Foto: Unplash.com

“Inflācija ir kā eļļa dzinējā, kas palīdz ekonomikai kustēties uz priekšu, tāpēc inflācijai tomēr nedaudz ekonomikā ir jābūt, un tas ir gan politikas veidotāju, gan centrālo banku uzdevums – šo situāciju noturēt līmenī, kad tā ir ne par lielu un ne par mazu”, raidījumā* norādīja Latvijas Bankas ekonomists Mārtiņš Bitāns.

Atbildot uz jautājumu, kurš un kā tieši ietekmē inflāciju, eksperts turpina skaidrot: “Mēs to darām, kontrolējot naudas daudzumu apgrozībā. Kad nauda ir par daudz un preču ir par maz, tad ir skaidrs – cenām jāaug. Savukārt situācija, kad naudas ir par maz, cenas krīt vai nepieaug tik daudz, cik vajadzētu – arī nav laba.”

Ekonomists min, ka cilvēki bieži jautā “Kāpēc inflācija vispār ir vajadzīga? Kāpēc tās mērķis ir uzlikts tieši 2% līmenī? Kāpēc nevarētu būt inflācija 1%, vai kāpēc tā nevarētu vispār nebūt?”.

Viņš skaidro: “Ekonomikā ir piedāvājums un pieprasījums. Mums – katram cilvēkam individuāli – situācija, kad inflācija būtu 0, ļoti labi patiku, jo algas pieaugtu, ar katru reizi varētu nopirkt arvien vairāk un vairāk – ideāli! Bet jāatceras, ka ir arī pretējā puse, un tā ir ražošanas puse, kas saražo šīs preces un pakalpojumus, kurus pēc tam mēs, kā patērētāji, varam nopirkt. Bet, lai saražotu šīs preces vai pakalpojumus, nepieciešami tie paši cilvēki!”

“Vienā pusē esam patērētāji, otrā pusē esam darbinieki, kas strādā un ražo preces vai pakalpojumus. Līdz ar to situācijā, kad inflācija ir ļoti zema, mums kā pircējam, tas ir ļoti izdevīgi, bet strādājošiem, tas nozīmē mazākus ieņēmumus.”

Bitāns arī atgādina, ka mazāki ienākumi biznesa sektoram rezultējas nespējā maksāt darbiniekiem, uzsverot, ka vienlaicīgi tie ir arī tie paši patērētāji, vai nespējā uzņēmumam investēt, kā rezultātā nav darba vietu.

“Līdz ar to pieprasījums un piedāvājums ir jātur sabalansēti, lai mums būtu inflācija, kas ļauj algām iet uz priekšu un radīt darba vietas, lai nav tā, ka inflācija uzšaujas debesīs, un mēs visi kļūstam nabagi pāris gadu laikā,” viņš skaidro.

*TV24 raidījumā “Naudas cena”

Projektu “Naudas cena” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Naudas cena” saturu atbild AS “TV Latvija”.

Saistītās tēmas: inflācija

youtube icon
Abonēt youtube