Foto: Unplash.com

Kaut arī plastmasas maisiņu lietošanai Latvijā ir tendence samazināties, joprojām 41% iedzīvotāju iepērkoties regulāri izmanto veikalā nopērkamos plastmasas maisiņus, liecina Rimi veiktā Latvijas iedzīvotāju aptauja.* Lai pievērstu uzmanību apjomīgajam plastmasas maisiņu patēriņam un mudinātu to samazināt – Rimi sadarbībā ar Latvijas Zaļo punktu uzsāk plastmasas maisiņu savākšanas kampaņu.

No 3. līdz 10. jūlijam pie 18 Rimi veikaliem Rīgā īpašos konteineros ikviens varēs nodot pārstrādei mājās uzkrātos plastmasas maisiņus.

Latvijas iedzīvotāji palēnām maina savus iepirkšanās paradumus, taču vēlme dzīvot videi draudzīgāk kļūst arvien aktuālāka. Šobrīd katrs piektais Rimi pircējs izvēlas iegādāties nevis plastmasas, bet gan papīra maisiņu – ja pirms vairākiem gadiem, kad Latvija tikai sāka ceļu uz videi draudzīgākām iniciatīvām, vidēji katrs 15. Rimi pircējs izvēlējās papīra maisiņu, pēc laika tas bija katrs desmitais, astotais un tagad vidēji katrs piektais pircējs dod priekšroku papīra maisiņam.

Ja vērtējam tikai šī gada pirmos piecus mēnešus, tad pircēji, kas ir iegādājušies papīra vai tekstila maisiņus, ir ļāvuši ietaupīt 38 tonnas plastmasas, kas citkārt būtu izlietota plastmasas maisiņu ražošanai. Izvelēties papīra maisiņu iepirkumiem – tas ir kaut neliels, bet nozīmīgs solis pretī labākai un zaļākai pasaulei, ko var paveikt ikviens, norāda kampaņas autori.

“Kā rāda aptauja, pārliecinošs vairākums Latvijas iedzīvotāju – 88% – mēdz atkārtoti lietot pārtikas iepakojumu, visbiežāk stikla burkas, plastmasas trauciņus, kārbas un kastītes, bet 66% atkārtoti izmanto arī plastmasas maisiņus. Tas, visticamāk, nozīmē, ka virtuvē vai pieliekamajā ir kāda atvilktne, plauktiņš vai stūrītis, kur glabājas maisiņu krājumi – ne velti mēdz teikt, ka katram kārtīgam latvietim mājās ir maisiņš ar maisiņiem. Šos krājumus aicinām nodot pārstrādei, atbrīvojot vietu noderīgāku lietu uzglabāšanai un ikdienas pirkumiem izvēloties auduma vai vismaz papīra maisiņu, kas būs daudz atbildīgāka un dabai draudzīgāka izvēle,” aicina Rimi Latvia sabiedrisko attiecību vadītājs Juris Šleiers.

Atkārtota plastmasas maisiņu lietošana neatrisina to radītā piesārņojuma problēmu, un uz to norāda arī Latvijas Zaļais punkts. “Kopš 1965.gada, kad tika uzsākta rūpnieciska plastmasas maisiņu ražošana, tie ir burtiski pārpludinājuši pasauli. Piemēram, 80% pasaules jūru piesārņojuma veido tieši plastmasas maisiņi. Visas pasaules iedzīvotāji vienā minūtē vidēji patērē miljonu plastmasas maisiņu. Atkārtota plastmasas maisiņu lietošana var šķist labāka nekā vienreizēja, tomēr tā neatrisina problēmu – agri vai vēlu plastmasas maisiņš tik un tā nonāks labākajā gadījumā otrreizējā pārstrādē, sliktākajā – vidē, kur nesadalījies paliks vismaz 100 līdz 500 gadu. Tāpēc ieteiktu plastmasas maisiņu vietā tomēr izvēlēties videi draudzīgākus risinājumus,” aicina Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis.

Ikdienā iepērkoties, gandrīz puse jeb 48% Latvijas iedzīvotāju lieto savu auduma maisiņu. Tiesa, vīrieši auduma maisiņus lieto daudz retāk nekā sievietes. Čaklākie auduma maisiņu lietotāji dzīvo Pierīgā, bet kūtrākie – Latgalē. Gados jaunāki respondenti (18–29) biežāk pirkumus liek savās ikdienas somās.

Nevajadzīgos plastmasas maisiņus iedzīvotāji aicināti nodot no 3. līdz 10. jūlijam īpašos konteineros pie šādiem Rimi veikaliem:

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube