Foto: Unplash.com

Valsts policija šomēnes aizdomās par kukuļa došanu ārstam, vakcinācijas pret Covid-19 imitāciju, par to pieprasot un saņemot materiālu labumu, ir aizturējusi septiņas personas, tajā skaitā arī medicīnas personālu.

Vienā gadījumā kāda persona ir ārstam piedāvājusi kukuli par vakcinācijas imitāciju. Savukārt pārējos gadījumos izmeklēšanā ir noskaidrots, ka personas lielākoties darbojušās grupā un katrai personai ir bijusi sava loma. Izmeklēšana kriminālprocesos turpinās.

Trešdien, 11.augustā, Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 3. biroja amatpersonas nesen uzsākta kriminālprocesa ietvaros aizdomās par Covid-19 vakcinācijas sertifikāta viltošanu personu grupā aizturēja trīs personas un veica 12 kratīšanas dažādās vietās Rīgas reģionā.

Kratīšanās izņemti vairāki desmiti apliecinājuma dokumenti par pirmās potes saņemšanu, naudas līdzekļi vairāk nekā 10 000 eiro apmērā, vairāki desmiti aizpildītas vakcinācijas aptaujas lapas, astoņas kastes ar dokumentiem, t.sk. klientu anketas, klientu reģistrācijas lapas, izlietoto vakcīnu iekšējās uzskaites dokumenti, pierakstu lapas ar personu datiem, vairāki datu nesēji, ierocim līdzīgs priekšmets, iespējams, gāzes pistole.

Aizdomās par šo noziedzīgo nodarījumu aizturētas trīs: 1978.gadā, 1964.gadā un 2000.gadā dzimušas personas, tajā skaitā arī medicīnas personāls.

Policijai ir pamats uzskatīt, ka imitējot vakcināciju, t.i. faktiski neievadot vakcīnu, vairāki desmiti personu ir ieguvušas Covid-19 vakcinācijas sertifikātu. Papildu informācija tiks iegūta kriminālprocesa izmeklēšanās gaitā.

Par šo gadījumu uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 275. panta otrās daļas – par dokumenta – Covid-19 sertifikāta, kas piešķir pret Covid-19 vakcinētai personai Ministru kabineta noteikumos nostiprinātās tiesības, viltošanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās mantkārīgā nolūkā, kā arī pēc Krimināllikuma 198. panta otrās daļas – par materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu pieprasīšanu, to piedāvājuma prettiesisku pieņemšanu, ja tas izdarīts lielā apmērā vai, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās.

Divām aizdomās turētajam personām tika piemērots visbargākais drošības līdzeklis – apcietinājums.

Savukārt Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde aizturējusi četras personas gan par kukuļdošanu, gan Covid-19 vakcinācijas sertifikātu viltošanu.

Vienā gadījumā likumsargi jūlijā bija saņēmuši signālu no ārstniecības personāla, ka ārstam tiek piedāvāts kukulis par vakcinācijas imitāciju. Proti, persona piedāvāja vakcinācijas centra ārstam kukuli par informācijas ievadīšanu par otrās vakcīnas veikšanu un Covid-19 sertifikāta noformēšanu, personai neveicot vakcīnas injekciju. Saistībā ar notikušo aizturēts 1974.gadā dzimis vīrietis. Šī persona ir atzīta par aizdomās turēto un viņam ir piemēroti drošības līdzekļi, kas nav saistīti ar brīvības atņemšanu. Par šo gadījumu uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 323. panta otrās daļas.

Tāpat Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes amatpersonas iepriekš uzsāktā kriminālprocesā, veicot procesuālas darbības, augusta sākumā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas brīdī par fiktīvas vakcinācijas veikšanu kādā vakcinācijas centrā aizturēja 1972., 1974., un 1976.gada dzimušas sievietes, tai skaitā arī medicīnas personālu.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka šīm sievietēm bija sadalītas lomas. Divas sievietes organizēja personu, kuras nevēlas vakcinētas, bet ir gatavas maksāt, lai saņemtu Covid-19 sertifikātu meklēšanu, kā arī naudas pieprasīšanu un pieņemšanu. Savukārt vakcinācijas centra medmāsa imitēja vakcīnas injekciju personām, kura bija samaksājusi par Covid-19 sertifikātu un ieradusies vakcinācijas vietā ar iepriekš sagatavotu zīmīti. Prettiesiski saņemtie naudas līdzekļi tika sadalīti starp grupas dalībniekiem. Par fiktīvo vakcināciju katru reizi no personām tika pieprasīti un saņemti 200 eiro.

Pie personām tika veiktas kratīšanas, kā rezultātā izņemti naudas līdzekļi ap 10 000 eiro, kas, iespējams, iegūti noziedzīga nodarījuma rezultātā un citi izmeklēšanā svarīgi priekšmeti. Turklāt no vienas aizturētās personas ir izņemta un arestēta “Nissan” markas automašīna, kura, iespējams, ir iegādāta par noziedzīgo darbību rezultātā iegūtajiem līdzekļiem.

Visas trīs personas atzītas par aizdomās turētām un viņām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, tai skaitā liegums strādāt Covid-19 vakcinācijas centros. Policijai ir pamats uzskatīt, ka minētajā kriminālprocesā, imitējot vakcināciju, t.i. faktiski neievadot vakcīnu, vismaz 200 personas ir ieguvušas Covid-19 sertifikātu par pirmās potes saņemšanu.

Kriminālprocess kvalificēts pēc Krimināllikuma 3262. panta otrās daļas un Krimināllikuma 275. panta otrās daļas.

Valsts policija norāda, ka personas, kuras saņēma Covid-19 vakcinācijas sertifikātu, faktiski nevakcinējoties, ir līdzatbildīgas, jo veica prettiesisku labuma vai kukuļa došanu. Policija šobrīd skaidro personas, kuras izmantojušas prettiesisku iespēju par naudu iegūt atzīmi par vakcināciju, faktiski nevakcinējoties. Izmeklēšanas gaitā jau ir izkristalizējies ievērojams personu loks, kuras, iespējams, veikušas fiktīvu vakcināciju.

Valsts policija aicina personas, kuras deva naudu ārstnieciskām personālam vai personām, kuras veic datu apstrādi vakcinācijas centros par fiktīvo Covid-19 vakcinācijas sertifikātu iegūšanu, pašām labprātīgi pieteikties policijā un sadarboties ar izmeklētājiem! Atkarībā no konkrētas situācijas tiks izvērtēta likumā paredzētā iespēja atbrīvot šādas personas no kriminālatbildības. Sazināties ar policiju var, zvanot 110 vai rakstot e-pastu: vadiba@vp.gov.lv.

Izmeklēšana visos kriminālprocesos turpinās. Gan Valsts policija, gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs nepārtraukti turpina darbu saistībā ar šo noziedzīgo nodarījumu novēršanu un atklāšanu.

Valsts policija atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube