat visu ienākuma nodokļu atgūšana neapdraudēs ne vecuma pensiju, ne darba stāžu, ne iespēju nākotnē strādāt ārzemēs. Tā ir likumīga, personai piederošas, naudas izņemšana no ārvalstu nodokļu biroja,” tā A. Gabrūne.

Katra persona var patstāvīgi vērsties ārvalstu valsts nodokļu iestādēs un iesniegt dokumentus nodokļu atmaksai.

“Tomēr pieredze rāda, ka, lai arī dokumentus iesniegt nav grūti, turpmākajā procesā cilvēki saskaras ar problēmām, kas var traucēt atgūt nodokļus,” teic eksperte, piebilstot, ka šī iemesla dēļ ieteicams sazināties ar nodokļu atgūšanas speciālistiem. “Tas vienā šāvienā nošaus divus zaķus: jūs ļoti ātri atgūsiet naudu un izvairīsities no papildu stresa un raizēm.”

youtube icon
Abonēt youtube