Foto: Pixabay.com

Pētījuma rezultāti liecina, ka krāpnieki iepazīšanās lietotnēs ir nopietns šķērslis ļaudīm, kas vēlas izmantot šādus pakalpojumus. 38% respondentu neuzdrošinās tos izmantot, jo baidās, ka krāpnieki viņus maldinās, un 34% vispār neuzticas ļaudīm iepazīšanās lietotnēs. Tomēr krāpnieki ir uzrunājuši tikai 15% respondentu, un 31%, kas saskāries ar krāpniekiem, izdevies izvairīties no uzbrukuma.

Miljoniem personu izmanto tiešsaistes iepazīšanās lietotnes vai sociālās saziņas vietnes, lai atrastu partneri, bet mīlestības vietā daudzi sastopas ar blēdi, kas cenšas izkrāpt naudu. Krāpniekus pievilina iepazīšanās pakalpojumi, jo viņi zina, ka ļaudis šajās platformās meklē personisku saikni un viņi var to izmantot.

No visām dažādu veidu problēmām iepazīšanās lietotnēs visbiežāk lietotāji saskaras ar sadomātiem profiliem (51%), ļaunprātīgām saitēm vai pielikumiem (21 %) vai atklājumu, ka ir nozagta viņu identitāte (17%).

Tie, kam izdevās izvairīties no uzbrukuma, spēja identificēt krāpnieku aizdomīga profila dēļ, kas izskatījās neīsts, (50%); bija ārkārtīgi piesardzīgi un nekad nesūtīja naudu uz iepazīšanās lietotnēm (49%) vai pamanīja aizdomīgus paziņojumus (47%). Aptuveni piektdaļai (21%) respondentu radās aizdomas, kad krāpnieks atteicās no videozvana.

Arī personas datu aizsardzība ir nopietna problēma iepazīšanās lietotnēs. 26% respondentu raizējas, ka viņu personas dati cirkulēs internetā. Turklāt 19% lietotāju izdzēsa iepazīšanās pakalpojumus, jo vēlējās personisko informāciju padarīt konfidenciālāku.

“Iepazīšanos tiešsaistē var uztvert kā riskantu piedzīvojumu, jo pazīšanās sākumā jūs viens par otru neko nezināt. Tomēr, pievēršot uzmanību brīdinājuma signāliem, var saglabāt modrību un ievērot digitālā izredzētā uzvedību. Ja pirmajā vai otrajā tiešsaistes pazīšanās dienā viņš lūdz naudu vai personas datus, labāk apdomāt, vai ir droši turpināt saskarsmi. Arī drošības pasākumi var būt noderīgs paņēmiens, kā iegūt drošu un patīkamu tiešsaistes iepazīšanās pieredzi,” komentē Kaspersky drošības pētnieks Dāvids Jakobi.

Ikviens, kas reģistrējas iepazīšanās lietotnē, būtībā vēlas noteiktā mērā atklāties un izpaust personisko informāciju. Galu galā, lai iepazītu viens otru, ir jābūt gatavam izpaust informāciju par sevi. Ja šī atklātība — un ar to saistītā nelielā neaizsargātība — tiek izmantota, traumas būs dziļas. Analogā tikšanās reizē var cerēt pamanīt, vai personai ir labi vai ļauni nolūki. Bet arī tad var kļūdīties, jo pieredzējuši krāpnieki prot pārsteidzoši labi maskēties.

Jaunajām tehnoloģijām ir divējāda loma. No vienas puses, tās ir populārs līdzeklis, un daudzi tagad zina, kā sevi pasargāt. No otras puses, ļaudis apzinās, ka ir daudz (rafinētu) veidu, kā tās ļaunprātīgi izmantot.

Lai pasargātu sevi, ir jāsaprot, ko vēlas krāpnieks. Naudu? Datus? Nozagt identitāti? Vai arī persona vēlas jūs vajāt vai emocionāli šantažēt?

“Šādās situācijās uzreiz ir jāuzdod pretjautājums, kāpēc šī informācija ir svarīga otrai personai? Neatkarīgi no tā, vai tiek jautāts par jūsu finansiālo stāvokli, veselību, nesenu svarīgu dzīves notikumu, precīzu darba devēja nosaukumu un amatu uzņēmumā, pieprasīti erotiski attēli, lūgts piesaistīt draugus, izpaust noslēpumus vai trūkumus. Un es nosaucu tikai dažus piemērus. Ir jābūt ļoti piesardzīgam, un, ja dīvainā sajūta nepamet, kontakts ir nekavējoties jāpārtrauc,” komentē Minhenes prakses „Liebling + Schatz” terapeiti Birgita Hēlcele un Stefans Rūzass.

Lai palīdzētu izvairīties no krāpniekiem, kad iepazīstaties tiešsaistē, Kaspersky iesaka rīkoties šādi.

  • Atkārtoti pārbaudiet personas datu aizsardzības iestatījumus visos savos sociālo mediju kontos un iepazīšanās lietotnēs, lai nodrošinātu, ka netiek izpausta konfidenciāla informācija, piemēram, mājas adrese vai darbavieta.
  • Doksinga risku var mazināt, veicot nelielu pārbaudi. Pagūglējiet sevi. Iztēlojieties, ka cenšaties atrast informāciju par sevi, un paskatieties, ko izdodas sameklēt. Varbūt atrastie dati jūs izbrīnīs.
  • Izmantojiet efektīvu drošības risinājumu, kas piedāvā paplašinātu aizsardzību vairākās ierīcēs.
  • Neizpaudiet savu tālruņa numuru vai ziņapmaiņas lietotnes turi. Drošāk ir izmantot iepazīšanās lietotnē iebūvētās ziņojumu platformas, un ir prātīgi tā darīt, līdz esat pārliecināts, ka varat uzticēties personai, ar kuru tērzējat.

Viss pārskats atrodas šeit.

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube