Foto: Pixabay.com

Eiropas Savienība ir sasniegusi izšķirošu starpposma mērķrādītāju – 70% pieaugušo iedzīvotāju tagad ir pilnībā vakcinēti. Kopumā vairāk nekā 256 miljoni pieaugušo ES ir saņēmuši pilnu vakcinācijas kursu.

Eiropas komisija norāda, ka jau pirms septiņām nedēļām priekšlaikus tika sasniegts Komisijas nospraustais mērķrādītājs: līdz jūlija beigām nodrošināt dalībvalstīm pietiekami daudz vakcīnu devu, lai pilnībā vakcinētu 70% pieaugušo ES iedzīvotāju.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena komentē: “Pilna vakcinācijas kursa pabeigšana 70% pieaugušo Eiropas Savienībā jau augustā ir lielisks sasniegums. ES kopīgas virzības stratēģija atmaksājas un izvirza Eiropu globālās cīņas pret Covid-19 priekšgalā.

Taču pandēmija nav beigusies. Mums jādara vairāk. Aicinu vakcinēties visus, kuri var tikt vakcinēti. Turklāt mums jāpalīdz arī pārējai pasaulei vakcinēties. Šajos centienos Eiropa turpinās atbalstīt savus partnerus, īpaši valstis ar zemiem un vidējiem ienākumiem.

Par veselību un pārtikas drošumu atbildīgā komisāre Stella Kirjakidu norāda: “Esmu ļoti gandarīta, ka šodien esam sasnieguši mērķi līdz vasaras beigām vakcinēt 70% ES pieaugušo. Tas ir ES un tās dalībvalstu kopīgs sasniegums, kas parāda, kas ir iespējams, sadarbojoties solidāri un koordinēti. Mūsu centieni vēl vairāk palielināt vakcināciju visā ES turpināsies pilnā sparā. Mēs turpināsim atbalstīt jo īpaši tās dalībvalstis, kuras joprojām saskaras ar problēmām. Mums jāpanāk pūļa imunitāte un jānovērš jaunu variantu ienākšana, un, lai to izdarītu, vakcinācijai jāuzvar sacensībā ar jaunu variantu rašanos.”

Lai kontrolētu pandēmijas ietekmi, Komisijā pauž, ka būtiska nozīme ir ātrai un pilnai visu mērķpopulāciju vakcinācijai Eiropā un pasaulē.

ES ir uzņēmusies vadošo lomu daudzpusējās rīcības īstenošanā. ES ir eksportējusi aptuveni pusi no Eiropā saražotajām vakcīnām uz citām pasaules valstīm, otru pusi tā ir nodrošinājusi saviem iedzīvotājiem. Eiropas komanda ir ieguldījusi gandrīz 3 miljardus eiro mehānismā COVAX, lai palīdzētu 92 valstīm ar zemiem un vidēji zemiem ienākumiem nodrošināt vismaz 1,8 miljardus devu. Pašlaik COVAX ir piegādājusi 138 valstīm vairāk nekā 200 miljonus devu.

Turklāt Eiropas komandas mērķis ir ES kopīgo centienu ietvaros, jo īpaši ar COVAX palīdzību, līdz 2021. gada beigām valstīm ar zemiem un vidējiem ienākumiem izdalīt vēl vismaz 200 miljonus vakcīnu devu, kas nodrošinātas saskaņā ar ES iepriekšējas iegādes nolīgumiem.

Tā kā pastāv jaunu variantu draudi, Eiropas Komisija uzsver, ka ir svarīgi arī turpmākajos gados turpināt nodrošināt pietiekama daudzuma vakcīnu, tostarp pielāgotu vakcīnu, pieejamību.

Tāpēc Komisija 20.maijā parakstīja jaunu līgumu ar “BioNTech-Pfizer”, kurā paredzēts no gada beigām līdz 2023. gadam piegādāt 1,8 miljardus vakcīnas devu. Šajā pašā nolūkā Komisija ir izmantojusi arī iespēju saskaņā ar otro “Moderna” līgumu iegādāties 150 miljonus devu.

Dalībvalstīm ir iespēja savas devas — arī ar mehānisma COVAX starpniecību — tālāk pārdot vai ziedot valstīm ārpus ES, tādējādi veicinot, ka piekļuve vakcīnām visā pasaulē ir taisnīga. Var tikt noslēgti arī citi līgumi. Šī ir ES kopējā apdrošināšanas polise pret nākotnē iespējamiem Covid-19 viļņiem.

youtube icon
Abonēt youtube