Foto: Publicitātes
Tradicionālo jeb fizisko veikalu noriets tiek pareģots katru gadu no jauna, kamēr patiesībā cilvēku pieplūdums tajos nesamazinās. Lai noskaidrotu kādu sapņu veikalu Latvijas iedzīvotāji vēlētos redzēt nākotnē, veikta aptauja*, kurā noskaidrots, ka 41% aptaujāto apmierina līdzšinējais veikalu hibrīdformāts, taču jaunieši labprāt vēlētos iepirkties automatizētos veikalos bez apkalpojošā personāla vai preču novietošanas uz kases letes.
“Šis ir laiks, kad mēs dzīvojam digitalizācijas un jaunu tehnoloģisko inovāciju paātrinājumā, bet daži ikdienas aspekti nav mainījušies par spīti nemitīgajām pārmaiņām. Kaut gan Latvijas iedzīvotāji ātrāk apgūst un izmanto jaunus iepirkšanās risinājumus, tie dalās divās frontēs – vienus apmierina līdzšinējais iepirkšanās formāts, bet otrus interesē nākotnes tehnoloģijas, kas varētu samazināt veikalā pavadīto laiku, lai veltītu to citām nodarbēm un pienākumiem,” skaidro Uģis Začs, StrongPoint klientu servisa vadītājs.
Ne bez pārsteiguma, tieši jaunieši vecumā no 18 līdz 24 gadiem vēlētos savu sapņu veikalu redzēt ar dažādiem tehnoloģiju risinājumiem. Ceturtdaļa jeb 25% jauniešu vēlētos iepirkties automatizētos veikalos bez apkalpojošā personāla, kamēr tikai desmitā daļa jeb 11% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju kopumā izvēlējās šo risinājumu.
“Automatizētie veikali sākotnēji šķita ļoti futūristiska ideja, kad pirmās versijas parādījās Amerikā, taču pēdējo gadu laikā ir ieguvuši lielāku popularitāti un arvien vairāk mazumtirgotāju sāk ieviest šādus risinājumus citviet pasaulē, piemēram, ne tik tālajās valstīs – Polijā un Zviedrijā. Šāds veikala formāts atbrīvo pircējus no nogurdinošām rindām pie apmaksas zonas, jo nav nepieciešamība nedz skenēt izvēlētos produktus, nedz arī par tiem atsevišķi norēķināties. Ienākot veikalā, pircējs noskenē savu klienta kodu, paņem savus izraudzītos produktus un tikpat vienkārši arī pamet veikala telpas, visam apmaksas procesam notiekot automātiski – bez papildu darbinieku iesaistes. Nākotnē šāds formāts varētu tikt realizēts vēl plašākā mērogā, jo cilvēki vēlēsies vairāk laika veltīt sev un tuviniekiem, nevis stāvēšanai rindās,” informē U. Začs.
Tāpat vairāk nekā pusē jeb 56% aptaujāto jauniešu vecumā no 18 līdz 24 gadiem vēlētos veikalu, kurā pirms iegādes nebūtu jānovieto vēlamie produkti uz kases letes. Vecumam palielinoties, samazinās vēlme pēc šāda nākotnes veikala risinājuma. Šāds iepirkšanās veids ir jau ieviests dažos lielākajos pārtikas mazumtirdzniecības veikalos Latvijā – Skenē pats jeb Scan&Go – kad pircējs ar pašskenēšanas ierīci noskenē vēlamos produktus un jau ievieto tos maisiņā iepirkšanās procesā, beigās tikai veicot apmaksu par iegādātajām precēm.
“Vairāki mazumtirgotāji pandēmijas laikā bija spiesti attīstīt e-komercijas platformas, lai nepazustu no aprites, bet tas nenozīmē, ka līdzšinējie fiziskie veikali vairs nebūs. Digitalizācija papildinās fiziskos veikalus, veidojot jaunu iepirkšanās formātu, kurā tiks saglabāti ierastie veikali un pilnveidoti ar viedām iespējām, lai uzlabotu iepirkšanās procesu,” skaidro U. Začs.
Neskatoties uz plašajām nākotnes iespējām, liela daļa aptaujāto Latvijas iedzīvotāju jeb 41% tomēr vēlās palikt pie pārbaudītām vērtībām un arī turpmāk iepirkties līdzšinējā tipa veikalos, kurus šobrīd varētu nosaukt par hibrīdveikaliem, jo ietver vairākus iepirkšanās veidus vienā. Šāds formāts apmierina dažādu pircēju iepirkšanās vēlmes, jo katrs var izvēlēties savu, taču tuvākajā nākotnē tas varētu mainīties par labu jaunākiem tehnoloģiju risinājumiem.
*Pētījums veikts pēc StrongPoint pasūtījuma šī gada martā un aprīlī trīs Baltijas valstīs, katrā aptaujājot 800 iedzīvotājus.